PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Łódzkiej Alei Gwiazd odsłonięto gwiazdę Witolda Adamka, jednego z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych, reżysera, scenarzysty i producenta. Gwiazda Witolda Adamka znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 70, w pobliżu hotelu Grand.

Po oficjalnym odsłonięciu gwiazdy przez Filipa Bajona, członka zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich w hotelu Grand odbyła się dyskusja o wyjątkowym, twórcy, jakim był Witold Adamek. Wzięli w niej udział: fotosistka Renata Pajchel, reżyserzy Janusz Zaorski i Radosław Piwowarski. Spotkanie poprowadził dziennikarz filmowy Krzysztof Kwiatkowski.

fot. Jacek Czerwiński/SFP


- Witold Adamek zaraził się kinem w domu – mówiła Renata Pajchel. - Jego ojciec pracował jako kierownik produkcji. Miłość do filmu została odwzajemniona. On zapracował na swój sukces - kontynuowała. - Powiem więcej. Witek nauczył się talentu - dodał Janusz Zaorski. - Był całkowicie zdyscyplinowany i niezwykle pracowity. Autor zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Były wśród nich m.in. „Matka Królów", „Piłkarski poker”, Baryton” i "Jezioro Bodeńskie" Zaorskiego czy „Pociąg do Hollywood”, „Yesterday" i „Kolejność uczuć” Piwowarskiego. - Dla mnie Łódź to dwa fenomeny: wąskie szyny i piękne dziewczyny. Witka interesowało filmowanie, mnie druga kwestia – żartował Radosław Piwowarski. - Witek oglądał kobiety to przez wizjer – skomentował reżyser „Matki Królów”. W połowie lat 90. założył wraz z Renatą Pajchel firmę produkcyjną Close-Up Production, która wyprodukowała – poza filmami i spektaklami w reżyserii Witolda Adamka – także filmy i seriale innych twórców, m.in.: Jerzego Stuhra, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego czy Jana Jakuba Kolskiego.

Według zebranych gości Adamek był pracoholikiem. Przywoływali anegdoty o jego wczesnej obecności na planie filmowym czy w WFDiF na Chełmskiej. Radosław Piwowarski opowiedział historię kręcenia sceny nad basenem w „Pociągu do Hollywood”. – W pewnym momencie kamera wpadła do wody. Witek rzucił się i złapał sprzęt. Trzymał ją jak dziecko. Od razu pobiegł suszyć i ratować taśmę – wspominał reżyser.

- Adamek łączył wszystkie pokolenia. Pracował z Andrzejem Wajdą, Januszem Majewskim, Jerzym Skolimowskim, Wiesławem Saniewskim. Sprawny, szybki, zawsze wiedział, że na planie ważna jest każda decyzja - mówił Zaorski. Reżyser przypomniał również, że pracując nad „Piłkarskim pokerze” musiał wyjechać do Australii. Wtedy poprosił Adamka o zastąpienie w roli reżysera na trzy dni. Wrócił i nie miał uwag. W podziękowaniu przy okazji nagrody dla innego filmu "Jezioro Bodeńskie", który na MFF w Locarno w 1986 roku otrzymał Grand Prix i wyróżnienie Jury Młodych (sztabkę złota), tę ostatnią przekazał operatorowi.  Witold Adamek zmarł 18 lutego 2017 roku w Warszawie. Miał 71 lat. W 2014 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 członkiem Zarządu Głównego SFP.


Na zakończenie Janusz Zaorski wyraził nadzieję, że kolejne pokolenia reżyserów znajdą, tak wspaniałych współpracowników, jakim był Witold Adamek. Spotkanie odbyło się w dniu 26 listopada 2018 roku w łódzkim hotelu Grand. Następnie w kinie wyświetlono film "Jezioro Bodeńskie" w reżyserii Janusza Zaorskiego ze zdjęciami Witolda Adamka.

Marcin Radomski
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.12.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Świat kultury pożegnał Witolda Sobocińskiego
Pogrzeb Witolda Sobocińskiego. Wtorek, 13:00
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll