PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Oparty na popularnych książkach Tove Jansson pełnometrażowy animowany film „Magiczna Zima Muminków”, który w grudniu zawita w polskich kinach, będzie miał szeroką dystrybucję w krajach skandynawskich.
Magiczna Zima Muminków” - wyjątkowy i rodzinny film wzbudził ogromne zainteresowanie w całej Skandynawii i trafi do kin w okolicy 1 grudnia. Na ten moment film będzie pokazywany w blisko 500 kinach, a liczba ta stale rośnie. „Magiczna Zima Muminków” jest  drugą, cieszącą się tak dużym zainteresowaniem premierą fińskiego filmu w Skandynawii. Film trafi do kin również w m.in.: Japonii, Francji i w Polsce.

- Dla fińskiego filmu tak wielkie zainteresowanie w Skandynawii jest czymś wyjątkowym. Nie prowadzimy statystyk dotyczących liczby kin pokazujących fińskie filmy w Skandynawii, ale jest to jedna z najszerszych, jak nie najszersza, dystrybucja fińskiego filmu w krajach Skandynawii – mówi Reetta Hautamäki z Fińskiej Fundacji Filmowej.

„Magiczna Zima Muminków” ubiega się o nominację do Oscarów i Złotych Globów w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego.


 
„Magiczna Zima Muminków” w różnych wersjach językowych

W Finlandii i Szwecji film będzie pokazywany w języku fińskim i szwedzkim oraz w języku lapońskim. To pierwszy pełnometrażowy film w historii, wprowadzony do dystrybucji w języku lapońskim na tak szeroką skalę. W Norwegii do dystrybucji zostanie wprowadzona norweska wersja językowa a także wersja lapońska (z norweskimi napisami), zaś w Danii film będzie można obejrzeć po duńsku. Dodatkowo, do dystrybucji w Finlandii trafi wersja filmu z audio deskrypcją przystosowana do potrzeb osób z problemami z wzrokiem.

Scenariusz, oparty na książkach Tove Jansson, napisali Małgorzata Więckowicz-Żyła, Piotr Szczepanowicz i Ira Carpelan. Reżyserami filmu są Jakub Wroński i Ira Carpelan. „Magiczna Zima Muminków” jest filmem wykorzystującym oryginalną animację z przełomu lat 70. i 80, koprodukowaną przez Jupiter Film i Film Polski. Film pozostaje wierny magii stworzonej przez Tove Janson, a dzięki starannym procesom rekonstrukcji cyfrowej i korekcji barwnej wykorzystanym dla uzyskania obrazu w rozdzielczości 4K jest atrakcyjny dla współczesnego widza. Na równi z obrazem, ze szczególną dbałością potraktowano także muzykę i efekty dźwiękowe. W angielskiej wersji językowej usłyszymy utalentowanych, popularnych aktorów takich jak: Stellan Skarsgard (Tata Muminka),  Bill Skarsgard (Muminek) i Alicia Vikander (Mała Mi, Piesek Ynk). Magiczną atmosferę tworzą piosenki tytułowe, a także muzyka - skomponowane specjalnie dla filmu i wykonane przez City of Prague Philharmonic Orchestra. Tytułowa piosenka „Nie bój się!” została skomponowana przez Joriego Sjöroosa ze słowami Pauli Vesali, natomiast  piosenkę „Tęsknota za latem” skomponowała Andrea Eklund, a autorką słów jest Amanda Henriksson. Wszyscy twórcy pochodzą z Finlandii. Muzykę do filmu skomponował uznany polski kompozytor Łukasz Targosz.

Magiczna Zima Muminków” jest kontynuacją produkcji filmowych firmy Filmkompaniet, takich jak np.: pełnometrażowy film animowany „Kometa nad Doliną Muminków” (w obsadzie: Max von Sydow, Alexander Skarsgard, Mads Mikkelsen, Stellan Skarsgard oraz Peter Stormare), który został zrealizowany w stereoskopowej technologii 3D i dystrybuowany w ponad 80 krajach, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii, Chinach, Brazylii i w Australii. „Magiczna Zima Muminków” powstała w koprodukcji z Animoon, a produkcję filmu dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej szczegółów o filmie znajdziecie na:
http://moominswonderland.com


AK
Animoon
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2017
Zobacz również
fot. Animoon
Polski Konkurs Filmowy na 15. Krakowskim Festiwalu Górskim
Cinebus Sławomira Idziaka na 25. CAMERIMAGE
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll