PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Prezentujemy skład Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE.
Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.
 
Rangę Sekcji Dokumentalnej, obecnej na festiwalu Camerimage od 2008 roku, potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej prestiżowe OSCARY. Oznacza to, że zdobywcy Złotej Żaby w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych będą kwalifikowani do selekcji Nagród Akademii w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny bez wymaganej standardowej dystrybucji kinowej, pod warunkiem, że film spełniać będzie pozostałe wymogi Akademii.
 
74

 
Po ataku islamskich ekstremistów z Daesh na jazydzkich Kurdów wiele kurdyjskich kobiet i dziewcząt zostało porwanych, a członkowie ugrupowania sprzedali je lub gwałcili. Nasrin zdołała uciec terrorystom. Teraz opowiada własną historię i historię innych uchodźczyń.
 
Tytuł oryginalny: 74
Reżyseria: Sattar Chamani Gol
Zdjęcia: Heshmat Narenji
Produkcja: Mojenoe Pegah, Setak Film Co.
Kurdystan, Iran, 2015
 
Dancing For You

 
Dwunastoletnia Vilde pragnie zostać pierwszą mistrzynią tradycyjnego tańca ludowego o nazwie halling, wykonywanego tylko przez mężczyzn. Jej największym wyzwaniem nie jest jednak pokonanie rywali – jest przekonana, że jej siła oraz miłość do tańca i życia pomagają jej ukochanemu dziadkowi wygrać walkę z rakiem. Pięknie namalowany obraz dwóch pokoleń sportowców i bliskiej więzi dziadka z wnuczką.
 
Tytuł oryginalny: Dans for livet
Reżyseria: Erlend E. Mo
Zdjęcia: Erlend E. Mo, Lars Reinholdt Jensen, Tore Vollan
Produkcja: Sant & Usant AS
Norwegia, 2015
 
Dead Ears
 
Dwaj mężczyźni, stary rolnik i jego głuchoniemy syn, żyją w odległym miejscu, z dala od cywilizacji. Choć mieszkają pod jednym dachem i mają te same problemy i smutki, nie mogą się do siebie zbliżyć. Wszelkie próby podjęcia dialogu prowadzą do nieporozumień, a czasem i konfliktów. Ojciec sądzi, że jego syn jest nienormalny i dziecinny. Syn zaś uważa ojca za niewrażliwego prymitywa. Czy ci dwaj  zdołają znaleźć sposób na wzajemne zrozumienie?
 
Tytuł oryginalny: Šaltos ausys
Reżyseria: Linas Mikuta
Zdjęcia: Kristina Sereikaite
Produkcja: Monoklis
Litwa, 2016
 
Dół
 

Jak to jest być studentem i dyrygentem jednocześnie? Jak poradzić sobie z organizacją zajęć i zapanować nad orkiestrą, która nie chce współpracować? Jak przetrwać to wszystko, nie zaniżając artystycznych standardów, które nauczyciel wpajał ci przez wiele lat?
 
Tytuł oryginalny: Яма
Tytuł angielski: The Pit
Reżyseria: Danylo Okulov, Anton Yaremchuk
Zdjęcia: Anton Yaremchuk
Produkcja: Danylo Okulov, Anton Yaremchuk
Ukraina, 2016
 
Drugi świat
 

Film "A Second World", którego akcja rozgrywa się na terenie dawnej Jugosławii, opowiada o konsekwencjach upadku narodu i jego symbolicznym dziedzictwie. Skontrastowano tu historię Ljuby Stojanowicza, starszego Serba, który kontaktuje się z komunistycznym, utopijnym światem kosmitów, z obrazem imponujących, pięknych, lecz w większości porzuconych jugosłowiańskich pomników wojennych. Obie historie łączą to, co osobiste, z tym, co narodowe, żeby obnażyć obezwładniające poczucie straty, rozczarowanie i nostalgię, które przenikają całe Bałkany i prześladują ich mieszkańców.
 
Tytuł oryginalny: A Second World
Reżyseria: Oscar Hudson, Ruben Woodin-Dechamps
Zdjęcia: Ruben Woodin-Dechamps
Produkcja: Oscar Hudson, Ruben Woodin-Dechamps
Słowenia, Serbia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, 2016
 
Forever, Chinatown

Historia nieznanego artysty, osiemdziesięcioletniego Franka Wonga, który przez ostatnie czterdzieści lat odtwarzał swoje znikające wspomnienia, budując romantyczne, niezwykle szczegółowe miniaturowe modele pokojów w Chinatown w San Francisco, w których spędził młodzieńcze lata.
 
Tytuł oryginalny: Forever, Chinatown
Reżyseria: James Q. Chan
Zdjęcia: Jeff Den Broeder, Mike Palmieri
Produkcja: Good Medicine Picture Company
USA, 2016
 
Goran the Camel Man
 
Goran The Camel Man - krótki dokument przedstawiający urywek życia niezwykłego wędrowca. Goran, czyli Roland Charles Verdon, jest Szwajcarem.  Podróżuje na swoim cygańskim wozie, z psami, kozami i wielbłądem, odtwarzając Jedwabny Szlak. Swoje marzenie realizuje niezmiennie od dwudziestu siedmiu lat,  szukając alternatywy dla zwykłej turystyki.  Podróżując wzoruje się na życiu dawnych nomadów, przemierzających dalekie szlaki od Mongoli po Europę. Goranowi udało się dwukrotnie przejechać przez Mongolię, Iran, Turcję, Włochy, Francję. Film powstały w Gruzji pokazuje fragment jego niezwykłego życia.
 
Tytuł oryginalny: Goran the Camel Man
Reżyseria: Marcin Lesisz
Zdjęcia: Marcin Lesisz
Produkcja: Stowarzyszenie Lubińska Grupa Filmowa Uisel Studio
Polska, 2016
 
How to Destroy the Time Machines

 
Film koncentruje się na postaci Jepha Jermana, mieszkającego w Arizonie muzyka, eksperymentatora, entuzjasty dźwięków. Jeph odkrywa świat poprzez dźwięki, całkowicie zatracając się w słuchaniu tego, co przez nas zwykle jest ignorowane. Bo kto zwraca uwagę na brzmienie uderzanych o siebie kamieni lub szelest smaganych wiatrem liści? Jeph czasem je rejestruje, manipuluje nimi i komponuje utwory. Niezwykłe lub też pozornie zwykłe zjawiska dźwiękowe w rękach Jermana stają się składową dzieła sztuki. Tworzy całe symfonie oparte tylko na dźwiękach naszego otoczenia.
 
Tytuł oryginalny: How to Destroy the Time Machines
Reżyseria: Jacek Piotr Bławut
Zdjęcia: Adam Palenta
Produkcja: Studio Filmowe RABARBAR
Polska, 2016
 
I'm Not from Here
 

Osiemdziesięcioośmioletnia Josebe mieszka w domu spokojnej starości. Wciąż pyta innych podopiecznych, skąd pochodzą, i wspomina swoją młodość w baskijskim miasteczku Rentería. Codziennie zdaje sobie sprawę, że tkwi tam cały rok, a nie tylko jeden dzień, i że nie jest już w Baskonii, lecz w Chile, gdzie żyje od siedemdziesięciu lat.
 
Tytuł oryginalny: Yo No Soy de Aquí
Reżyseria: Maite Alberdi, Giedrė Žickytė
Zdjęcia: Pablo Valdés
Produkcja: Micromundo Producciones, Moonmakers
Chile, Dania, Litwa , 2015
 
Irregulars
 
Na hipnotyzującym tle fabryki pewien uchodźca opowiada o światowym kryzysie migracyjnym, nie szczędząc gorzkich słów. Co roku 400 000 mieszkańców Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu próbuje się dostać do Europy. Uciekają przed wojną, prześladowaniami i biedą. Ponieważ drogi naziemne zostały przed nimi zamknięte, wsiadają na pokład przeładowanych łodzi i wyruszają w niebezpieczne rejsy po Morzu Śródziemnym, które często kończą się dla nich śmiercią.
 
Tytuł oryginalny: Irregulars
Reżyseria: Fabio Palmieri
Zdjęcia: Fabio Palmieri
Produkcja: NotWorkingFilms
Włochy, 2015
 
Ostatni sezon
 
Historia, która trwa od zmierzchu do świtu i pokazuje połów bałtyckich rybaków – ojca i syna. To czas wypełniony codzienną mozolną, niewdzięczną pracą. Jak długo można jeszcze walczyć o podtrzymanie rodzinnej tradycji i wierzyć, że to nie jest ostatni sezon na morzu?
 
Tytuł angielski: Last Season
Reżyseria: Sławomir Witek
Zdjęcia: Sławomir Witek
Produkcja: Studio MŁODZI I FILM im. Andrzeja Munka
Polska, 2016
 
Perfectly Normal

Autystyczny mężczyzna próbuje znaleźć równowagę pomiędzy rzeczywistością a wymyślonym przez siebie światem. Udowadnia, że każdy może podejmować rozsądne decyzje, które pomogą mu normalnie funkcjonować i czerpać z życia jak najwięcej.
 
Tytuł oryginalny: Perfectly Normal
Reżyseria: Joris Debeij
Zdjęcia: Nate Hurtsellers
Produkcja: Marieke Oudejans
USA, 2016
 
Polonez

 
Dyrektor Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim ogłasza konkurs na twórczą prezentację własnej postawy patriotycznej. Uczestnicy mają się wykazać kreatywnością nieograniczoną żadnymi wymogami formalnymi. Śpiew, recytacja, gest, przemowa, inscenizacja - wszystkie formy dozwolone. Nadchodzi jedenasty dzień jedenastego miesiąca w roku -  Święto Niepodległości. To właśnie dziś jury, w którego skład wchodzi dyrektor, burmistrz, ksiądz i lokalna poetka, wybierze najlepszego patriotę w regionie.
 
Tytuł angielski: Polonaise
Reżyseria: Agnieszka Elbanowska
Zdjęcia: Paweł Chorzępa
Produkcja: Studio MŁODZI I FILM im. Andrzeja Munka, IMPAKT FILM
Polska, 2016

Remains from the Desert
 
Filmowa analiza przeżyć Osmana, młodego erytrejskiego uchodźcy. Spędził on siedem miesięcy w jednym z „obozów tortur” prowadzonych przez plemiona Beduinów na synajskiej pustyni.
 
Tytuł oryginalny: Remains from the Desert
Reżyseria: Sebastian Mez
Zdjęcia: Sebastian Mez
Produkcja: Sebastian Mez
Niemcy, 2016
 
  Sniper of Kobani, The
 
Portret Harona, kurdyjskiego wojownika, który przybył do syryjskiej miejscowości Kobani, żeby położyć kres okupacji Państwa Islamskiego. Krążąc po rozległych ruinach miasta, wciela się w rolę snajpera. W kryjówce rozmyśla nad swoimi nadziejami i lękami.
 
Tytuł oryginalny: The Sniper of Kobani
Reżyseria: Reber Dosky
Zdjęcia: Nina Badoux
Produkcja: DeepFocus WebDocs
Holandia, 2015
 

WRÓB
Camerimage
Ostatnia aktualizacja:  2.11.2016
Zobacz również
fot. Studio Munka SFP
"Komunia": laury w Jihlavie
Pamięci tych, którzy odeszli
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll