PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Marcin Wrona
URODZONY: 25 marzec 1973, Tarnów
ZMARŁ: 19 wrzesień 2015 w wieku 42 lat, Gdynia
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Filmografia
 SCENARIUSZ (5)
2015
Demon
Scenariusz
2010
Ćmy
Opieka pedagogiczna
2009
Moja krew
Scenariusz
2005
Moje gwiezdne wojny
Opieka pedagogiczna
2001
Człowiek magnes
Scenariusz
 PION REŻYSERSKI (5)
2015
Demon
Reżyser
2010
Chrzest
Reżyser
2009
Moja krew
Reżyser
2004
Telefono
Reżyser
2001
Człowiek magnes
Reżyser
 MONTAŻ (1)
2001
Człowiek magnes
Montaż
 PRODUKCJA (1)
2010
Chrzest
Koproducent
Opis
Reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jeden z ciekawszych twórców swojego pokolenia, który dał się poznać jako specjalista od mocnych, egzystencjalnych dramatów. Od zawsze marzył o karierze filmowca, jednak na swoje pierwsze studia wybrał filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był rok 1999. Wrona poszedł za ciosem, trzy lata później ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a w 2003 roku Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy w Warszawie. Dwa lata później do jego kolekcji doszedł jeszcze dyplom amsterdamskiego Binger Film Institute.

Karierę zaczął od studenckiego „Człowieka magnesu”. Autobiograficzny zapis relacji pomiędzy ojcem i synem zwiedził ponad 100 festiwali filmowych, zwyciężył między innymi w kategorii Najlepszy Film Studencki na nowojorskim Tribeca Film Festival. Jego kolejny projekt reżyserski, „Telefono” z 2004 roku, przyniósł Wronie zupełnie inną sławę – film tak bardzo spodobał się Pedro Almodovarowi (o którym poniekąd opowiada), że został dołączony do hiszpańskiego wydania kolekcji DVD słynnego twórcy. W tym samym roku Wrona wyreżyserował spektakl „Uwięzieni” w Teatrze Rozmaitości w Warszawie oraz „Pasożyta” dla Teatru Telewizji.

Jednak prawdziwa kariera reżyserska Wrony rozpoczęła się wraz z sukcesem, jaki odniósł sygnowany przez niego i Grażynę Trelę scenariusz „Tamagotchi”, który zdobył Grand Prix polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill i zajął trzecie miejsce w międzynarodowej edycji tegoż konkursu na festiwalu w Cannes. Przy pomocy specjalistów z Sundance Intitute scenariusz przemienił się w podstawę pełnometrażowego debiutu reżyserskiego Wrony – „Mojej krwi” (2009 r.). Historia spodobała się na koszalińskim festiwalu „Młodzi i Film”, zdobywając Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę za Scenariusz.

Już rok później Wrona przedstawił widzom swój kolejny projekt. „Chrzest” pokrywał się nieco tematycznie z debiutem reżysera, koncentrował się natomiast na nieco innych aspektach i wykorzystywał znacznie bardziej skomplikowane środki realizacyjne. „Chrzest” otrzymał Srebrne Lwy na FPFF w Gdyni oraz nagrody za główne role męskie. Rok później wygrał Konkurs Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. W obu filmach Wrona jako głównych bohaterów przedstawia twardych mężczyzn, którzy nie tylko nie radzą sobie ze swoją męskością, ale także z przeszłością, która naznaczyła ich na całe życie.

Od 2006 roku Marcin Wrona jest wykładowcą reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, nadano mu stopień doktora sztuki filmowej. Jest także członkiem Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie filmu. W 2014 roku objął kierownictwo festiwalu "Młodzi i Film".
dk
opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll