PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W niedzielę 7 listopada 2021 roku w warszawskiej Kinotece odbył się finał Jury CINEMAFORUM - 20. Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych. Poznaliśmy zwycięzców konkursu, ale także finalistów Nagród im. Jana Machulskiego z lat 2020 i 2021. Tego wieczoru odbył się również finał piątej edycji Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego SCRIPT WARS.
Pełna sala Kinotece wypełniona była młodymi twórcami filmów krótkometrażowych i scenarzystami, finalistami konkursu na scenariusz. Laureaci stawili się tłumnie – laureat Nagrody Publiczności Cinemaforum, Adrien Jeannot z Francji (film „The Last Man”) ze wzruszeniem przyznał, że jest to pierwszy raz, kiedy prezentował swoje dzieło publiczności „na żywo”. Radość ze spotkania „w realu” dominowała, zarówno w kuluarach jak i na scenie. Ze sceny wybrzmiały także odniesienia do obecnej sytuacji – twórcy nawiązywali do kryzysu humanitarnego na granicy a także do protestów, jakie obecnie przetaczają się przez polskie miasta. Na widowni festiwalu oprócz jurorów i młodych twórców zasiedli przedstawiciele licznych organizacji i instytucji: Miasta Stołecznego Warszawa, ZAiKS-u, ZASP-u, Stowarzyszenia Filmowców Polskich (reprezentowanego przez Michała Szcześniaka), Polskiego Stowarzyszenia Montażystów i Platige Image.

Ceremonię zakończenia prowadził dyrektor artystyczny Cinemaforum Błażej Hrapkowicz. Przewodniczący jury międzynarodowego konkursu krótkich metraży Janusz Zaorski wręczył główną nagrodę filmowi „Swimmer” w reżyserii Jonatana Etzlera – co ciekawe, jest to już druga główna nagroda na Cinemaforum dla szwedzkiego reżysera.


Fot. P. Skrzydło Cinemaforum

Listopadowy festiwal Cinemaforum jest też co roku miejscem ogłoszenia Nagród im. Jana Machulskiego. Aż 37 filmów zostało nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego, a wygrali twórcy filmu „Uległość” ze Szkoły Filmowej w Katowicach – reżyser Michał Ciechomski i producentka wykonawcza Ewa Krzemińska. Świetnie poszło filmom ze Studia Munka, które zebrały aż pięć nagród: za najlepszy scenariusz "We Have One Heart" dla Katarzyny Warzechy, za najlepszy dokument dla „Synka” Pawła Chorzępy, za zdjęcia dla Moniki Jakimowskiej w „Ostatnim gwizdku” Karola Lindholma, dla Fatimy Gorbenko za rolę w „Pokoju z widokiem na ścianę” Kobasa Laksy. Widownia szczególnie ciepło powitała nagrodę za rolę męską dla dziecięcego aktora z „trzydziestki” „Czy potwory jedzą kiwi” Pawła Podolskiego - Gustawa Kramina. W imieniu chłopca nagrodę odbierał wzruszony ojciec.
Paweł Chorzępa, Michał Szcześniak, fot.  P. Skrzydło

W sali Kinoteki szczególnie mocno zabrzmiały słowa Damiana Kocura, laureata Nagrody Machulskiego za reżyserię „Dalej jest dzień”. Reżyser smutno zauważył, że jego film, którego jednym z bohaterów jest emigrant, miał nawiązywać do sytuacji sprzed kilkudziesięciu lat, niestety, stał się nieoczekiwanie aktualny.

Laureaci konkursu scenariuszowego SCRIPT WARS stawili się w Kinotece w komplecie. Maciej Sobieszczański, laureat (wraz z Teresą Czepiec) drugiej nagrody podkreślił, jak ważna i cenna jest inicjatywa Mazovia Warsaw Film Commission, która docenia i premiuje scenarzystów, gdyż autor scenariusza, jak to określił, autor scenariusza „nie jest duchem”. Jurorzy, m.in. Robert Bolesto i Michał Oleszczyk podkreślali wysoki poziom konkursu. Konkurencję wygrał projekt „Bungalow Sary” Małgorzaty Piłacińskiej – to tekst, który rozwijany był na Atelier Scenariuszowym  i prezentowany na tegorocznym pitchingu Kamera Akcja!
Artem Manuilov, Kobaks Laksa, fot. P. Skrzydło

  A oto lista laureatów Cinemaforum i Nagród Machulskiego:

Jury CINEMAFORUM - 20. Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych w składzie:
- Janusz Zaorski - reżyser, scenarzysta (Przewodniczący Jury),
- Sandra Drzymalska - aktorka,
- Marta Habior - producentka filmowa,
- Łukasz M. Maciejewski - autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych
- Mateusz Rakowicz - reżyser, storyboardzista, scenarzysta,
zdecydowało się przyznać GRAND PRIX filmowi:

•    “SWIMMER”, reż. Jonatan Etzler (prod. Isabella Rodriguez, French Quarter Film / Szwecja)
Wyróżnienia Jury otrzymały filmy:
•    “GHOST DOGS”, reż. Joe Cappa (prod. Great Question / USA),
•    „GOOD THANKS, YOU?”, reż. Molly Manning Walker (prod. DMC Film, Try Hard Films / Wielka Brytania),
•    “TECHNO, MAMA”, reż. Saulius Baradinskas (prod. Viktoria Films / Litwa).
Nagrodę publiczności Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych zdobył film:
•    „THE LAST MEN” reż. Adrien Jeannot (prod. Azur films, Adrien Jeannot / Francja).

***
Katarzyna Warzecha, fot. P. Skrzydło

Kapituła 17. edycji Nagród im. Jana Machulskiego po zapoznaniu się z 37 filmami nominowanymi do Nagród im. Jana Machulskiego (edycja 2021) postanowiła przyznać nagrody filmom w następujących kategoriach:

•    w kategorii „Najlepszy film”: Michał Ciechomski za reżyserię filmu „ULEGŁOŚĆ”
Ewa Krzemińska za produkcję filmu „ULEGŁOŚĆ” (Uniwersytet Śląski - Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego).  Nagrodę dla reżysera filmu sfinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nagrodę dla producenta filmu ufundowało Stowarzyszenie FILMFORUM.

•    w kategorii „Najlepsza reżyseria”: Damian Kocur za film „DALEJ JEST DZIEŃ”
Nagrodę ufundowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

•    w kategorii „Najlepszy scenariusz”: Katarzyna Warzecha za film „WE HAVE ONE HEART”, reż. Katarzyna Warzecha. Nagrodę sfinansowano ze środków Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

•    w kategorii „Najlepsze zdjęcia”: Martyna Jakimowska za film „OSTATNI GWIZDEK”, reż. Karol Lindholm. Nagrodę ufundował Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji.

•    w kategorii „Najlepszy montaż”: Dominik Jagodziński za film „POKÓJ”, reż. Krzysztof Jankowski. Nagrodę ufundowało Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM.

•    w kategorii „Najlepsza aktorka”:Fatima Gorbenko za film „OKNO Z WIDOKIEM NA ŚCIANĘ”, reż. Kobas Laksa. Nagrodę ufundował Związek Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.

•    w kategorii „Najlepszy aktor”:Gustaw Kramin za film „CZY POTWORY JEDZĄ KIWI?”, reż. Paweł Podolski. Nagrodę ufundował Związek Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.

•    w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”: „SYNEK”, reż. Paweł Chorzępa. Nagrodę ufundowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

•    w kategorii „Najlepszy film animowany”: „ŁOWY”, reż. Mateusz Jarmulski. Nagrodę ufundowała Platige Image SA.
Damian Kocur, Michał Szcześniak i Marceli Zielnik, fot. P. Skrzydło

Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, Platige Image. Patronat honorowy nad projektem objęli: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych PSC.

Partnerami zagranicznymi są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Kinographe (Francja), Cinemahall (Ukraina), Malta Film Foundation (Malta).

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Filmforum
Ostatnia aktualizacja:  8.11.2021
Zobacz również
"Chrzciny". Zobaczcie plakat i zwiastun filmu
Kto wygrał konkurs scenariuszowy SCRIPT WARS?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll