PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Trwają zdjęcia do pełnometrażowej fabuły Agnieszki Elbanowskiej „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” . To groteskowa historia dziejąca się w środowisku grup paramilitarnych, obnażająca absurdy naszego wyobrażenia męskości i męstwa. Film powstaje w ramach Programu „60 Minut“ w działającym w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka i w koprodukcji z CANAL+ Polska.
Na planie "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny", Mateusz Malecki, fot.Krzysztof Powierża

Bohater filmu, Tytus, młody chłopak o wyjątkowo łagodnej naturze odbywa szkolenie w  grupie paramilitarnej. Wspiera go młoda dziewczyna, która wraz nim przechodzi survivalowy kurs w lesie, jednak Natalia, w przeciwieństwie do Tytusa, wyśmienicie odnajduje się w militarnym środowisku.


Na planie "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny", Juliusz Chrząstowski, Michał Sikorski, fot.Krzysztof Powierża

Agnieszka Elbanowska to jedna z najbardziej utalentowanych polskich reżyserek młodego pokolenia. Jej krótkometrażowe filmy, jak fabuła "Relax" i dokumenty „Niewiadoma Henryka Fasta“, "Pierwszy Polak na Marsie" czy  „Polonez” znalazły uznanie zarówno u jurorów, jak i u publiczności, przynosząc jej szereg nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, Roma Tre University oraz Szkoły Wajdy. W 2021 uzyskała tytuł doktorski w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Na planie "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny", Agnieszka Elbanowska,  Tymon Nogalski, fot.Krzysztof Powierża

Autorami scenariusza filmu są Łukasz Czapski (m.in. „Prime Time“) i Agnieszka Elbanowska. -  „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” (łac. Si vis pacem, para bellum), łacińska maksyma, na którą chętnie powołują się organizacje paramilitarne, reprezentuje dość powszechne podejście do obronności. Duża, dobrze wyszkolona i wyposażona armia oraz wspierające ją organizacje paramilitarne powinny być skutecznym straszakiem na potencjalnych agresorów – mówi reżyserka, która przez dłuższy czas dokumentowała życie takich formacji.  - Nie zajmuję się kwestionowaniem tej logiki, ale skupiam się na drzemiącym w niej, podskórnym paradoksie, zgodnie z którym rezultaty określonej filozofii i działań stają się zaprzeczeniem stawianych sobie wcześniej celów. Widmo wojny staje się realne. Hipotetyczna wojna ma faktyczny wpływ na rzeczywistość. W „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny“ przewodnikiem po świecie samozwańczej grupy paramilitarnej, staje się młody, wrażliwy chłopak absolutnie niepredysponowany do szykowania się na ewentualność jakiegokolwiek konfliktu. W nowych, trudnych dla siebie realiach będzie on konsekwentnie i nieświadomie realizował alternatywny model męskości i stopniowo odkrywał swój indywidualny sposób na bohaterstwo.

- „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”  - po dokumencie „Polonez” i krótkiej fabule "Relax" - to już trzeci film zrealizowany przez Agnieszkę Elbanowską w Studiu Munka SFP –– zauważa dyrektor artystyczny Studia Jerzy Kapuściński. Reżyserka konsekwentnie rozwija swój styl, nieco w duchu kina naszego patrona Andrzeja Munka. To pełne ironii, a jednocześnie dociekliwe, ocierające się o groteskę spojrzenie na współczesną rzeczywistość społeczną. 

Na planie "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny", Michał Sikorski, Kinga Jasik, fot.Krzysztof Powierża

Główną rolę w filmie Agnieszki Elbanowskiej gra Michał Sikorski (Tytus), partnerują mu: Kinga Jasik (Natalia), a także: Piotrek Ligienza, Adam Borysowicz, Andrzej Skowron, Mateusz Malecki, Juliusz Chrząstowski, Paweł Dobek, Hanka Klepacka, Czesław Bogdański, Olgierd Blecharz.

  Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński ze Studia Munka SFP. Koproducentem fabuły jest stały partner Studia -  Canal+ Polska. Film powstaje w ramach wspartego przez PISF programu „60 Minut“. Autorem zdjęć jest Adam Palenta („Baby Bump“, „Królewicz Olch“). Za scenografię odpowiada Dorota Sławecka, za kostiumy –   Hanka Podraza. Muzykę komponuje Dominik Strycharski. Kierownikiem produkcji jest Tomasz Jaskulski. Zdjęcia do filmu realizowane są w lipcu i sierpniu 2021 na Mazowszu, m.in. koło Karczewa i w Zakroczymiu. Premiera „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny“ przewidziana jest na 2022 rok.
Tymon Nogalski (II reżyser), Agnieszka Elbanowska, Adam Palenta, fot. A. Elbanowska


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.08.2021
Zobacz również
Nowe „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego w kinach od 8 października
Film Nastazji Gonery w drodze po studenckiego Oscara
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll