PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zdjęcia ruszają w piątek, 6 czerwca i zakończą się jeszcze w tym miesiącu. „Szepty” VR w reżyserii Jacka Nagłowskiego i Patryka Jordanowicza powstają w Nowym Sączu. Obraz produkuje Centrala Film.
Zespół projektowy w składzie Jacek Nagłowski, Joanna Skupińska w lutym brał udział w drugim etapie warsztatów w ramach Biennale w Wenecji (pierwsza część odbywała się w grudniu 2018 roku). Finałem rozwijania pomysłów, scenariuszy i technologii pod okiem tutorów było wyłonienie zwycięzcy, który otrzymał wsparcie finansowe i pół roku na produkcję filmu - a przede wszystkim gwarancję premiery na prestiżowym Festiwalu w Wenecji.

Biennale College Cinema - Virtual Reality jest programem prowadzonym w ramach Festiwalu La Biennale w Wenecji. Aby w pełni wykorzystać wizualne i narracyjne możliwości, które daje filmowcom nowa technologia, Festiwal zapewnia twórcom wsparcie i warunki do pełnego wykorzystania potencjału kina imersyjnego. Festiwal spośród nadesłanych zgłoszeń z całego świata wybiera 12 zespołów do pracy nad projektem VR do 30 minut. Trzy zespoły zostały zakwalifikowane do II etapu warsztatów. Jako program Biennale College Cinema - Virtual Reality obrało sobie za cel wsparcie produkcji jednego filmu VR i zaprezentowanie go na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji we wrześniu 2019 roku międzynarodowej publiczności.

"Szepty" w reżyserii Jacka Nagłowskiego oraz Patryka Jordanowicza, który jednocześnie jest autorem zdjęć do filmu, to doświadczenie VR, który zanurzając odbiorcę w świat ekstremalnej natury, pogańskich rytuałów i prawosławnej religijności daje możliwość doświadczenia stanu umysłu związanego z uprawianymi od setek lat praktykami.

Na pograniczu polsko – białoruskim, tam gdzie Wschód styka się z Zachodem, przyroda jest dzika i tajemnicza. Życie i śmierć nie oznaczają tu tylko trwania i zaniku biologicznych procesów, ale posiadają pozaracjonalną, nieprzeniknioną, niewerbalizowalną siłę strukturyzującą całą rzeczywistość. Tutaj właśnie żyją szeptuchy. Uzdrawiają, korzystając z tradycji Wschodu: mocy słowa, gestu, obrazu.

Jacek Nagłowski - filmowiec, badacz i propagator wirtualnej rzeczywistości jako medium sztuki. W 2004 roku wraz z Agnieszką Janowską założył firmę Centrala, która do tej pory wyprodukowała 25 filmów fabularnych i dokumentalnych. W 2012 roku wraz z Anną Giemzik i Przemkiem Mastelą założył firmę Circus Digitalis tworząc rozwiązania w zakresie cyfrowego obrazowania 3D i aplikacji interaktywnych. Od 2015 roku jego działalność zawodowa koncentruje się na zagadnieniach związanych z wirtualną rzeczywistością. Kierownik Laboratorium VR w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego Łódzkiej Szkoły Filmowej. Współpracuje z Instytutem Psychologii Polskiej Akademii Nauk.

Patryk Jordanowicz - autor zdjęć w ponad 20. filmach fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz trzech produkcjach Cinematic VR. Współpracował z Telewizją Polską (TVP). Autor wielokrotnie nagradzanej serii esejów telewizyjnych ArtScreened o zjawiskach współczesnej kultury Nominowany dwukrotnie do Złotej Żaby. DoP dla seriali telewizyjnych wyprodukowanych przez Constatine Entertainment. 2012 - 14 - wykładowca krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
AK
Centrala Film
Ostatnia aktualizacja:  6.06.2019
Zobacz również
fot. Centrala Film
33.TNF. Grażyna Błęcka-Kolska w Tarnowie
Konferencja „Kultura produkcji: społeczne i ekonomiczne aspekty produkcji filmowej”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll