PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.12.2020
Złote Glany 2020, nagrody Stowarzyszenia Łódź Filmowa i Kino - Galeria Charlie otrzymali: Feliks Falk, Janusz Zaorski, Grzegorz Królikiewicz (pośmiertnie) i Bogdan Dziworski.
Złoty Glan to wyróżnienie o długoletniej tradycji, które przyznawane jest twórczyniom i twórcom bezkompromisowym, z wyraźnie zarysowaną autorską wizją. Wizją, która nie boi się opowiadać o człowieku i jego czynach w sposób daleki od jednoznaczności, otwartą na różne interpretacje. W symbolicznym roku 75-lecia Łodzi Filmowej organizatorzy pragną docenić tych twórców rodzimej kinematografii, którzy na różnych poziomach swojej artystycznej działalności wcielali w życie ważny dla nas etos tradycji-edukacji-kreacji.

Złote Glany 2020 zostały przyznane następującym twórcom:
- Januszowi Zaorskiemu za krytyczne spojrzenie na problematyczną i niekiedy wręcz nieludzką historię własnej ojczyzny, stawianie odważnych pytań (niekiedy „dziecinnych”), na które do dziś nie zawsze nasze sumienia pozwalają nam odpowiedzieć. Za twórczość wybitną, która była stanie opisać rozterki i pragnienia rodaków w różnych epokach i z różnych światów. Twórczość, która jest ciągle  aktualna i inspirująca;
- Grzegorzowi Królikiewiczowi (pośmiertnie) za zrewolucjonizowanie języka filmowego na rodzimym gruncie, humanistyczne podejście do bohaterów pochodzących niekiedy ze światów tak nam odległych, a które stają się zarazem naszymi. Za niepokorność, oryginalność, bycie sobą zawsze, co odniesieniu do skomplikowanych prawideł branży filmowej nie zawsze jest proste. Za to, że stworzył psychologiczny portret bohaterów, których mimo złożoności postaw i wad charakterów, potrafiliśmy polubić;
- Bogdanowi Dziworskiemu za wydobywanie z rzeczywistości prawdy, niekiedy magicznej, a niekiedy okrutnej. Za to, że potrafił wyrazić obrazem fotograficznym i filmowym to, co trudno nam wyrazić słowami. Kamera Dziworskiego – a zarazem jego cenna zdolność patrzenia i zaglądania do-istoty-rzeczy – była nie tylko partnerem i przyjacielem dla reżyserskiej wizji, ale również pełnowartościowym bohaterem. Malarz emocji;
- Feliksowi Falkowi za niezwykłą wnikliwość w obserwacji ludzkich zachowań i odwagę w pokazywaniu tych „cech”, mrocznych zakamarków ludzkiej natury, z którą na co dzień - my jako naród, ale tez przede wszystkim my jako ludzie - nie chcemy się identyfikować, jak zawiść , podłość, zdrada, dążenie po trupach do celu. Feliks Falk - scenarzysta, reżyser, laureat tegorocznych Platynowych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a od dziś także - laureat Złotego Glana.

Ceremonie wręczenia nagród dla Janusza Zaorskiego, Grzegorza Królikiewicza (nagrodę odbierze symbolicznie córka mistrza, pani Bogna Janiec) i Bogdana Dziworskiego odbędzie się wiosną przyszłego roku. Organizatorzy wręczyli już nagrodę Feliksowi Falkowi.

fot. ZACHAROW.PL FOTOGRAF

Nagrody Złote Glany przyznawane są w tym roku w ramach projektu „Łódzkie: Wytwórnia kultury” (Tradycja, edukacja, kreacja). Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Łódzkiego.

Patronatem wydarzeniem objęli: Sfilmowani, SpoilerMaster - Podcast do słuchania po seansie, Drugi Seans, Krytyk, Kalejdoskop Magazyn Kulturalny.
JB
Stowarzyszenia Łódź Filmowa / Kino - Galeria Charlie
Ostatnia aktualizacja:  17.12.2020
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński / SFP
Pierwsza gwiazdka z ECFC
Agnieszka Holland z nagrodą na Festiwalu Les Arcs
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll