PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Szepty” (ang. Whispers) w reż. Jacka Nagłowskiego i Patryka Jordanowicza z nagrodą Open Frame Award na goEast Film Festival 2020.

Jury jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce „Szeptom” za „ujęcie tematu uzdrawiania i nieprzeniknionych sił życia i śmierci w wyjątkowy, poetycki sposób – tym bardziej w czasach, gdy stoimy na skraju obu tych żywiołów. W „Szeptach” każda ze scen przypomina żywy obraz, to wizualna uczta kolorów i kompozycji. Prawdziwy wyczyn w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości [...]”.

„Szepty” to dokument VR, który zanurzając odbiorcę w świat ekstremalnej natury, pogańskich rytuałów i prawosławnej religijności daje możliwość doświadczenia stanu umysłu związanego z uprawianymi od setek lat praktykami. Na pograniczu polsko – białoruskim, tam gdzie Wschód styka się z Zachodem, przyroda jest dzika i tajemnicza. Życie i śmierć nie oznaczają tu tylko trwania i zaniku jakichś biologicznych procesów, ale posiadają pozaracjonalną, nieprzeniknioną, niewerbalizowalną siłę strukturyzującą całą rzeczywistość. Tutaj właśnie żyją szeptuchy. Uzdrawiają, korzystając z tradycji Wschodu: mocy słowa, gestu, obrazu. Po ubiegłorocznej premierze w sekcji Biennale College Cinema – Virtual Reality przy Festiwalu Filmowym w Wenecji, „Szepty” trafiły już na ekrany ponad 10 międzynarodowych imprez branżowych.

Festiwal goEast planowo miał odbyć się w dniach 5-11 maja, ale z powodu wybuchu pandemii organizatorzy zdecydowali się na hybrydowy model działania. Część wydarzeń programowych, w tym wybrane filmy i sekcja VR, zostały udostępnione uczestnikom w formule online, podczas gdy m. in. projekcje filmów z konkursu głównego przesunięte zostały na dalszy, jesienny termin.


MR
Centrala
Ostatnia aktualizacja:  13.05.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Wiosna Filmów w sieci
Domowe produkcje finalistów Papaya Young Directors
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll