PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 15–17 września 2023 roku w warszawskim Kinie Muranów odbędą się pokazy filmów niemych z muzyką na żywo. SOUNDS OF SILENTS dedykowane jest pamięci menedżerki kultury Anny Sienkiewicz-Rogowskiej.
W dniach 15–17 września 2023 roku w warszawskim Kinie Muranów odbędą się pokazy filmów niemych z muzyką na żywo. SOUNDS OF SILENTS to niecodzienne połączenie klasyki kina niemego: odrestaurowanych filmów pełno- i krótkometrażowych (w tym ręcznie barwionych) z wykonywanymi na żywo, unikatowymi aranżacjami współczesnych gwiazd sceny muzycznej z Polski i Ukrainy: Marcina Maseckiego, Jerzego Rogiewicza, Julka Płoskiego, Zoi Michailovej aka Facheroia oraz Baascha. Projekcje poprzedzą wprowadzenia filmoznawcze. Uzupełnieniem seansów z muzyką na żywo będą warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży oraz debata poświęcona roli osób zarządzających w kulturze. Wydarzenia te odbędą się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Oryginalne połączenia niemych filmów z nowoczesnymi brzmieniami stanowią atrakcyjny program zarówno dla miłośniczek i miłośników kina, jak i fanek i fanów muzyki. W programie znalazły się m.in.: arcydzieło „Ziemia” Ołeksandra Dowżenki, pierwsza dokumentalna symfonia miejska „Berlin. Symfonia wielkiego miasta” Waltera Ruttmanna, ostatni niemy film René Claira „Dwóch nieśmiałych”, zestaw najstarszych krótkometrażowych filmów z bohaterkami w rolach głównych – „Pierwsze wredne baby kina”, a także rzadko pokazywana czechosłowacka komedia „Kochanki starego przestępcy” Svatopluka Innemanna. Filmy będą wyświetlane z napisami polskimi i angielskimi. Seanse będą niepowtarzalną okazją do wysłuchania oryginalnych aranżacji i improwizacji w wykonaniu muzyków z Polski i Ukrainy. Zagrają: Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz, Julek Płoski, Zoi Michailova aka Facheroia oraz Baasch.   

Inicjatorem i organizatorem Sounds of Silents jest zawiązany pod koniec ubiegłego roku kolektyw Siostry Archeo, zrzeszający byłe współpracowniczki Anny Sienkiewicz-Rogowskiej. Strategicznego wsparcia organizacyjnego udzieliła Fundacja Ex Anima, która promuje sztukę animacji i kina zaangażowanego, nie tylko poprzez własne festiwale, takie jak Warszawski Festiwal Filmów Animowanych (WAFF), pokazy specjalne, warsztaty, lecz także wspieranie wielu międzynarodowych inicjatyw i wydarzeń. – Promocja kina niemego w nowoczesnym i atrakcyjnym dla współczesnego widza wydaniu to kolejna odsłona naszej działalności. Mamy nadzieję, że podobnie jak inne organizowane przez nas wydarzenia, np. WAFF, i ten podbije serca widzów – mówi Ewelina Leszczyńska z Fundacji Ex Anima. Siostry Archeo dodają – Cenimy różnorodność. Splatamy gatunki: dramat, slapstick, formy eksperymentalne. Filmy wybitnych twórców stawiamy obok dzieł anonimowych. Dźwięki będą meandrować między jazzem a muzyką elektroniczną. W sprzecznościach widzimy odbicie rzeczywistości i pole do dialogu oraz tworzenia nowych wartości.

Organizację wydarzenia wsparły najważniejsze archiwa filmowe z Niemiec, Holandii, Francji, USA, Czech, Danii oraz Ukrainy. Repertuar Przeglądu powstał we współpracy z Deutsche Kinemathek, EYE Filmmuseum, La Cinémathèque française, San Francisco Silent Film Festival, Národní filmový archiv, Det Danske Filminstitut, Dovzhenko Centre. Patronami medialnymi są ARTE i SpoilerMaster – Podcast do słuchania po seansie.   Organizatorki podkreślają – Sounds od Silents dedykujemy pamięci Anny Sienkiewicz-Rogowskiej, zasłużonej dla Warszawy i szkół w całym kraju menedżerki kultury, która kochała nieme kino, wierzyła w edukację oraz inkluzywność, i z którą miałyśmy szczęście pracować.

Anna Sienkiewicz-Rogowska

(1971–2022)

Anna Sienkiewicz-Rogowska, fot. Marlena Matuszak

Z wykształcenia była ekonomistką. Jako miłośniczka kultury filmowej dała się jednak poznać szerszemu gronu już w 2001 roku, kiedy zajęła się produkcją Festiwalu Filmowego i Artystycznego „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.  Jako wiceprezeska i dyrektorka artystyczna Biura Promocji i Mediów Filmar uczestniczyła w przygotowaniu i promocji licznych wydarzeń kulturalnych, w tym w 2001 roku wystawy „Od Maneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musée d'Orsay w Paryżu” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Od 2007 do 2015 roku była związana z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, najpierw jako współpracowniczka, potem kierowniczka Działu upowszechniania kultury filmowej i promocji, a następnie pełnomocniczka Dyrektora do wyżej wymienionych spraw. Współtworzyła programy dotyczące m.in.: modernizacji i cyfryzacji kin, rekonstrukcji cyfrowej filmów, szkolenia zawodowego i edukacji filmowej (Filmoteka Szkolna, Akademia Polskiego Filmu) i nadzorowała ich realizację.

Od 2012 roku Anna Sienkiewicz-Rogowska była przewodniczącą Rady Programowo-Naukowej Filmoteki Narodowej i w 2015 roku wygrała konkurs na dyrektorkę tej instytucji. Po dwóch latach, na skutek połączenia Filmoteki Narodowej z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, została wicedyrektorką nowo powstałej instytucji kultury – FINA. Prowadziła liczne projekty w zakresie zabezpieczenia, digitalizacji i upowszechniania zbiorów. Z sukcesem reprezentowała instytucję za granicą, a w czasie jej kadencji odbyły się przeglądy polskich filmów na prestiżowych festiwalach zagranicznych prezentujących filmy archiwalne i międzynarodowe projekty restauratorskie. Restauracja filmu „Ostatni etap” (reż. Wanda Jakubowska, 1949) przeprowadzona przez jej zespół została nagrodzona w 2021 roku Excellence in Media Preservation Award FIAT/IFTA oraz na Focal International Awards 2021 w kategorii Najlepsza restauracja i zabezpieczenie archiwów (Best archive restoration and preservation).

Równolegle ze sprawowanymi funkcjami była ekspertką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. oceny wniosków o dofinansowanie projektów edukacyjnych i stypendialnych. Prowadziła wykłady na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także w Narodowym Centrum Kultury.  
W grudniu 2021 roku objęła stanowisko zastępczyni dyrektora ds. administracyjnych w Muzeum Warszawy. Ostatnim projektem, przy którym pracowała, było otwarcie Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.



POKAZY FILMOWE Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Pokazy filmowe z muzyką na żywo odbędą się w Kinie Muranów (ul. gen. W. Andersa 5).
Podczas Sounds of Silents zaprezentowane zostaną nieme filmy pełno- i krótkometrażowe – klasyka kina niemego, ale także rzadko pokazywane „perełki”, m.in. unikalne, ręcznie barwione kopie. Wszystkie projekcje poprzedzą prelekcje. Aranżacje muzyczne na żywo wykonają artyści z Polski i Ukrainy.

PIĄTEK 15.09., godz. 19:00    Muzyka:  Marcin Masecki
Wprowadzenie: Jennifer Borrmann (Deutsche Kinemathek)   
„Upiór przedpołudniowy” („Vormittagsspuk”), reż. Hans Richter, Niemcy, 1928, 7 min
„Berlin. Symfonia wielkiego miasta” („Berlin. Die Sinfonie der Großstadt”), reż. Walter Ruttmann, Niemcy, 1927, 65 min
Partner programowy: Deutsche Kinemathek
 
SOBOTA 16.09., godz. 18:00    Muzyka: Jerzy Rogiewicz  
Wprowadzenie: Michal Bregant (Národní filmový archiv)     
„Niezwykła kura” („La Poule merveilleuse”), reż. Ferdinand Zecca, Francja, 1902, 2 min                      
„Kochanki starego przestępcy” („Milenky starého kriminálníka”), reż. Svatopluk Innemann, Czechosłowacja, 1927, 113 min
Partnerzy programowi: Det Danske Filminstitut, Národní filmový archiv
                                                                                                                                    
SOBOTA 16.09., godz. 21:00    Muzyka:  Julek Płoski        
Wprowadzenie: Paulina Haratyk                                                  
„Moda paryska nr 25” („Parijsche mode No. 25”), Francja, 191?–192?, 4 min         
„Pierwsze wredne baby kina” („Cinema’s First Nasty Women”), Francja, Włochy, 1902–1913, 53 min    
Partner programowy: EYE Filmmuseum   
 
NIEDZIELA 17.09., godz. 17:30    Muzyka:  Zoi Michailova aka Facheroia       
Wprowadzenie: Rob Byrne (San Francisco Silent Film Festival)
„Carmen Jr.”, reż. Alfred J. Goulding, Stany Zjednoczone, 1923, 15 min
„Dwóch nieśmiałych” („Les Deux timides”), reż. René Clair, Francja, 1928, 76 min          
Partnerzy programowi: Det Danske Filminstitut, La Cinémathèque française, San Francisco Silent Film Festival                                                                                                                                                                                       
NIEDZIELA 17.09., godz. 20:30    Muzyka:  Baasch
Wprowadzenie: Tomasz Kolankiewicz
„KIPHO – Film”, reż. Julius Pinschewer, Niemcy, 1925, 4 min                        
„Ziemia” („Zemlya”), reż. Ołeksandr Dowżenko, Ukraińska SRR, 1930, 84 min
Partnerzy programowi: Deutsche Kinemathek, Dovzhenko Centre

WARSZTATY KREATYWNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Edukacyjna część wydarzenia odbędzie się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (Aleje Ujazdowskie 20).
Będą to warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży skupione wokół filmów niemych z partnerskich archiwów. Filmy zostaną udostępnione na platformie VOD Warszawa (vod.warszawa.pl). Program edukacyjny zawita również do Pracowni Filmoteki Szkolnej w całej Polsce.
Wszystkie wydarzenia w Centrum Kultury Filmowej są bezpłatne po zarezerwowaniu darmowej wejściówki.

SOBOTA 16.09., godz. 10:00 i 12:00    Prowadząca: Anna Szary
„Do zobaczenia! Jak działa iluzja” – tworzenie zabawek optycznych
 
NIEDZIELA 17.09., godz. 10:00 i 12:00    Prowadząca: Magdalena Bryll
„Do zobaczenia! Ożywiamy cienie” – tworzenie filmu metodą animacji sylwetkowej

NIEDZIELA 17.09., godz. 14:30    Prowadzący: Envee
„Do usłyszenia! Jak brzmi nieme kino” – tworzenie muzyki do filmu
 
 DEBATA
W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy odbędzie się debata poświęcona roli i znaczeniu menedżerek i menedżerów kultury. Jej uczestnicy porozmawiają m.in. o wyzwaniach i perspektywach. Zapis wideo debaty będzie umieszczony na platformie VOD Warszawa.

SOBOTA 16.09., godz. 14:30    Prowadząca: Kinga Gałuszka
Debata „Nowe modele przywództwa i odpowiedzialność w sektorze kultury”
Panelistki: Bożena Olszewska (Servant Trenerka, Big Call), Anna Rochowska (Dyrektorka TR Warszawa od sezonu 2023/2024), Magdalena Ulejczyk (Dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury)
 
Wydarzenie SOUNDS OF SILENTS. Warszawskie Dni Filmu Niemego jest współfinansowane przez miasto stołeczne Warszawę i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej (Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit).


 

WRÓB
Sounds of Silents
Ostatnia aktualizacja:  15.09.2023
Zobacz również
Anna Waśniewska-Gill w grupie Wonder
48 Hour Film Project - zrób film w dwa dni i pokaż go w Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll