Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
1985
C.K. Dezerterzy
Komedia, Polska, Węgry, 155 min
Obsada aktorska
pokaż wszystkich (75)
zwiń listę
Ekipa
pokaż wszystkich (39)
zwiń listę
Opis filmu
Rok 1918. Do garnizonu na węgierskiej prowincji przybywa nowy zastępca dowódcy, oberleutnant von Nogay. Jest Austriakiem-służbistą i chce uczynić z wielonarodowej zbieraniny żołnierzy doborową kompanię. Wśród szeregowców znajduje się młody Polak Jan Kaniowski, zwany Kanią. Wraz z przyjaciółmi planuje ucieczkę. Pomagają mu Węgier Benedek i Żyd Haber z Wiednia. Haber dostarcza Kani czyste blankiety rozkazów wyjazdu. Do zrealizowania planu potrzebne są jednak pieniądze. Kania podczas nocnych patroli zatrzymuje przejezdnych i odkrywa ich rzekome podobieństwo do poszukiwanych szpiegów. Chcąc uniknąć indagacji płacą okup. Pewnego razu Kania zatrzymuje autentycznego majora kontrwywiadu. Do garnizonu wpływa wniosek, aby odznaczyć Kaniowskiego za czujność. Rozwścieczony von Nogay wydaje rozkaz nocnych ćwiczeń. Dowiaduje się o tym generał Wagner i zaleca mu łagodniejsze traktowanie żołnierzy. Zagrożony wysłaniem na front von Nogay wyładowuje gniew na swym ordynansie, włoskim jeńcu Baldinim. Baldini zaprzyjaźnia się z Kanią, który pomaga mu zemścić się na przełożonym. Oberleutnant zostaje nocą wrzucony do latryny. Trafia do szpitala. Pod jego nieobecność odbywa się inspekcja. Dowództwo pełni najstarszy rangą Kania. Rozkazuje Baldiniemu pokazać generałowi papugę von Nogaya. Włoch wyuczył ją kilku wywrotowych haseł. Oburzony generał każe aresztować oberleutnanta. Do aresztu trafia także Kania. Nocą Haber podpala kartotekę kompanii i otwiera areszt. Zaopatrzeni w odpowiednie papiery przyjaciele wsiadają do pociągu jadącego do Koszyc. Po krótkim pobycie w Koszycach Kania, Benedek, Haber, Baldini i Czech Chudej postanawiają wyruszyć do Budapesztu. W pociągu uwalniają z rąk wachmistrza oskarżonego o szpiegostwo fotografa. Fotograf funduje im później wesołą zabawę w Budapeszcie. Alkoholowe wyczyny przyjaciół dostają się na łamy prasy już następnego ranka. Chcą uciekać do Wiednia. Upokorzony wachmistrz udaremnia im ten zamiar i doprowadza do aresztowania. Odbywa się sąd w rodzinnym garnizonie. Von Nogay żąda kary śmierci dla dezerterów. Rozprawę przerywa wiadomość o abdykacji cesarza. Oznacza to kres monarchii austro-węgierskiej. Wszyscy żołnierze mogą opuścić koszary i odjechać do domów.
Filmowa farsa nawiązująca do "Przygód dobrego wojaka Szwejka". Zawiera silne akcenty pacyfistyczne. Jest satyrą na wojskowy dryll. Rubaszny humor rozładowuje ponurą wojenną rzeczywistość.
Filmowa farsa nawiązująca do "Przygód dobrego wojaka Szwejka". Zawiera silne akcenty pacyfistyczne. Jest satyrą na wojskowy dryll. Rubaszny humor rozładowuje ponurą wojenną rzeczywistość.
J.P.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1985
KRAJ PRODUKCJI:
Polska, Węgry
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Komedia
PREMIERA POLSKA:
22 wrzesień 1986
TYTUŁ ORYGINALNY:
C.K. Dezerterzy
TYTUŁ ANGIELSKI:
H. M. Deserters
TYTUŁ INNY:
K. U. K. SZOKEVENYEK
PRODUKCJA:
Zespół Filmowy Zodiak, Studio Filmowe Hunnia
Dane techniczne
CZAS:
155 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024