PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych It’s All True, znany również jako É Tudo Verdade, to wydarzenie odbywające się corocznie od 1996 roku w Sao Paulo i Rio de Janeiro. Założycielem festiwalu jest Amir Labaki, który zamarzył sobie stworzyć nowoczesną imprezę, która będzie prezentować najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata. Poza nowościami, w programie festiwalu znajdziemy również klasyki gatunku.
W tym roku dokumentem, który skradł serce jury został „Film balkonowy” . Produkcja Pawła Łozińskiego zwyciężyła w konkursie na najlepszy międzynarodowy pełno-​ lub średniometrażowy film festiwalu.Wygrana na brazylijskim festiwalu klasyfikuje film do Oscarów, co oznacza, że film bez dodatkowych warunków trafia na tzw. długą listę filmów branych pod uwagę do nominacji oscarowych.


Za międzynarodową promocję i dystrybucję filmu odpowiada działająca w strukturach Krakowskiej Fundacji Filmowej Agencja KFF Sales&Promotion. Od momentu premiery na Festiwalu Filmowym w Locarno, gdzie zdobył Grand Prix Tygodnia Krytyki Filmowej,  film Pawła Łozińskiego zakwalifikował się na ponad 40 zagranicznych festiwali filmowych, w tym tych największych i najważniejszych, jak IDFA, DOK Leipzig, Hot Docs, CPH:DOX. Zdobył także kilka nagród.

  W filmie Paweł Łoziński szuka odpowiedzi na pytania: Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. "Film balkonowy" to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

"Film balkonowy", fot.  KFF

Za produkcję filmu odpowiada Lozinski Production, IDFX i HBO Max.
WRÓB
Krakowska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  18.04.2022
Zobacz również
Nabór na Warszawski Festiwal Filmowy
19. Millennium Docs Against Gravity. Wsparcie dla młodego kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll