PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Aż trzy filmy w realizacji ze Studia Munka SFP zostaną zaprezentowane na Polish Days podczas festiwalu Nowe Horyzonty. To rekordowa obecność producenta w dotychczasowej historii sekcji.
Tegoroczna edycja Polish Days, jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce, odbędzie się w dniach 15-17 sierpnia we Wrocławiu, w ramach 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. W tym roku podczas Polish Days zaprezentowanych zostanie 5 ukończonych filmów, siedem w ramach prezentacji „Works in Progress” oraz osiem projektów w fazie developmentu.

Uczestnicy Polish Days zapoznają się z aż trzema projektami fabularnymi z działającego przy SFP Studia Munka. W sekcji Works-in-Progress zostaną zaprezentowane „Chleb i sól” (reż. Damian Kocur), „Braty” (reż. Marcin Filipowicz), „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” (reż. Agnieszka Elbanowska).

Na planie "Bratów", fot. Maciej Bernaś

Polish Days to najważniejsze wydarzenie branżowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, organizowane od 2013 roku wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. W jego ramach – na zamkniętych pokazach – przedstawiciele branży z całego świata poznają najnowsze kino polskie na każdym etapie produkcji – oglądają gotowe filmy i fragmenty filmów w fazie postprodukcji, słuchają prezentacji projektów w trakcie produkcji. Polish Days to znakomita okazja dla producentów i twórców do promocji swoich przedsięwzięć oraz na znalezienie zagranicznych partnerów. W procesie selekcji organizatorzy wybierają najciekawsze filmy powstające właśnie na polskim rynku.

Warto podkreślić, że wszystkie trzy prezentowane we Wrocławiu filmy powstały w ramach prowadzonego przez Studio Munka SFP Programu "60 Minut". Koproducentem filmów jest Canal+ Polska, a program został wsparty przez PISF.

"Chcesz pokoju, szykuj się do wojny" Agnieszki Elbanowskiej to groteskowa historia dziejąca się w środowisku grup paramilitarnych, obnażająca absurdy naszego wyobrażenia męskości i męstwa.Bohater filmu, Tytus, młody chłopak o wyjątkowo łagodnej naturze odbywa szkolenie w  grupie paramilitarnej. Wspiera go młoda dziewczyna, która wraz nim przechodzi survivalowy kurs w lesie, jednak Natalia, w przeciwieństwie do Tytusa, wyśmienicie odnajduje się w militarnym środowisku. -W „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny“ przewodnikiem po świecie samozwańczej grupy paramilitarnej, staje się młody, wrażliwy chłopak absolutnie niepredysponowany do szykowania się na ewentualność jakiegokolwiek konfliktu - opowiada reżyserka. - W nowych, trudnych dla siebie realiach będzie on konsekwentnie i nieświadomie realizował alternatywny model męskości i stopniowo odkrywał swój indywidualny sposób na bohaterstwo.

Na planie filmu "Chleb i sól", fot. Michał Sadowski

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film „Chleb i sól” Damiana Kocura to opowieść o młodych ludziach w małym miasteczku, w którym jak w soczewce odbija się obraz współczesnej Polski. Główny bohater filmu - Tymoteusz, pianista, student warszawskiej Akademii Muzycznej, wraca do rodzinnego miasta na wakacje. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo powstały bar z kebabem. Lokalna młodzież dobrze żyje z obcokrajowcami, są jednak drobne wyjątki. Z czasem konflikt między grupą pracowników a chłopakami z osiedla zaostrza się. - "Chleb i sól" to film o ludziach, którzy pozbawieni tożsamości, dezintegrowani, nie są w stanie zaakceptować tożsamości innych. To film o przemocy - od emocjonalnej po czysto fizyczną - mówi reżyser.

Na planie filmu "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny", fot. Krzysztof Powierża

Filmy Agnieszki Elbanowskiej i Damiana Kocura są obecnie na etapie zdjęciowym. Najbardziej zaawansowanym projektem są "Bracia" Marcina Filipowicza, obecnie w fazie postprodukcji. Film otrzymał właśnie dofinansowanie z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego. „Braty” to film z gatunku „coming of age”  -  intymna i szczera historia o przyspieszonym dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi życiowej siedemnastoletniego Filipa. Filip ma siedemnaście lat, ale to jeszcze dzieciak, który kocha jeździć na deskorolce. Jego starszy brat niebawem zaczyna życie na własny rachunek, jednak ciągle jest mocno obecny w życiu Filipa i próbuje przygotować go do dorosłości. Dwójka braci musi poradzić sobie z niedawną stratą matki i z ojcem, który pogrążony w żałobie i depresji izoluje się od świata uciekając w narkotyki. W filmie główne role kreują zdolni studenci Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi: Hubert Miłkowski, Marta Stalmierska, Sebastian Dela. - Chcę opowiedzieć o niezwykle interesującym mnie wewnętrznym świecie nastolatka. To stan totalnego zagubienia i pomieszania pomiędzy wieloma płaszczyznami – w relacji z bratem, ojcem, z młodzieńczą miłością, przede wszystkim z samym sobą. To ten czas, kiedy szuka się swojego miejsca na świecie oraz po omacku buduje się własną tożsamość, wrażliwość i spojrzenie na świat - mówi Marcin Filipowicz.


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2021
Zobacz również
"Kamień" na Rhode Island Film Festival!
"Dwa Brzegi" połączone miłością do kina. Nasza relacja z ceremonii finałowej (foto)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll