PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Andrzej Domalik – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, scenograf, a także pedagog – 6 czerwca 2019 roku obchodzi swoje 70. urodziny.
Pochodzi z Góry Śląskiej. W latach 1969-1972 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1982). Współpracował z Jerzym Antczakiem przy realizacji „Nocy i dni” (1975), był II reżyserem „Pasji” (1977) Stanisława Różewicza oraz dwóch filmów Edwarda Żebrowskiego: „Szpital Przemienienia” (1978) i „W biały dzień” (1980).

Jako twórca telewizyjny zadebiutował w 1981 roku – zainspirowanym „Czarnym mnichem” Antoniego Czechowa – „Cieniem”, a jako autor pełnometrażowego filmu kinowego – udaną ekranizacją opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza „Zygfryd”, rozgrywającym się w latach trzydziestych ubiegłego wieku wnikliwym studium psychologicznym fascynacji starego profesora młodym cyrkowcem (nagroda za debiut w Gdańsku, a także w Taorminie). Przed wojną toczy się również akcja jego następnego filmu – „Schodami w górę, schodami w dół” (1988) to adaptacja znanej książki Michała Choromańskiego, poświęconej zakopiańskiej bohemie. Do prozy Iwaszkiewicza powrócił w „Nocnych ptakach” (1992), ekranizacji opowiadania „Stracona noc”, a do Czechowa – w „Łóżku Wierszynina” (1997), choć nie jest to adaptacja utworu rosyjskiego dramaturga, a autorska opowieść reżysera, rozgrywająca się w teatrze, gdzie właśnie trwają próby do „Trzech sióstr”.

Domalik jest również autorem kilku filmów dokumentalnych, głównie o tematyce muzycznej, m.in. „Nie bój się tego…” (1982) – o zespole Perfekt, oraz „Polski jazz” (1985), a także reżyserem wielu udanych spektakli teatralnych i telewizyjnych. W latach 1993-2005 był związany ze stołecznym Teatrem Dramatycznym, a od 2011 pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie. Jest także wykładowcą stołecznej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, od roku 2016 pełni funkcję prorektora ds. naukowych tej uczelni.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.06.2019
Zobacz również
fot. SFP
Kameralne Lato zaprasza wolontariuszy
„Znajdę Cię” otworzy Festiwal Transatlantyk
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll