PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Cztery filmy fabularne debiutantów na etapie przygotowawczym, dwa – w postprodukcji oraz spory katalog docenionych i nagrodzonych debiutów. Na konferencji CANAL+ Polska oraz Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich zaprezentowano wspólne plany produkcyjne obu instytucji. Konferencja odbyła się 3 września 2020 roku w trakcie 39. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.
Obecnie w ramach Programu „60 Minut” w Studiu Munka trwają przygotowania do realizacji czterech debiutów fabularnych. Są to: „Bracia” Marcina Filipowicza, „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej, „Zaprawdę, Hitler umarł” Moniki Strzępki oraz „Chleb i sól” Damiana Kocura. Na etapie postprodukcji znajdują się dwa kolejne debiuty ze wsparciem CANAL+ Polska - „Wiarołom” Piotra Złotorowicza oraz „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa.

CANAL+ Polska od 25 lat jest jednym z najważniejszych rynkowych podmiotów wspierających rozwój polskiej kinematografii, a zwłaszcza młodych twórców filmowych. Od 2008 roku w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich działa Studio im. Andrzeja Munka, które realizuje Programy dla Młodych Twórców. Pierwszy program, „30 Minut”, powstał w SFP już w 2005 roku. W ciągu kilkunastu lat pojawiły się kolejne programy, w tym „Debiut Pełnometrażowy” i – najnowszy, z 2017 roku – „60 Minut”.

Paneliści, fot. Sylwia Olszewska SFP

Pierwsze kroki razem
Od 2016 roku CANAL+ Polska oraz Studio Munka SFP wyprodukowały wspólnie cztery filmy, z których wszystkie odniosły znaczące sukcesy. "Cicha Noc" Piotra Domalewskiego otrzymała Złote Lwy na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz dziesięć Polskich Nagród Filmowych Orły 2018. "53 wojny" Ewy Bukowskiej prezentowane były na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. W 2017 roku z inicjatywy dyrektora artystycznego Studia Munka, Jerzego Kapuścińskiego, powołany został Program „60 Minut” poświęcony fabułom średniometrażowym o tematyce współczesnej. CANAL+ Polska przystąpił do koprodukcji pierwszych filmów programu: „Supernova” Bartosza Kruhlika i „Eastern” Piotra Adamskiego. Oba tytuły odniosły znaczące sukcesy w Polsce i za granicą, obecnie znajdują się w dystrybucji międzynarodowej. Film „Supernova”, uznany przez Jury festiwalu w Gdyni za najlepszy polski debiut 2019 roku, można zobaczyć na platformie canalplus.com, a we wrześniu na antenie CANAL+ PREMIUM.

 
Jacek Bromski, Małgorzata Seck, fot. Sylwia Olszewska SFP

Cztery kolejne „sześćdziesiątki”
Już jesienią 2020 roku ruszą zdjęcia do kolejnych wspólnych produkcji Studia Munka SFP i CANAL+ Polska w ramach Programu „60 Minut”. Będą to:

„Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” w reżyserii Agnieszki Elbanowskiej. To posiadająca elementy groteski opowieść o mężczyznach, którzy usiłują odnaleźć się w dokumentowanym kilka lat przez autorkę środowisku paramilitarnym. Elbanowska to jedna z najbardziej utalentowanych polskich reżyserek młodego pokolenia. Jej krótkometrażowe filmy, jak fabuła „Relax” i dokumenty „Pierwszy człowiek na Marsie” oraz „Polonez”, znalazły uznanie zarówno u jurorów, jak i u publiczności, przynosząc reżyserce szereg nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach.

„Zaprawdę, Hitler umarł” to debiut fabularny słynnego teatralnego duetu Monika Strzępka-Paweł Demirski, autorów m.in. spektakli „Tęczowa trybuna”, „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!”, „Triumf woli”, "K.", „Ciemności”, „Król”, oraz serialu produkcji TVP „Artyści”. Strzępka i Demirski proponują nowy, oryginalny styl, jak nikt inny komentują współczesność, a nawet ją wyprzedzają. W „Zaprawdę, Hitler umarł” twórcy przedstawiają dystopijną wizję Europy, osiemdziesiąt lat po wygranej przez nazistów II Wojnie Światowej.

„Bracia” w reżyserii Marcina Filipowicza to film z gatunku „coming of age”, rozgrywający się w kulturze skate’ów. Młody twórca jest absolwentem reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i ma w dorobku liczne filmy krótkometrażowe, w tym m.in. docenione szeregiem statuetek i wyróżnień fabuły „Chłopcy z motylkami”, „Lato miłości”, a także dokumentu „Mój tata Lazaro”.

Natomiast za inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film „Chleb i sól” odpowiada Damian Kocur, również absolwent WRiTV. To opowieść o młodych ludziach w małym miasteczku, w którym jak w soczewce odbija się obraz współczesnej Polski. Kocur to twórca niepokorny, chadzający własnymi drogami. Ma na swoim koncie szereg znakomitych, nagradzanych krótkich filmów, wśród których znalazły się: „To, czego chcę”, „Nic nowego pod słońcem”, „1410”, „Moje serce”, „Dalej jest dzień”, „21 dni”, „Powrót”.

Małgorzata Seck, Anna Różalska, Alicja Gancarz, fot. Sylwia Olszewska SFP

Wkrótce na wielkim ekranie

Studio Munka SFP i CANAL+ Polska wyprodukowały również dwa debiuty, które obecnie znajdują się w końcowej fazie realizacji. Oba zakwalifikowały się na prestiżowe pitchingi - „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa na Polish Days na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty, z kolei „Wiarołom” Piotra Złotorowicza na Works in Progress w Karlowych Warach, jak również na Polish Days.

Bohaterką filmu Piotra Złotorowicza „Wiarołom” jest Ania, która po latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnej wsi, aby spędzić z mamą, Marą, ostatnie miesiące jej życia. Dziewczyna odnajduje w wiosce Alka, z którym przeżyła swoją pierwszą młodzieńczą miłość. W filmie Złotorowicza zagrali wybitni polscy artyści: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jacek Koman, Mirosław Zbrojewicz. Partneruje im dwójka młodych, niezwykle utalentowanych aktorów - debiutantka Julia Szczepańska i Mateusz Więcławek.

Bohaterami długo wyczekiwanego debiutu Sylwestra Jakimowa „Jakoś to będzie” są trzej przyjaciele po trzydziestce - Albert, Marcin i Jacek - koledzy z dzieciństwa, outsiderzy, którzy wciąż mieszkają z rodzicami. Losy każdego z nich od samego początku były pasmem niepowodzeń. Po kilkunastu latach bezowocnej walki o byt, trzej przyjaciele przygotowują się do wielkiego skoku, który zmieni ich życie. W rolach głównych zobaczymy Dobromira Dymeckiego, Sebastiana Pawlaka i Alberta Osika.


Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski, fot. Sylwia Olszewska SFP

Plany na przyszłość

Misją CANAL+ Polska jest promowanie rozpoczynających swoją przygodę z kinem utalentowanych filmowców. - Już od 25 lat wspieramy najciekawsze projekty filmowe młodych twórców. Filarem tej produkcji jest nasza współpraca ze Studiem Munka, która tworzy przestrzeń dla powstania nieskrępowanego kina autorskiego – podkreśla Małgorzata Seck, Wiceprezes ds. Programowych w CANAL+ Polska.

Już wkrótce Studio Munka SFP ogłosi kolejną edycję Programów dla Młodych Twórców, w tym również Programu „60 Minut”. Nabór na Program „Debiut Pełnometrażowy” odbywa się w trybie ciągłym. - Studio jest otwarte dla studentów i absolwentów szkół artystycznych, nie tylko filmowych. Studenci uczelni plastycznych czy teatralnych także często używają kamery jako narzędzia wypowiedzi artystycznej. Najważniejszy jest dobry pomysł i wizja artystyczna – mówi Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia Munka.

  - Mimo niepewności i kryzysu związanego z pandemią, nie sposób nie cieszyć się zarówno sukcesami filmów Studia, jak i nadzieją na przyszłość. Powstają projekty odważne, ciekawe, eksplorujące trudne, niechętnie podejmowane tematy. Powstają filmy kobiet – aż pięć z ośmiu powstających właśnie „trzydziestek” zrealizują utalentowane reżyserki. Podobnie jak kolejne „sześćdziesiątki” – dodaje prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Jacek Bromski.


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2020
Zobacz również
Nowe Prezydium Polskiej Gildii Producentów
Kulig i Dorociński w akcji „Kino to emocje”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll