PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty współorganizzuje Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Wspólnie z inicjatorami konkursu, Anną Osmólską-Mętrak i Januszem Zaorskim, zapraszają młode krytyczki i młodych krytyków do nadsyłania prac do XXVI edycji wydarzenia. Na zgłoszenia czekają do 5 marca 2023 roku.
Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka zainicjowany został w 1994 r. przez reżysera Piotra Łazarkiewicza, dziennikarkę Magdę Sendecką oraz grono przyjaciół patrona konkursu. Krzysztof Mętrak (1945-1993), był jednym z najbardziej cenionych polskich krytyków filmowych i literackich, łączącym erudycję z niepodrabialnym autorskim stylem. Dlatego jednym z najważniejszych założeń Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka jest – poza odkrywaniem i wspieraniem utalentowanych autorów – traktowanie krytyki filmowej jako pełnoprawnego gatunku literackiego. To od początku jedno z najważniejszych kryteriów oceny nadsyłanych na konkurs prac.
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty od lat wspiera prowadzenie konkursu – to właśnie w trakcie festiwalu NH organizowane są ceremonie wręczenia nagród, a laureatki i laureaci mają możliwość zaprezentowania festiwalowej publiczności wybranego przez siebie filmu.

Warunki uczestnictwa w konkursie:

- wiek do 33 lat (urodzeni w całym roku kalendarzowym 1989; podniesienie granicy wieku o rok w stosunku do poprzednich edycji związane jest z roczną przerwą spowodowaną pandemią);

- nadesłanie co najmniej trzech prac krytycznych o tematyce filmowej. Całkowita objętość wszystkich nadesłanych prac nie może przekroczyć 32 000 znaków ze spacjami. Jedna z prac konkursowych może mieć formę audio lub wideo. W przypadku wyboru formy niepisemnej (podcast, esej wideo, recenzja audio i/lub wideo), materiał powinien zostać dostarczony jako niepubliczny link np. w serwisie YouTube lub vimeo. Materiały audio/wideo nie mogą przekraczać długości 15 minut. Przy wyborze tej opcji objętość części pisemnej nie powinna przekroczyć 22 000 znaków ze spacjami. Teksty prosimy przysyłać w jednym pliku w formacie word;

- do zestawu prac należy dołączyć krótki życiorys.

Termin nadsyłania prac mija 5 marca 2023 r. punktualnie o godz. 24:00 (prace nadesłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę).

Jury przywiązuje dużą wagę do różnorodności nadsyłanych tekstów (recenzja, esej, szkic, itp.).
Na laureatki i laureatów czekają nagrody:
I nagroda – rzeźba autorstwa Adama Myjaka oraz 12 000 zł (brutto)
II nagroda – 6 000 zł (brutto)
III nagroda – 3 000 zł (brutto)
Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.

Wszystkie nagrody finansowe funduje Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, zaś fundatorami rzeźby Adama Myjaka są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski.

W skład jury wchodzą: Błażej Hrapkowicz, Agnieszka Jakimiak, Igor Kierkosz, Barbara Kosecka, Adam Kruk, Michał Oleszczyk, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Marcin Pieńkowski (SNH), Janusz Zaorski. Prace w formie elektronicznej prosimy przysyłać na adres konkursmetraka [małpa] gmail.com

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2023 r., zaś uroczyste wręczenie nagród (wraz z projekcją wybranego przez laureata lub laureatkę filmu) odbędzie w lipcu podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
MR
Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2022
Zobacz również
„Kuba”. Polański opowiada o Morgensternie
„Chleb i sól” najlepszym debiutem w Kairze
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll