PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Polska animacja „Airborne” po raz kolejny została doceniona na świecie. Ta opowieść o źródle prawdziwej pasji, w reżyserii Andrzeja Jobczyka, wyprodukowana przez warszawskie studio Letko wygrała na Short Shorts Film Festival Asia. Zwycięstwo na festiwalu akredytowanym przez amerykańską Akademię Filmową otwiera drogę do Oscara.

Zwycięstwo na festiwalu w Tokioto podwójny sukces, ponieważ zdobywca nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego otrzymuje kwalifikację do ubiegania się o nominację do Oscara w kategoriach filmów krótkometrażowych w następnym roku.

 


– To ogromne wyróżnienie dla polskiej animacji. I początek drogi do zdobycia tej najbardziej pożądanej statuetki w branży filmowej. Poza wspaniałą historią w „Airborne” jest wiele elementów, które warto docenić: dynamiczna animacja elementów natury czy wyjątkowa atrakcyjność wizualna wykreowanego świata. Całość tworzy przejmujący obraz, opowiadający o stałości ewolucji – wyjaśnia Piotr Szczepanowicz ze Studio Letko, który objął animację opieką artystyczną.


„Airborne” to historia osadzona w surrealistycznym świecie ożywionych, organicznych latających maszyn. Gdy pochłonięty walką wojskowy pilot traci swój cel, dochodzi do tragedii. Samolot rozbija się o koronę drzewa. To, co wydaje się końcem, otwiera nowy etap, a w miejscu katastrofy budzi się życie, którego przeznaczeniem będzie rozwikłanie zagadki swego pochodzenia. To opowieść o pasji, miłości i wojnie, która niszczy więzi. Jest to też historia  i o tym, co trzeba stracić, by narodzić się na nowo. Za reżyserię i scenariusz 7-minutowej animacji odpowiada Andrzej Jobczyk, który w swoich pracach łączy nauki przyrodnicze i minimalistyczny surrealizm.


– Tak wielki sukces filmu to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale i potwierdzenie tego, że polscy twórcy mogą konkurować z całym światem. Praca nad „Airborne” była żmudna, ale tak liczne nagrody pokazują, że było warto – mówi reżyser. Muzykę stworzyli Jakub Słomkowski i Rafał Smoliński. Za montaż odpowiadał Nikodem Chabior. A kierownikiem produkcji była Martyna Siwińska. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


Short Shorts Film Festival & Asia to akredytowany przez Academy Awards® festiwal, na którym zdobywca nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego w oficjalnym konkursie wspieranym przez Sony, w konkursie animacji oraz w konkursie non-fiction kwalifikuje się w następnym roku do nominacji do Oscara® w kategoriach filmów krótkometrażowych. Festiwal powstał w 1999 r. jako The Short Shorts Film Festival (SSFF), a od 2004 r. dodano Short Shorts Film Festival Asia. Dzięki temu powstało Short Shorts Film Festival & Asia, jeden z największych festiwali filmów krótkometrażowych w Azji.


Letko to studio animacji 2D, które specjalizujące się w kreacji, produkcji oraz promocji animowanych projektów filmowych. Zostało założone w Warszawie przez ludzi, którzy łączą wieloletnie doświadczenie z pogranicza branż animacji, filmu i sztuki, by tworzyć atrakcyjne i wyjątkowe filmy oraz serie animowane.

MR
Ostatnia aktualizacja:  24.06.2022
Zobacz również
Rozpoczął się program Pierwszy Film 2022
„Trochę raju” wygrywa w Londynie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll