Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
27 listopada 2022 roku w wieku 51 lat zmarła Anna Sienkiewicz-Rogowska. Jej przedwczesna nagła śmierć wstrząsnęła środowiskiem filmowym. Była menedżerką kultury, organizatorką imprez filmowych, osobą niezwykle zasłużoną dla upowszechniania kultury filmowej
Związana kolejno z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Filmoteką Narodową a ostatnio z Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy, odcisnęła na tych instytucjach wyjątkowe piętno.
Anna Sienkiewicz-Rogowska ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie i Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. W latach 2001-2005 była producentką Festiwalu Filmowego i Artystycznego “Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym, uczestniczyła w przygotowaniu i promocji wielu wydarzeń kulturalnych, pracowała przy produkcji filmów dokumentalnych. Była wykładowczynią na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w Szkole Filmowej w Łodzi.
Anna Sienkiewicz-Rogowska z mężem Sławomirem Rogowskim na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, fot. Bartłomiej Tretkowski / Shark Foto Studio / SFP
Środowisko filmowe poznało ją lepiej, gdy w 2008 roku zaczęła kierować Działem Upowszechniania Kultury Filmowej w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Jej niekwestionowaną zasługą jest rozpropagowanie na szeroką skalę takich inicjatyw edukacyjnych, jak m.in. Filmoteka Szkolna, Akademia Polskiego Filmu czy Nagrody PISF. W Instytucie była odpowiedzialna za system dotacji dla szkół filmowych, festiwali i przeglądów filmowych, a także za projekty związane z modernizacją i cyfryzacją kin, rekonstrukcją cyfrową filmów, działalnością dyskusyjnych klubów filmowych i Sieci Kin Studyjnych. W 2015 roku wygrała konkurs na dyrektora Filmoteki Narodowej, następnie zaś – już w Filmotece Narodowej Instytucie Audiowizualnym pełniła funkcję zastępcy dyrektora. W Filmotece a następnie w FiNA również zajmowała się edukacją i upowszechnianiem kultury filmowej, między innymi kontynuując projekty Filmoteki Szkolnej i APF. Pod jej nadzorem powstała i rozwinęła się Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, która jest szansą dla młodych kinomanów na zdobycie indeksu na wymarzony wydział. W FiNA Anna Sienkiewicz-Rogowska zajmowała się procesami związanymi z digitalizacją i rekonstrukcją zbiorów filmowych, przygotowując je do ponownego wkroczenia na małe i duże ekrany. Głośnym echem odbiły się premiery zrekonstruowanych filmów, takich jak m.in., „Ostatni etap” (za którą to rekonstrukcję FiNA otrzymała prestiżową nagrodę), „Szaleńcy” czy „Ludzie bez jutra”.
Anna Sienkiewicz-Rogowska na Forum SFPAnna Sienkiewicz-Rogowska na 41. FPFF w Gdyni, fot. Borys Skrzyński / SFP
Po odejściu z FiNA wygrała konkurs na stanowisko zastępcy dyrektora ds. administracyjnych w Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy. Miała ambitne plany, rozwijała działające w jego strukturach kino, chciała rozwijać współpracę z instytucjami filmowymi, które tak doskonale znała.
Zapamiętamy na zawsze jej wyjątkową osobowość, ciepło i niespotykaną wręcz życzliwość, a także ogromną pasję, z którą pojawiała się w szkołach, na festiwalach i imprezach w całej Polsce. Wierzyła głęboko, że tam gdzie jest widz, czy w małym miasteczku czy w wielkiej metropolii, należy dotrzeć do niego z dobrym propozycją i z rozmową o filmie, na którą zawsze miała czas i chęć.
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022
Nadchodzi 11. Script Fiesta w nowym wydaniu
"Niebezpieczni dżentelmeni" w kinach od 20 stycznia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023