PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Ostatni dzwonek” Magdaleny Łazarkiewicz głosami widzów otrzymał Jantara Czterdziestolecia na 40. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Dzisiaj możemy obejrzeć go za darmo w serwisie WFDiF.
Magdalena Łazarkiewicz z Jantarem, fot. Borys Skrzyński SFP

Sugestywny obraz zbuntowanej młodzieży na moment przed upadkiem komunizmu pokonał 39 laureatów Grand Prix, przyznanych od 1973 roku, wśród nich: „Iluminację” Krzysztofa Zanussiego, „Personel” Krzysztofa Kieślowskiego, „Aktorów prowincjonalnych” Agnieszki Holland, „Wahadełko” Bajona, „Krzyk” Barbary Sass, „Był jazz” Feliksa Falka, „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec czy „Supernovą” Bartosza Kruhlika.

-
Bardzo przyjemnie jest dostać nagrodę po 33 latach, zwłaszcza w wyniku plebiscytu publiczności, a na tym festiwalu jest bardzo wiele młodych ludzi. Świadomość, że ten film istnieje w ich pamięci, jest niezwykle satysfakcjonująca - mówi Magdalena Łazarkiewicz. - Ciągle odbieram sygnały i zapewnienia od widzów, że film ten wiele znaczył w ich życiu. Dzięki inicjatywie poprzedniego dyrektora WFDiF Włodzimierza Niderhausa film udało się odnowić kopię filmu. Zdarzyło mi się w ostatnich latach kilkukrotnie uczestniczyć w projekcjach DKF-ów i "Ostatni dzwonek" wciąż jest znakomicie przyjmowany. Widzowie twierdzą,  że na nowo jest aktualny, ale nie wiem, czy się z tego cieszyć, czy nie.

Uwaga: film jest dostępny online w serwisie WFDiF za darmo! Oto link:https://wfdif.online/strefa-vod/fabuła/ostatni-dzwonek/


"Ostatni dzwonek" z 1989 roku to portret ostatniego pokolenia wchodzącego w dorosłość w PRL-u, a  jednocześnie uniwersalna historia pożegnania z beztroskim dzieciństwem. Do maturalnej klasy prowincjonalnego liceum trafia nowy uczeń, karnie przeniesiony z gdańskiej szkoły za działalność opozycyjną. Początkowo jest nieufnie traktowany przez rówieśników, jednak wkrótce pod jego wpływem klasowi koledzy staną się dojrzałymi kontestatorami PRL-owskiej rzeczywistości. Mimo oporów dyrekcji szkoły przygotowują odważny treściowo i formalnie spektakl „Lekcja historii”, który chcą przedstawić na Festiwalu Młodego Teatru w Gdańsku. Podporą spektaklu jest Świr, wrażliwy syn milicjanta.

Film Magdaleny Łazarkiewicz z miejsca zdobył ogromną popularność, stając się manifestem pokoleniowym. Piosenki w wykonaniu artystów z Piwnicy pod Baranami królowały na wszelkich prywatkach, obozach, wakacyjnych wyjazdach. Młodzi aktorzy błyskawicznie zdobyli oszałamiającą popularność – m.in. Zbigniew Suszyński, Agnieszka Kowalska, Maciej Kozłowski, Jacek Wójcicki, Artur Żmijewski. W pamięć zapadały również pełnokrwiste role nauczycieli – Aleksandra Bednarza i Henryka Bisty"Ostatni dzwonek" stał się celem oddolnie zorganizowanych masowych wagarów, a także, co celnie ujęła we wpisie na Facebooku profesor Monika Talarczyk – „natchnieniem dla szkolnych antyakademii, lekcją polszczyzny”.

"Ostatni dzwonek", kadr, fot. WFDiF

„Był jednym z ostatnich filmów, które musiały przejść przez cenzurę i miały kolaudację w Naczelnym Zarządzie Kinematografii. W lutym 1989 roku zostałam wezwana przez urzędnika tej instytucji, Jerzego Schönborna. Wręczył mi listę trzydziestu planowanych wycięć z <Ostatniego dzwonka>, czyli projekt całkowitego zmasakrowania filmu – opowiadała Magdalena Łazarkiewicz w rozmowie z Andrzejem Bukowieckim dla „Magazynu Filmowego SFP”. - Na drugą rozmowę wybrałam się w towarzystwie ówczesnego przewodniczącego Rady Artystycznej Studia Irzykowskiego, Janusza Kijowskiego, który murem stał za moim debiutem. Było to 21 marca, w pierwszym dniu wiosny. Wtedy młodzież szkolna po raz pierwszy urządziła sobie Dzień Wagarowicza. Wyszła na ulice w kolorowych przebraniach, rozśpiewana – tak jak w <Ostatnim dzwonku? Z okien swego gabinetu przy Krakowskim Przedmieściu dojrzał maszerujących Schönborn… Być może sądził, że to my zaaranżowaliśmy tę maskaradę. Przeraził się chyba nie na żarty. Kartka z żądaniami wycięć wylądowała w koszu na śmieci”.

"Ostatni dzwonek", kadr, fot. WFDiF

Ciekawy komentarz po latach dopisał los – kiedy Magdalena Łazarkiewicz na scenie kina Kryterium odbierała Jantara 40-lecia, obok niej stał dyrektor artystyczny Młodzi i Film Janusz Kijowski, który, jak sama laureatka przyznała, miał wielki udział w powstaniu filmu.

40. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" trwał w dniach 14-19 czerwca 2021 roku.






Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  23.06.2021
Zobacz również
Trwają zdjęcia do filmu "Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat"
Święto muzyki i kina w Ostrowie Wielkopolskim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll