PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Grand Prix Komeda powędrowało do Marcina Stańczyka, autora muzyki do filmu ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” w reż. Borysa Lankosza. Werdykt jury został ogłoszony 8 czerwca podczas uroczystej gali zamykającej Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Na finał, po wręczeniu nagród, dla publiczności zagrał L.U.C. and Rebel Babel Film Orchestra.

O tym, kto odbierze statuetkę i 30 tys. zł, decydowało gremium w składzie: Sonia Bohosiewicz, Bartosz Chajdecki, Misia Furtak, Magdalena Grzebałkowska, Tomasz Lach – przewodniczący,Wojciech Mazolewski i Jan Kanty Pawluśkiewicz. W konkursie brały udział kompozycje do siedmiu filmów: ,,Fuga”, ,,Kamerdyner”, ,,Kler”, ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna”, ,,Krew Boga”, ,,Nina”, ,,Słodki koniec dnia”.


Sonia Bohosiewicz i Magdalena Łazarkiewicz, fot. Andrzej Staszok / Ostrowskie Centrum Kultury


Decyzją jury laureatem Grand Prix Komeda został Marcin Stańczyk, autor muzyki do filmu ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” w reż. Borysa Lankosza.  – Przyjechałem z pozornie dość odległej planety, która nazywa się ,,muzyka poważna”. Funkcjonuję raczej w środowisku sal filharmonicznych i w korytarzach akademii muzycznej; raczej nie w błysku fleszy. Pojawiłem się tutaj dzięki Borysowi i Magdalenie Lankoszom, którzy zaprosili mnie do współpracy przy filmach ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” oraz ,,Ciemno, prawie noc”. To pokazuje, że tak naprawdę nie ma granic w sztuce. Pokazuje to też werdykt jury, w składzie którego mamy przedstawicieli bardzo różnych sztuk i gatunków artystycznych – mówił Marcin Stańczyk.


Tego wieczoru przyznano także trzy inne wyróżnienia. Po raz drugi została wręczona Nagroda za Całokształt Twórczości dla Jana A.P. Kaczmarka. O tym wybitnym kompozytorze, zdobywcy Oscara i wielu znaczących nagród mówił dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski. – Jan A.P. Kaczmarek, kiedy odbierał Oscara, powiedział: ,,Nigdy nie traćcie marzeń”, nawiązując oczywiście do nagrodzonego filmu ,,Marzyciel”. My na Grand Prix Komeda chwalimy i dowartościowujemy kompozytorów muzyki filmowej, a przykład Jana A.P. Kaczmarka może być wzorcowy. Pochodzi z Konina, zaczynał w teatrze alternatywnym: w ,,Laboratorium” Grotowskiego, potem był Teatr Ósmego Dnia i Orkiestra Ósmego Dnia, potem flirt z Hollywood. Mnóstwo prac dla teatru, filmu, kompozycji oryginalnych, współpracował na planach produkcji filmowych chociażby polskich, amerykańskich, czeskich, niemieckich, francuskich… W jego pracach uderza wszechstronność, otwartość i wielowątkowość. To obywatel świata, który z wielką otwartością sięga po różne faktury muzyczne. Tę otwartość czuje się w jego muzyce, a także w festiwalu, który organizuje – Transatlantyk w Łodzi – mówił Łukasz Maciejewski. Sam laureat podkreślał, że jest zaszczycony nagrodą. – Muzyka jest jednym z najwspanialszych rodzajów aktywności ludzkiej – podkreślał ten wybitny kompozytor.


Na 8. edycji festiwalu została przyznana po raz pierwszy Nagroda Publiczności. Decyzją widzów powędrowała ona do twórców filmu ,,Powrót” – reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz i kompozytora Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. – Festiwalowa publiczność, czyli Państwo, jest bardzo serdeczna, uważna i czuła. Przekonałam sie o tym nie tylko po projekcji mojego filmu, bo uczestniczyłam też w innych seansach. Za każdym razem miałam poczucie, że tu – na sali – siedzą ludzie, którzy kochają kino. Chcę was zapewnić, że kochacie kino z wzajemnością – mówiła wzruszona Magdalena Łazarkiewicz.


Nagrodę im. Wojciecha Jerzego Hasa dla Młodego Artysty, pomysłodawczynią której była Wanda Ziembicka-Has, otrzymał Bartosz Konopka. Reżyser ten na tegorocznej edycji pokazał swój najnowszy film – ,,Krew Boga”. – Ta nagroda to dla mnie niezwykłe wyróżnienie. Odbieram ją jako sygnał, by robić odważne – niepokorne, nietypowe i trudne kino. Film ,,Krew Boga” przygotowywaliśmy przez siedem lat, ale dla takich chwil warto było – mówił wzruszony Bartosz Konopka.


Dyrektor artystyczny festiwalu dopowiadał: – Bartosz Konopka w jednym z wywiadów powiedział, że jego kino uczy przełamywania samotności, samego siebie dla samego siebie, ale również dla widza. Jak wspominała dzisiaj pani Wanda Ziembicka-Has najpierw poznaliśmy bardzo niezwykłego dokumentalistę, który najpierw w duecie z Piotrem Rosołowskim, a potem samodzielnie robił filmy dokumentalne, jakich wcześniej w Polsce nie było, takie jak ,,Ballada o kozie” czy ,,Królik po berlińsku”. Potem zaczęły się wyznania w fabule – między innymi bardzo osobisty film ,,Lęk wysokości”, czy najnowszy obraz, który jest wyzwaniem rzuconym widzowi, ale wyzwaniem rzuconym tu i teraz – ,,Krew Boga” opowiadający o duchowości tak, jak tego nie opowiadał nikt przez wiele lat. Zachwyciłem się tą narracją, dlatego jestem szczęśliwy, że ta nagroda trafia do Bartosza Konopki.


Galę finałową festiwalu zakończył koncert L.U.C. and Rebel Babel Film Orchestra.

MR
OCK
Ostatnia aktualizacja:  10.06.2019
Zobacz również
Nagroda dla Jana Jakub Kolskiego na 23. Lecie z Muzami
Rusza 38. Festiwal „Młodzi i Film” w Koszalinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll