PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.04.2017
Tarnowska Nagroda Filmowa powoli dobiega końca. W kinie Marzenie sala na pokazach pęka w szwach. Na dyskusjach z twórcami widzowie stoją pod ścianami, a rozmowy trwają do późnej nocy.
Dopiero kilka lat temu Dyrektor Artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej Jerzy Armata zdecydował się włączyć do programu Festiwalu filmy krótkometrażowe z programu „30 minut” Studia Munka SFP. Początki były skromne, widzowie nie byli jeszcze przekonani do  krótkich form filmowych. W tym roku zorganizowany 27 kwietnia 2017 roku pokaz  produkcji  Studia Munka  przeżywał istne oblężenie, każde miejsce w kinie zajęte było przez młodych widzów, głównie z tarnowskich liceów. W programie pokazu znalazły się tak różne tytuły, jak fabuły "Baraż" Tomasz Gąssowskiego, "Otwarcie" Piotra Adamskiego, dokumenty „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej, "Trzy rozmowy o życiu" Julii Staniszewskiej, filmy animowane „Fikotko wróć” Wojciecha Wołyszko (animacja: Małgorzata Bosek, Mariusz Włodarski), „Piórnikt” Magdaleny Pileckiej. – Dziękuję, że jesteście tutaj w takim składzie, o 11 przed południem – wyraźnie zaskoczony rekordową  frekwencją Dyrektor Artystyczny Studia Jerzy Kapuściński powitał publiczność na seansie. – Nasze Studio jest całkowicie nastawione na współpracę z młodymi twórcami. Nie podchodzimy jednak do debiutów i debiutantów  w sposób  doktrynalny.  Twórca filmu "Otwarcie" wywodzi się z nurtu sztuk plastycznych. Planujemy współpracę z dwoma znakomitymi twórcami teatralnymi. Reżyser filmu "Baraż" jest kompozytorem i zadebiutował po czterdziestce.   


Jerzy Armata, Jerzy Kapuściński, fot. SFP


Kapuściński wspomniał o międzynarodowych sukcesach filmów „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej i  „Więzi” Zofii Kowalewskiej.  Warto wspomnieć, że w konkursie znalazł się także świetnie przyjęty  pełnometrażowy film Studia – "Fale", którego projekcja odbyła się  26 kwietnia. Z tarnowską publicznością spotkał się reżyser Grzegorz Zariczny i odtwórczynie ról nastolatek w filmie: Anna Kęsek i Katarzyna Kopeć.
 
Natomiast piątkowe przedpołudnie należało już do Szkoły Wajdy. Widzowie obejrzeli takie filmy, jak „Oczy mojego ojca” Bartosza Blaschke, „Hitler w operze” Michała Grzybowskiego (oba w ramach programu „30 minut”), „Koniec świata” Moniki Pawluczuk, „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka. Z widzami festiwalu spotkała się Katarzyna Madaj – Kozłowska, Dyrektor Zarządzającą Szkoły. Szkołę założyli w 2001 roku Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski.  Wzorem Zespołów Filmowych postawili na metodę pracy w grupie i współpracy pokoleń. Szkoła prowadzi polskie i międzynarodowe programy łączące edukację z produkcją, adresowane do profesjonalistów filmowych, takie jak Ekran+ Międzynarodowy Program dla Profesjonalistów Filmowych, Program Dokumentalny Dok Pro, Program fabularny Studio Prób, Program scenariuszowy Script i Development kreatywny dla producentów filmowych, a także program dla licealistów i studentów Przedszkole filmowe oraz Online kamera. W Szkole powstało ponad 70 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 250 etiud pokazywanych i nagradzanych na największych festiwalach, m.in. na Berlinale, w San Sebastian, Karlowych Warach, na Hot Docs, IDFA i DOK Leipzig.


Jan P. Matuszyński, fot.  mat. prasowe Tarnowskiego Centrum Kultury


  31. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej bogata jest także w pełnometrażowe filmy debiutantów i młodych twórców. Oprócz wspomnianych „Fal” Zaricznego, w konkursie znalazły się takie tytuły, jak „Amok” Kasi Adamik, „Prosta historia o morderstwie” Arkadiusza  Jakubika, „Kamper” Łukasza Grzegorzka, „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego. W sobotę 29 kwietnia 2017 roku poznamy laureatów festiwalu. 

Zdjęcie na górze: Z ekipą filmu "Fale" rozmawia Ryszard Jaźwiński.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  28.04.2017
Zobacz również
fot. mat. prasowe TCK
Plakat 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Nyski Festiwal Filmowy: Polskie filmy w programie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll