PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już 12 września 2016 roku startuje 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" w Świdnicy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Przyszłość jest dziś" - festiwalowy program eksploruje nowe formy dokumentalne, od wirtualnej rzeczywistości po animadoki.
Wyjątkową sekcją w programie "Okiem Młodych" będzie przegląd "Czasoprzestrzenie VR" - druga, po łódzkiej, odsłona cyklu prezentującego najlepsze filmy i doświadczenia artystyczne wirtualnej rzeczywistości z całego świata. Podobne przeglądy odbyły się dotąd w ramach festiwali Sundance i SXSW w Stanach Zjednoczonych, największe europejskie imprezy filmowe, takie jak Cannes czy Berlinale, również umieściły w swoich tegorocznych programach doświadczenia VR, jednak trzydniowy pokaz tak szerokiego i różnorodnego repertuaru jest przedsięwzięciem pionierskim w tej części świata.
 
"Notes On Blindness: Into Darkness". Fot. Festiwal "Okiem Młodych".

W ramach "Czasoprzestrzenie VR" na Okiem Młodych zostanie pokazanych 18 filmów zrealizowanych w wirtualnej rzeczywistości wyselekcjonowanych przez kuratora przeglądu, Jacka Nagłowskiego. Doświadczenia zostały pogrupowane w pięciu półgodzinnych bloków: trzy z nich są dedykowane filmom dokumentalnym, jeden reportażom, a jeden prezentuje najciekawsze krótkie formy pozadokumentalne cinematic VR. Doświadczać będziemy m.in. wyprodukowanego przez ARTE "Notes On Blindness: Into Darkness" w reżyserii Arnaud Colinarta i Amaury’ego la Burthe’a oraz prace weteranów VR - kanadyjskiego studia Felix & Paul, serię "Nomads", czyli antropologiczny dokument o wędrownych plemionach. W wirtualną rzeczywistość widzowie zanurzą się między 16 a 18 września na Dworcu PKP w Świdnicy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy dostępne od 12 września na STRONIE oraz w Centrum Festiwalowym w Świdnickim Ośrodku Kultury.

Zwiastun "Notes On Blindness: Into Darkness"


W ten sam weekend nowatorskie sposoby dokumentalnej opowieści zgłębić będzie można podczas otwartych warsztatów. W piątek i sobotę (16 września - I i III LO /spotkanie dla uczniów/, 17 września - sala teatralna ŚOK) wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej "In Situ" i reżyserem oraz jurorem Konkursu Głównego 9. "Okiem Młodych" Piotrem Stasikiem widzowie przyjrzą się nowym formom filmowym. Co to są cross-media? Czy można połączyć film z lodówką albo rowerem? Po co szuka się nowych filmowych form opowieści? Czy te poszukiwania się udają? Warsztat będzie również okazją do przyjrzenia się powstającej właśnie dokumentalnej "Operze o Polsce" – próbie połączenia filmu dokumentalnego i opery.

Do tematyki wirtualnej festiwal powróci podczas spotkania "Cinematic VR – Początek nowego medium" (17 września, sala teatralna ŚOK) - o tym, jakich rodzajów doświadczeń VR możemy spodziewać w najbliższej przyszłości opowie Jacek Nagłowski, filmowiec, producent i kurator "Czasoprzestrzenie VR". Ostatniego dnia festiwalu wraz z Marcinem Podolcem - autorem animadoków "Dokument" i "Olbrzym" oraz komiksów reporterskich, laureatem Złotego Oka 2015 i jurorem tegorocznego Konkursu Głównego - organizatorzy zaproszą widzów na warsztat "Animadok – jak to jest możliwe? Warsztat realizacji dokumentu animowanego". Marcin Podolec opowie o nowej jakości tworzonej przy pomocy dwóch pozornie wykluczających się narzędzi - animowanych wizji i prawdziwych historii.


"Nomads". Fot. Festiwal "Okiem Młodych".

Temat nowych mediów pojawi się i w pełnych metrażach pokazywanych podczas 9. edycji Festiwalu, m.in. w filmie "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci", najnowszy dokument niemieckiego mistrza Wernera Herzoga.

Pełny program "Okiem Młodych" znajduje się TUTAJ .

Na 9. "Okiem Młodych" zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.
TS
Wrocławska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  8.09.2016
Zobacz również
fot. Festiwal "Okiem Młodych".
Przedstawiamy zwiastun "Zaćmy". Startuje Festiwal w Toronto
Nowa Dyrektor Programowa Transatlantyku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll