PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
22 lipca 2018 roku w trakcie uroczystej gali ogłoszono laureatów piątej już odsłony corocznego Konkursu Filmowa Młoda Polska, towarzyszącego Festiwalowi Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Grand Prix i 2500 PLN otrzymał film „1410” Damiana Kocura, a wyróżnienie – „Atlas” Macieja Kawalskiego (prod. Studio Munka/SFP).
Przez siedem dni na festiwalu zaprezentowano ponad 50 filmów, odbyły się liczne koncerty, występy artystyczne, warsztaty oraz plener malarski. Do Nowogardu przybyli m.in. Joanna Kos-Krauze, Jowita Budnik, Piotr Jaxa, Wojciech Solarz, Marta Prus i Zbigniew Zamachowski. Festiwal odwiedziła w tym roku, rekordowa liczba, około 12 tysięcy widzów.

Jury Konkursu Filmowa Młoda Polska, w skład którego weszli: aktorka teatralna i filmowa Jowita Budnik, autor zdjęć filmowych i fotograf Piotr Jaxa, aktor i reżyser Wojciech Solarz, a także dziennikarka i animatorka kultury Monika Marach, obejrzało 14 filmów krótkometrażowych z całej Polski. Projekcje 5. Konkursu Filmowa Młoda Polska cieszyły się rekordową frekwencją. Jurorzy postawili na indywidualizm i charakter. Zwycięskie filmy oferują widzom humor, ale jednocześnie prowokują do refleksji nad rzeczami najważniejszymi.

Joanna Kos-Krauze odbiera Honorowy Laur Cisowy, fot. "Lato z Muzami" w Nowogardzie.


W uzasadnieniu Grand Prix (jest to nagroda pieniężna w wysokości 2500 PLN) dla filmu "1410" w reżyserii Damiana Kocura Jury podkreśliło: - oryginalny filmowy język, doskonałe operowanie metaforą, odwagę w wyborze tematu i umiejętność opowiadania bez patosu o rzeczach najważniejszych. 

Oś fabuły "1410" skupia się na dzielnym rycerzu i jego giermku, którzy odpowiadają na wezwanie króla Władysława Jagiełły i wyruszają, by dołączyć do wojsk uczestniczących w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy – pod Grunwaldem. Damian Kocur nie tylko napisał scenariusz i wyreżyserował film, ale również pełnił funkcję operatora. Na festiwalach dał się już zauważyć swoimi wcześniejszymi filmami krótkometrażowymi: „Lekcją”, "To, czego chcę", „Powrotem” i „Nic nowego pod słońcem” (znanego widzom festiwalu Lato z Muzami z 4. Konkursu Filmowa Młoda Polska). Producentem "1410" jest firma Gigant Films, która zajmowała się realizacją jednego z największych hitów polskich kin w ostatnich latach – „Planetą Singli”, a we wrześniu wprowadza do kin komedię „Juliusz” Alka Pietrzaka, uczestnika ubiegłorocznej edycji Konkursu Filmowa Młoda Polska ("Ja i mój tata").

Wyróżniony natomiast został Maciej Kawalski za film "Atlas" za: - zbudowanie wyjątkowego i kompletnego świata filmowego, w którym na szczególne wyróżnienie zasługuje spójność formy i treści oraz dramaturgiczna konstrukcja - (uzasadnienie Jury).

Do nieco szalonego szpitala psychiatrycznego (zdjęcia powstały w opactwie cystersów w Lubiążu) przyjęty zostaje tajemniczy pacjent – nie odzywa się do nikogo i całymi dniami stoi z rękami w górze. Poza pseudonimem "Atlas" nie wiadomo o nim nic, a takie zagadki są zawsze najbardziej intrygujące.

W obsadzie filmu pojawili się znani polscy aktorzy, m.in. Tomasz Kot, który wystąpił w głównej roli, czy Marian Opania, który zagrał Ordynatora placówki. Muzykę skomponował Łukasz Targosz ("Diagnoza", seria "Pitbull", „Pakt”, „Wataha”), a zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus („Jestem mordercą”). Maciej Kawalski z wykształcenia jest nie tylko reżyserem, ale i lekarzem. Jego pierwszy scenariusz „The Clearing” dostał się do amerykańskiego programu Sundance Screenwriters Lab Semi-Finals. Obecnie przygotowuje scenariusz swojego pełnometrażowego debiutu. Film "Atlas" wyprodukowany został przez Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które ma w swoim dorobku m.in. takie tytuły, jak "Cicha Noc" Piotra Domalewskiego, "Królewicz Olch" Kuby Czekaja czy „Dzień KobietMarii Sadowskiej, a także kilkaset filmów krótkometrażowych – fabularnych, dokumentalnych i animowanych. 


Damian Kocur i Paweł B., fot. "Lato z Muzami" w Nowogardzie.

Wśród filmowych wydarzeń 22. „Lata z Muzami”, odbyły się specjalne i przedpremierowe pokazy takich przedsięwzięć, jak: "Over the Limit", „Twarze, plaże”, „Zwierzęta”, „Okna, Okna”. Wielkim zainteresowaniem widzów cieszyły się pokazy plenerowe, ale przede wszystkim seanse w kinie Orzeł, którym towarzyszyły spotkania z gośćmi. Nagrodę honorową doceniającą dotychczasowy dorobek reżyserski odebrała Joanna Kos-Krauze, która przyjęła ją także w imieniu swojego nieżyjącego męża Krzysztofa Krauze. Widzowie festiwalu spotkali się z autorką po seansie filmu "Papusza", a z Jowitą Budnik po pokazie filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”. Festiwal otworzył monodram Jowity Budnik zatytułowany „Supermenka”, aktorka wzięła też udział w emocjonującym spotkaniu z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Finałowym wydarzeniem festiwalu był recital ZbigniewaZamachowskiego, którego filmowe dokonania oglądano na festiwalu przez kilka wcześniejszych dni (m.in. „Wielką majówkę” i "Zmruż oczy"). Piotr Jaxa poprowadził warsztaty fotograficzne, a Anna Serdiukow i Izabela Koladyńska warsztaty dziennikarskie, których zwieńczeniem było wydanie pierwszej w historii „Gazety Festiwalowej”.

Organizatorem 22. Festiwalu „Lato z Muzami” jest Burmistrz Nowogardu i Nowogardzki Dom Kultury. Wydarzenie trwało od 16 do 22 lipca 2018 roku. Prace nad kolejną edycją festiwalu już się rozpoczęły, a jego data wyznaczona została na 8-14 lipca 2019 roku.


MP/AK
Lato z Muzami
Ostatnia aktualizacja:  23.07.2018
Zobacz również
fot. Lato z Muzami
43. FPFF: Legalna Kultura ogłasza konkurs filmowy - "Kultura zmienia świat na lepsze"
"Litość" i "Kiedy spadają drzewa" nagrodzone w Odessie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll