PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Skarby kina przedwojennego po raz trzeci zagoszczą na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Na ekranie pojawią się największe gwiazdy tamtych lat: Jadwiga Smosarska, Ina Benita, Loda Halama, Franciszek Brodniewicz i Stefan Jaracz.
W 2014 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni zadebiutował cykl „Skarby kina przedwojennego”, zainaugurowany przez dyrektora artystycznego FFG Michała Oleszczyka i współorganizowany przez Filmotekę Narodową. Organizatorzy festiwalu zachęceni ogromnym zainteresowaniem widzów także w tym roku zaprezentują cząstkę przedwojennej kolekcji polskich filmów archiwalnych – w doskonałej jakości obrazu i dźwięku.


Ina Benita w filmie "Dwie Joasie". Fot. Filmoteka Narodowa.

W sekcji „Skarby kina przedwojennego” znajdą się trzy filmy, odbędzie się także spotkanie poświęcone najnowszemu projektowi Filmoteki Narodowej. Widzowie obejrzą dwie komedie: "Fredek uszczęśliwia świat" oraz "Dwie Joasie", a także dramat „Księżna Łowicka”. Nowością są krótkie programy filmowe poprzedzające każdy seans, zatytułowane „Z miłości do kina”. Eksperci z Filmoteki Narodowej przybliżą realia produkcji filmu oraz sylwetki twórców i aktorów, a także wprowadzą widzów w tajniki pracy nad konserwacją i digitalizacją starych taśm. Każdy z filmów przeszedł proces rekonstrukcji cyfrowej w ramach projektu NITROFILM.


Jadwiga Smosarska i Stefan Jaracz w filmie "Księżna Łowicka". Fot. Filmoteka Narodowa.

Filmy zostały uzupełnione o zaginione w czasie wojny fragmenty

Gdyńska publiczność będzie miała okazję obejrzeć filmy w znakomitej jakości. - Filmoteka Narodowa bierze na siebie trud zdigitalizowania przedwojennej części dziedzictwa polskiej kinematografii, która jest niezwykle cenna – podkreśla dyrektor instytucji, Anna Sienkiewicz-Rogowska - Dzięki udostępnieniu zasobów Filmoteki Narodowej mamy szansę odkryć naszą historię na nowo.

"Halka" najpierw niema, potem dźwiękowa

Dodatkowo, podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni Filmoteka Narodowa zaprezentuje również projekt rekonstrukcji filmu Konstantego Meglickiego „Halka”. Dzieje tego filmu są niezwykłe. Blisko trzy lata po premierze, która odbyła się w 1929 roku, film został przemontowany, udźwiękowiony i ponownie wszedł na ekrany już jako film dźwiękowy. Swego głosu użyczyli popularna wówczas sopranistka Zuzanna Karin, oraz tenor Władysław Ladis, brat wybitnego śpiewaka Jana Kiepury. W scenach zbiorowych słyszymy chór i orkiestrę Opery Warszawskiej.

Film nie był znany powojennej publiczności. Dotychczas w obiegu był jedynie końcowy fragment pierwotnej, niemej wersji filmu z 1929 roku. W zbiorach Filmoteki Narodowej zachowały się także obszerne fragmenty materiałów do wersji udźwiękowionej z 1932: ściętego negatywu obrazu, negatywu dźwięku, odrzutów dźwiękowych oraz kopii roboczej. Przez dziesięciolecia stan ich zachowania nie pozwalał na eksploatację. Dopiero technologie cyfrowe umożliwiły ich zabezpieczenie w postaci cyfrowej. Filmoteka Narodowa podjęła się także cyfrowej rekonstrukcji filmu, co jest zadaniem dość karkołomnym z uwagi na liczbę i charakter zachowanych materiałów.


Kadr z filmu "Halka" w reż. Konstantego Meglickiego. Harry Cort i Zorika Szymańska. Fot. Filmoteka Narodowa.

Projekt „NITROFILM. Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” dotyczy najcenniejszego zbioru w zasobach archiwum. Znajduje się w nim obecnie ok. 160 polskich przedwojennych fabuł. To unikalna kolekcja, która powstawała od początków istnienia Filmoteki i jest uzupełniana nadal, czego dowodem są ostatnie odkrycia polskich filmów fabularnych, uznawanych za zaginione w czasie wojny. NITROFILM obejmuje 43 tytuły tej kolekcji.

- Skarby kina przedwojennego na dobre zagościły na najważniejszym polskim festiwalu, co jest dla mnie powodem do wielkiej radości. Kiedy dwa lata temu zaczynałem pracę dla FFG, ta sekcja była dla mnie jednym z priorytetów i cieszę się nie tylko z faktu, że publiczność przyjęła ją niezwykle ciepło, ale także z tego, że z roku na rok sekcja rozwija się i staje się coraz bogatszą prezentacją filmowego dorobku międzywojnia - mówi Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Opisy filmów z sekcji:

"Księżna Łowicka" to jeden z niewielu przedwojennych polskich historycznych filmów kostiumowych, zrealizowany z wielkim rozmachem – zwłaszcza w warstwie scenograficznej. Szczególnie ciekawa jest scena balu maskowego w Łazienkach – ostatniej polskiej rezydencji królewskiej. W roli tytułowej wystąpiła największa gwiazda przedwojennego kina polskiego Jadwiga Smosarska. Film był wyświetlany także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

"Dwie Joasie", również z Jadwigą Smosarską w roli głównej, są zabawną historią pięknej dziewczyny, która - aby uniknąć namolnych zalotników w pracy - postanawia przebrać się za nieśmiałą i nieco zdziwaczałą brzydulę. To jedyny przedwojenny polski film dźwiękowy, który zachował się w wersji z dwujęzycznymi napisami.

"Fredek uszczęśliwia świat" to komedia daleko odbiegająca od przeciętnej polskiej produkcji lat trzydziestych. Dotychczas znana była jedynie w obszernych fragmentach. Dzięki zestawieniu ze sobą trzech zachowanych kopii film udało się uzupełnić o blisko 10 minut zaginionego materiału.

Loda Halama w filmie "Fredek uszczęśliwia świat". Fot. Filmoteka Narodowa.

TS
Festiwal Filmowy w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  15.07.2016
Zobacz również
fot. Filmoteka Narodowa
Animator' 2016. Lalka jako tworzywo i jako bohater
Abel Korzeniowski nominowany do Emmy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll