PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.11.2022
27 listopada 2022 roku w wieku 51 lat zmarła Anna Sienkiewicz-Rogowska. Jej przedwczesna nagła śmierć wstrząsnęła środowiskiem filmowym. Była menedżerką kultury, organizatorką imprez filmowych, osobą niezwykle zasłużoną dla upowszechniania kultury filmowej
Związana kolejno z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Filmoteką Narodową a ostatnio z Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy, odcisnęła na tych instytucjach wyjątkowe piętno.

Anna Sienkiewicz-Rogowska ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie i Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.  W latach 2001-2005 była producentką Festiwalu Filmowego i Artystycznego “Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym, uczestniczyła w przygotowaniu i promocji wielu wydarzeń kulturalnych, pracowała przy produkcji filmów dokumentalnych. Była wykładowczynią na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w Szkole Filmowej w Łodzi.

Anna Sienkiewicz-Rogowska z mężem Sławomirem Rogowskim na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, fot. Bartłomiej Tretkowski / Shark Foto Studio / SFP

Środowisko filmowe poznało ją lepiej, gdy w 2008 roku zaczęła kierować Działem Upowszechniania Kultury Filmowej w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Jej niekwestionowaną zasługą jest rozpropagowanie na szeroką skalę takich inicjatyw edukacyjnych, jak m.in. Filmoteka Szkolna, Akademia Polskiego Filmu czy Nagrody PISF. W Instytucie była odpowiedzialna za system dotacji dla szkół filmowych, festiwali i przeglądów filmowych, a także za projekty związane z modernizacją i cyfryzacją kin, rekonstrukcją cyfrową filmów, działalnością dyskusyjnych klubów filmowych i Sieci Kin Studyjnych. W 2015 roku wygrała konkurs na dyrektora Filmoteki Narodowej, następnie zaś – już w Filmotece Narodowej Instytucie Audiowizualnym pełniła funkcję zastępcy dyrektora. W Filmotece a następnie w FiNA również zajmowała się edukacją i upowszechnianiem kultury filmowej, między innymi kontynuując projekty Filmoteki Szkolnej i APF. Pod jej nadzorem powstała i rozwinęła się Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, która jest szansą dla młodych kinomanów na zdobycie indeksu na wymarzony wydział. W FiNA Anna Sienkiewicz-Rogowska zajmowała się procesami związanymi z digitalizacją i rekonstrukcją zbiorów filmowych, przygotowując je do ponownego wkroczenia na małe i duże ekrany. Głośnym echem odbiły się premiery zrekonstruowanych filmów, takich jak m.in., „Ostatni etap” (za którą to rekonstrukcję FiNA otrzymała prestiżową nagrodę), „Szaleńcy” czy „Ludzie bez jutra”.
 
Anna Sienkiewicz-Rogowska na Forum SFPAnna Sienkiewicz-Rogowska na 41. FPFF w Gdyni, fot. Borys Skrzyński / SFP

Po odejściu z FiNA wygrała konkurs na stanowisko zastępcy dyrektora ds. administracyjnych w Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy. Miała ambitne plany, rozwijała działające w jego strukturach kino, chciała rozwijać współpracę z instytucjami filmowymi, które tak doskonale znała.
 
Zapamiętamy na zawsze jej wyjątkową osobowość, ciepło i niespotykaną wręcz życzliwość, a także ogromną pasję, z którą pojawiała się w szkołach, na festiwalach i imprezach w całej Polsce. Wierzyła głęboko, że tam gdzie jest widz, czy w małym miasteczku czy w wielkiej metropolii, należy dotrzeć do niego z dobrym propozycją i z rozmową o filmie, na którą zawsze miała czas i chęć.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  28.11.2022
Zobacz również
Nadchodzi 11. Script Fiesta w nowym wydaniu
"Niebezpieczni dżentelmeni" w kinach od 20 stycznia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll