PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na najnowszy cykl, który został zaplanowany jako okazja do pokazów, spotkań i rozmów o filmowym wizerunku wydarzeń historycznych, które – zgodnie ze słynnym cytatem z wiersza Norwida, obecnym w nazwie cyklu – wciąż żyją w zbiorowej pamięci i wpływają na nasze „dziś”. W spotkaniach po projekcjach wezmą udział dziennikarze, badacze i filmowcy. Wstęp wolny.
Polskie kino zajmuje się z upodobaniem interpretacją wydarzeń z naszej przeszłości, zadając pytania o ich przebieg, sens, a nawet rolę w budowaniu narodowej tożsamości. W potocznym rozumieniu bywa nawet utożsamiane z kinem historycznym, a w obieg światowy nie przypadkiem weszliśmy dzięki filmom „Ostatni etap” i "Kanał".

Cykl zainaugurujemy filmem "Ostatni etap" Wandy Jakubowskiej, który zdaniem filmoznawcy Tadeusza Lubelskiego, nie tylko zmienił tuż po II wojnie światowej krajobraz polskiego kina, ale też po raz pierwszy zapewnił mu międzynarodowy prestiż. Został oparty na wspomnieniach byłych więźniów Auschwitz-Birkenau i nakręcony na terenie obozu. Jego scenariusz już w 1945 roku napisały byłe więźniarki, Wanda Jakubowska i Gerda Schneider. Wszystko to sprawia, że "Ostatni etap" posiada charakter quasi dokumentalny, co daje mu wyjątkowe miejsce nie tylko w polskiej kinematografii, ale i badaniach stricte historycznych.

Po seansie odbędzie się spotkanie z dr hab. Moniką Talarczyk-Gubałą, autorką książki „Wanda Jakubowska. Od nowa” oraz z dr. Piotrem Pazińskim. Poprowadzi je koordynatorka cyklu, Anna Rembowska.

​Zapraszamy już w najbliższy piątek 27 października o godz. 18:00
 
 
Kalendarz pozostałych projekcji:

10 listopada, godz.19:00 "Śmierć prezydenta", reż. Jerzy Kawalerowicz

"Śmierć prezydenta" jest wierną i pieczołowicie udokumentowaną przez reżysera i scenarzystę, cenionego krytyka Bolesława Michałka, rekonstrukcją wydarzeń z grudnia 1922 roku, które doprowadziły do tragicznej śmierci pierwszego prezydenta II Rzeczpospolitej Gabriela Narutowicza. Film nie tylko przedstawia punkt widzenia każdej ze stron dramatu – stanowi również panoramę Polski lat dwudziestych XX wieku, uniesionej radością z niedawnego odzyskania niepodległości, ale też pogrążającej się w politycznych sporach, które doprowadzą do fanatycznego zabójstwa. Obraz nagrodzony w 1978 roku Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie powstał w stylistyce dokumentu, stanowi jednak przykład misternej konstrukcji fabularnej i realizacyjnego rozmachu.

Po seansie odbędzie się spotkanie z krytykiem filmowym i znawcą kina historycznego – Jackiem Szczerbą. Poprowadzi je dziennikarz i krytyk, Łukasz Maciejewski.
 
24 listopada godz. 19:00 Przesłuchanie, reż. Ryszard Bugajski

„Przesłuchanie“  Ryszarda Bugajskiego do tego stopnia rozsierdziło komunistyczne władze PRL, że nie tylko zabroniono jego dystrybucji, ale też zamknięto kierowany przez Andrzeja Wajdę Zespól Filmowy X, który go wyprodukował. Film przez 7 lat oficjalnie leżał „zaaresztowany” na półkach, a nieoficjalnie – zgromadził olbrzymią widownię w nielegalnym obiegu wideo. Podczas premiery w 1989 roku zebrał szereg nagród w kraju i za granicą, a odtwarzająca główną rolę Krystyna Janda została rok później uznana za najlepszą aktorkę na Festiwalu w Cannes. Reżyser, szykanowany przez władze, na 10 lat wyjechał z Polski. Losy „Przesłuchania“ , jak i jego reżysera, są w historii polskiego filmu wydarzeniem bez precedensu.

Informacje praktyczne:

Kino FINA
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
sala "Ziemia Obiecana"

ul. Wałbrzyska 3/5
(metro Służew)

Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będą wydawane godzinę przed seansem. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona. Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będą wpuszczane w miarę wolnych miejsc.



AK
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2017
Zobacz również
fot. FINA
Cinemaforum 2017: Filmy w Konkursie Głównym i skład Jury
8. Kamera Akcja! Między krytykami a twórcami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll