PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 18-22 maja 2016 roku w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. W tegorocznym programie znalazło się kilkadziesiąt najnowszych fabuł, dokumentów i krótkich metraży o tematyce żydowskiej z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Węgier, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą dyskusje z autorami filmów.
Festiwal Żydowskie Motywy od 2004 roku przybliża polskim widzom fascynującą żydowską kulturę, pielęgnuje pamięć o wspólnej przeszłości Polaków i Żydów i promuje idee tolerancji i kulturowej otwartości poprzez uniwersalny język sztuki filmowej.

Jak co roku, publiczność festiwalu  będzie miała szansę obejrzeć wiele produkcji poświęconych historii i tradycji narodu żydowskiego, w tym dokument „Syndrom Bentwicha” (reż. Gur Bentwich, Izrael, 2015), w którym reżyser portretuje historię swojej ekscentrycznej żydowsko-angielskiej rodziny, pełnej artystów, buntowników i zagorzałych syjonistów. W poruszającej „Sprawie Kozalczyka” (reż. Ron Ninio, Izrael, 2015) główny bohater podróżuje do Bloku Śmierci w Auschwitz, by poznać skomplikowaną prawdę o swoim ojcu – obozowym kapo ratującym więźniów przed śmiercią w komorze gazowej.


"Syndrom Bentwicha" (reż. Gur Bentwich, Izrael, 2015), fot. Stowarzyszenie Żydowskie Motywy.

Wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie też filmów opisujących skomplikowaną i pełną paradoksów rzeczywistość współczesnego Izraela i żydowskiej diaspory. „Znana jako Nadia” (reż. Tova Ascher, Wielka Brytania/Izrael, 2015) to pełna dramaturgii fabularna historia wiodącej spokojne życie kobiety, która w obliczu przypadkowego spotkania musi zmierzyć się z tragicznymi wydarzeniami z przeszłości i zbudować na nowo swoją tożsamość. Dokumentalny „Deli Man” (reż. Erik Anjou, USA, 2014) opisuje natomiast niezwykłą społeczność właścicieli i klientów żydowskich delikatesów w USA i odkrywa tajniki najsmaczniejszych potraw. Pokazuje przy tym, jak wielką rolę odgrywa jedzenie jako nośnik tradycji, pamięci i szacunku dla przodków. Projekcja tego filmu odbędzie się 21 maja o godz. 16.00 w Menora Info Punkt (pl. Grzybowski 2, Warszawa). Pokaz będzie stanowił punkt wyjścia dla debaty "Smaki szczególne – żydowska kultura kulinarna jako wehikuł pamięci i tożsamości", z udziałem reżysera filmu.


"Deli Man" (reż. Erik Anjou, USA, 2014), fot. Stowarzyszenie Żydowskie Motywy.

Polską kinematografię w festiwalowym konkursie reprezentować będą m. in. niepokojący "Demon" (reż. Marcin Wrona, Polska, 2015) – współczesna reinterpretacja żydowskiego podania o Dybuku oraz "Letnie przesilenie" (reż. Michał Rogalski, Polska, Niemcy, 2014) – zaskakujący portret młodych Polaków i Niemców próbujących prowadzić normalne życie, mimo trwającej II Wojny Światowej.

W skład tegorocznego Jury wejdą: reżyserka i scenarzystka Anna Kazejak, dokumentalista Paweł Łoziński oraz krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Spośród wszystkich prezentowanych filmów jurorzy wytypują laureatów czterech głównych nagród festiwalu, w tym tej najważniejszej – Złotego Warszawskiego Feniksa. Ponadto, filmy festiwalowe będą rywalizowały o Nagrody Specjalne oraz
o Nagrodę Publiczności.

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Żydowskie Motywy. Partnerem głównym jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Festiwal został współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.


AK
Stowarzyszenie Żydowskie Motywy
Ostatnia aktualizacja:  16.05.2016
Zobacz również
fot. Stowarzyszenie Żydowskie Motywy
"Moje córki krowy" na DVD
Krzysztof Zanussi wspiera film „Pielgrzym”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll