PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wybitny polski reżyser i scenarzysta Janusz Majewski otrzyma 24 września 2016 roku Platynowe Lwy za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. - Spokojnie na to patrzę - skomentował, kilka godzin po ogłoszeniu, decyzję Komitetu Organizacyjnego Festiwalu sam reżyser.
- Ja się urodziłem we Lwowie. Patronem Lwowa jest lew i lwy, które stoją pod ratuszem od dzieciństwa mi towarzyszyły. Do tego wszystkiego urodziłem się pod znakiem lwa, więc ja po prostu uważam, że mi się to należy zwyczajnie od urodzenia – żartobliwie komentuje przyznanie mu Platynowych Lwów Janusz Majewski, dodając: - Na szczęście nie jest to tak, że po tym nie można już nic zrobić, bo ja właśnie zamierzam coś zrobić.

Architekt, reżyser, scenarzysta…

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Jest absolwentem architektury na Politechnice Krakowskiej oraz reżyserii na PWSFTViT w Łodzi. Jako reżyser filmów fabularnych zadebiutował w 1966 roku wielokrotnie nagradzanym „Sublokatorem”.

                        
                Plakat Jana Lenicy do filmu "Sprawa Gorgonwej" w reż. Janusza Majewskiego z 1977 r.

Kryminały i komedie, dramaty i historia


Jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych polskich twórców filmowych. W jego dorobku znajduje się wyjątkowo dużo filmów kryminalnych, thrillerów, komedii, ekranizacji zapomnianych powieści międzywojennych. Są to m.in. filmy: „Loki. Rękopis profesora Wittembacha”, "Zazdrość i medycyna" z pamiętną rolą Mariusza Dmochowskiego, "Zaklęte rewiry" z pierwszą znaczącą rolą Marka Kondrata , "Sprawa Gorgonowej" z wspaniałą rolą tytułową Ewy Dałkowskiej, „Lekcja martwego języka”, "C.K. Dezerterzy", „Po sezonie”, "Mała matura 1947", a ostatnio nagrodzony w Gdyni Srebrnymi Lwami 2015 film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Janusz Majewski jest także autorem wiele niezapomnianych przedstawień teatru TV np. „Upiora w kuchni” z Ireną Kwiatkowską czy spektakli kryminalnych z cyklu Kobra oraz seriali - na czele z „Królową Boną” z największą, tytułową,  kreacją Aleksandry Śląskiej.

Jak sam mówi: - Zawsze starałem się uciekać przed zaszufladkowaniem. Nie chciałem stać się specjalistą od jakiegoś gatunku, wolałem szukać czegoś nowego, pokonywać kolejne przeszkody” – opowiadał w wywiadzie dla „Magazynu Filmowego” SFP wiosną 2016 roku. – Zawsze starałem się robić jak najlepsze kino. Fascynowała mnie zawsze sama jego istota jako spektaklu obrazu, ale i dźwięku, spektaklu, który jest stopem wielu elementów – literatury, aktorstwa, sztuk plastycznych etc. Kino jako konglomerat wielu sztuk.

Jego filmy zdobyły wiele nagród na całym świecie, m.in. na festiwalach w: Krakowie, Łagowie, Vancouver, Cork, Montrealu, Edynburgu, Mannheim, Chicago, Panamie.

W 2013 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności dydaktycznej”.

W latach 1983–1990 Janusz Majewski był Prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Walczył m.in. o wprowadzanie „półkowników” na ekrany i o dokończenie realizacji wielu wybitnych filmów, opiekował się filmowcami w ciężkiej sytuacji życiowej, wreszcie – otworzył SFP na świat, nawiązując ważne międzynarodowe kontakty. Obecnie reżyser pełni funkcję Prezesa Honorowego SFP.

Janusz Majewski jest obecnie rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Lwy z Gdyni


Wśród dotychczasowych laureatów Platynowych Lwów są tak wybitni twórcy polskiego kina, jak reżyserzy, m.in.: Jerzy Antczak, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Stanisław Różewicz, Tadeusz Chmielewski i operatorzy: Witold Sobociński i Jerzy Wójcik.


Janusz Majewski ze Srebrnymi Lwami Festiwalu Filmowego w Gdyni, które otrzymał w 2015 r. za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Po prawej Andrzej Kotkowski, II reżyser filmu. Fot. Borys Skrzyński/SFP.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.
Tomasz Sztuka
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  24.05.2016
Zobacz również
fot. SFP
Daniel Olbrychski jako ksiądz w międzynarodowej koprodukcji
Disney nadal rządzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll