PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zapowiada się obiecujący rok dla polskiej kinematografii. Przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie dla lepszej orientacji w tym co nas czeka.
Tytuły filmów postanowiliśmy ułożyć alfabetycznie z podaniem na końcu daty premiery. Daty premier mogą się zmienić! Do zestawienia nie dołączamy filmów, których premiera w 2016 roku nie została potwierdzona. Zaczynamy!

#Wszystko gra", reż. Agnieszka Glińska
Pozycja idealna na Walentynki! Specjalnie na potrzeby musicalu Kinga Preis, Sebastian Fabijański, Antoni Pawlicki, Stanisława Celińska nie tylko zapamiętale ćwiczyli struny głosowe, ale poddali się także morderczym treningom tanecznym pod okiem wybitnego choreografa Agustina Egurroli. Premiera: 12 lutego.

110%”, reż. Agnieszka Gola-Rakowska
Dokument opowiada o drodze polskich sportowców do wielkich sukcesów. Poznamy losy m.in. Roberta Lewandowskiego, Adama Małysza i Krzysztofa Włodarczyka. Premiera: 26 lutego.

"7 rzeczy, których nie wiecie o facetach", reż. Kinga Lewińska
Kolejna komedia producentów "Wkręconych” opowiada o grupie współczesnych mężczyzn, którzy spotykają się w klubie fitness i rozmawiają na przeróżne tematy. Każdy z nich ma jeden i ten sam cel: odmienić swoje życie i odnaleźć w nim szczęście. W obsadzie Maciej Zakościelny, Zbigniew Zamachowski, Piotr Głowacki i Alicja Bachleda-Curuś. Premiera: 26 lutego.

"Baby Bump", reż. Kuba Czekaj
Historia chłopca marzącego o normalnym życiu i akceptacji rówieśników. Główny bohater, Mickey, sprzedaje własny mocz kolegom zagrożonym wpadką na teście narkotykowym, żeby zarobić na operację odstających uszu. "Baby Bump" to jeden z trzech zwycięzców ostatniej edycji Biennale – Collage Cinema, prestiżowych warsztatów filmowych odbywających się w ramach weneckiego Biennal. Film Kuby Czekaja został także wyróżniony w konkursie Inne Spojrzenie podczas zeszłorocznego gdyńskiego festiwalu. Premiera: 26 lutego.


Natalia Rybicka w filmie "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy", fot. Next Film.

Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy”, reż. Janusz Majewski
Muzyczna komedia Janusza Majewskiego o jazzowym szaleństwie podczas gomułkowskiej odwilży. W rolach głównych Maciej Stuhr i Natalia Rybicka. Film zdobył dwie prestiżowe nagrody na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni – Srebrne Lwy dla Najlepszego Filmu oraz laur za drugoplanową rolę męską dla Wojciecha Pszoniaka. Premiera: 15 stycznia.

"Fale", reż. Grzegorz Zariczny
To już piąta pełnometrażowa produkcja Studia Munka-SFP i debiut pełnometrażowy Grzegorza Zaricznego. "Fale" to opowieść o wchodzącej w dorosłość Kasi. Dziewczyna mieszka w Nowej Hucie, gdzie odbywa praktyki w niewielkim zakładzie fryzjerskim. Marzy jednak, by zostać zawodowym fryzjerem. Premiera: jesień.

Gejsza”, reż. Radosław Markiewicz
Dramat sensacyjny w poetyce neo-noir. Marian Dziędziel jako szef mafii i Marta Żmuda-Trzebiatowska jako ponętna Velvet. Dla widzów o mocnych nerwach! Premiera: 1 kwietnia.


Marian Dziędziel w filmie "Gejsza", fot. Alter Ego Pictures.

"Historia Roja", reż. Jerzy Zalewski
Film o powojennych losach Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. 'Rój' - żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, a później Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. "Historia Roja" będzie pierwszym filmem fabularnym poświęconym tematyce Żołnierzy Wyklętych. W rolach głównych: Krzysztof Zalewski-Brejdygant, Marcin Kwaśny, Mariusz Bonaszewski. Premiera: 4 marca.

"Jestem mordercą", reż. Maciej Pieprzyca
Thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. XX wieku. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet. W rolach głównych Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Popławska i Piotr Adamczyk. Premiera: 14 października.

Kobiety bez wstydu”, reż. Witold Orzechowski
Wielki powrót Orzechowskiego. Swój ostatni film wyreżyserował w 1980 roku. Komedia o perypetiach sercowych obdarzonego magnetycznym wpływem na kobiety psychoanalityka. Bez żadnych kwalifikacji i doświadczenia! Premiera: 6 maja.

"Konwój", reż. Maciej Żak
„Scenariusz „Konwoju” łączy w sobie zarówno elementy kina gatunkowego – thrillera – jak i kina z przesłaniem. Film podejmuje temat zbrodni i kary we współczesnym świecie. Dyskusja, jaką wywołał Breivik i jego potworny czyn, wraca do nas w innym wymiarze” – mówi o filmie reżyser. W rolach głównych Janusz Gajos i Robert Więckiewicz. Premiera: 4 listopada.


Robert Więckiewicz w filmie "Konwój", fot. Kino Świat.

"Królewicz Olch", reż. Kuba Czekaj
Pełnometrażowy debiut Kuby Czekaja wyprodukowany przed Studio Munka-SFP. "Królewicz Olch" to historia wybitnie utalentowanego 14-letniego chłopca, który rozpoczyna naukę fizyki na uniwersytecie. Pracuje nad teorią światów równoległych, których łącznikiem – jak z początku sądzi – jest światło. Chłopiec ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, której nie jest w stanie uleczyć matka autorytarnie kierująca jego życiem. Premiera: jesień.

Maria Curie", reż. Marie Noelle
Melodramat biograficzny koprodukcji belgijsko-francusko-niemiecko-polskiej o życiu słynnej polskiej noblistki - Marii Skłodowskiej-Curie, odkrywczyni dwóch pierwiastków - polonu i radu. W roli głównej Karolina Gruszka. Na ekranie zobaczymy jeszcze Daniela Olbrychskiego i Piotra Głowackiego jako Alberta Einsteina. Premiera: 30 września.

"Moje córki krowy", reż. Kinga Dębska
Nagrodzona w Gdyni przez publiczność i dziennikarzy tragikomedia o dwóch siostrach (Agata Kulesza i Gabriela Muskała), które muszą poradzić sobie z odejściem rodziców. Brawurowa rola Mariana Dziędziela oraz Marcin Dorociński obsadzony wbrew swojemu emploi. Premiera: 8 stycznia (już w kinach więc wybierzcie się jak najszybciej!).

"Na granicy", reż. Wojciech Kasperski
Mroczny thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Historia ojca (Andrzej Chyra) i dwóch synów, którzy przyjeżdżają w Bieszczady, aby ułożyć sobie relacje po niedawnej rodzinnej tragedii. Tajemniczy nieznajomy (Marcin Dorociński), pojawiający się w odciętej od cywilizacji górskiej bazie, wciąga bohaterów w niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Premiera: 19 lutego.

"Niewinne", reż. Anne Fontaine
Polsko-francuska produkcja z Agatą Kuleszą i Agatą Buzek. Rzecz dzieje się w damskim klasztorze po II wojnie światowej. Siostry skrywają tajemnicę, która nie może wyjść na jaw. Premiera: 11 marca.


Borys Szyc jako Tadeusz Kantor ("Nigdy tu już nie powrócę"), fot. Kino Świat.

Nigdy tu już nie powrócę", reż. Jan Hryniak
Portret twórcy teatru Cricot 2, wybitnego malarza, grafika, scenografa, reżysera i performera, uważanego za jednego z ostatnich wielkich awangardzistów XX wieku. W rolę Tadeusza Kantora wcielił się Borys Szyc. Premiera: druga połowa 2016 roku.

"Ostatnia Rodzina", reż. Jan Matuszyński
Jeden z gorętszych tytułów tego roku. Rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W postać Tomasza Beksińskiego wciela się Dawid Ogrodnik, Zdzisława Beksińskiego gra Andrzej Seweryn. Premiera: 7 października.

"Pitbull. Nowe porządki", reż. Patryk Vega
Reżyser filmu umiejętnie łączy stare z tym, co nowe. Oprócz Andrzeja Grabowskiego w filmie zobaczymy również Bogusława Lindę w roli gangstera o pseudonimie „Babcia”, który rzuca wyzwanie niepokornemu policjantowi o pseudonimie Majami. Gdy Majami zaczyna rozpracowywać grupę  gangsterów, jego droga przecina się z losami bohaterów dawnego Pitbulla - Gebelsem. Premiera: 22 stycznia.

"Plac zabaw", reż. Bartosz Kowalski
Pełnometrażowy debiut Bartosza Kowalskiego to portret nastolatków w dzisiejszym świecie. Scenariusz został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Premiera: 9 września.


Maciej Stuhr w filmie "Planeta singli", fot. Kino Świat.

Planeta singli”, reż. Mitja Okorn
Komedia romantyczna. Ania (Agnieszka Więdłocha) jest uroczą, romantyczną, ale niezbyt pewną siebie nauczycielką, poszukującą idealnego mężczyzny na internetowych portalach randkowych. Przypadkiem, w walentynkowy wieczór, spotyka showmana Tomka (Maciej Stuhr), który prowadzi najpopularniejszy i najbardziej kontrowersyjny program telewizyjny w kraju. Premiera: 5 lutego.

"Powidoki", reż. Andrzej Wajda
Film opowiada o wybitnym polskim malarzu, Władysławie Strzemińskim (w tej roli Bogusław Linda) - twórcy unizmu i podwalin nowoczesnej sztuki. Premiera: termin jeszcze nieznany.

"Sługi boże", reż. Mariusz Gawryś
Głównym bohaterem tego kryminału jest policjant próbujący rozwikłać zagadkę tajemniczego samobójstwa młodej Niemki, która rzuciła się z wieży wrocławskiego kościoła. W roli komisarza zobaczymy Bartłomieja Topę, partnerują mu Małgorzata Foremniak i Julia Kijowska. Premiera: 16 września.

"Smoleńsk", reż. Antoni Krauze
Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku. Akcja będzie kręcić się wokół wydarzeń z dnia 10 kwietnia 2010 roku. Oprócz prawdopodobnej rekonstrukcji katastrofy prezydenckiego samolotu widzowie będą również śledzić historię ludzi, których ta tragedia dotknęła najbardziej i towarzyszyć młodej dziennikarce w śledztwie badającym kulisy całego wydarzenia. W roli pary prezydenckiej Lech Łotocki i Ewa Dałkowska. Premiera: marzec/kwiecień.


"Smoleńsk", fot. Kino Świat.

"Sprawiedliwy", reż. Michał Szczerbic
Scenarzysta obsypanej nagrodami „Róży” i producent "Jasminum" debiutuje w roli reżysera filmu opartego na motywach jego rodzinnej historii. Na ekranie plejada polskich gwiazd: Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Beata Tyszkiewicz i Maja Komorowska. Premiera: 19 lutego.

Szatan kazał tańczyć", reż. Katarzyna Rosłaniec
Katarzyna Rosłaniec, reżyserka takich filmów jak "Galerianki" i "Bejbi Blues", wraca na ekrany z odważnym i bezkompromisowym portretem młodej kobiety zagubionej we współczesnym świecie. W roli głównej Magdalena Berus, uhonorowana za występ w "Bejbi Blues" nagrodą za najlepszy debiut aktorski na 38. Gdynia Film Festival. Premiera: 8 kwietnia.

Śpiewający obrusik”, reż. Mariusz Grzegorzek
Studenci czwartego roku wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi pod opieką Mariusza Grzegorzka stworzyli pierwszy w historii pełnometrażowy, film dyplomowy. Premiera: 2 luty.

"Wołyń", reż. Wojtek Smarzowski
Wyczekiwana premiera! "Wołyń to epicki dramat historyczny, podejmujący temat rzezi wołyńskiej, której apogeum przypadło na lato 1943 roku. To także pierwsza tak szeroko zakrojona próba opowiedzenia tego fragmentu historii w polskim kinie. Premiera: 7 października.

"Zaćma", reż. Ryszard Bugajski
Historia Julii Brystygierowej (Maria Mamona), stalinowskiej prokurator, która "wsławiła się" przede wszystkim bestialskim traktowaniem i przesłuchiwaniem więźniów politycznych. W pozostałych rolach Janusz Gajos i Małgorzata Zajączkowska. Premiera: 21 października.

"Zdjęcie", reż. Maciej Adamek
Film opowiada historię 17-letniego Adama, który po znalezieniu w domu starej fotografii swojej matki z obcym mężczyzną, stara się dowiedzieć, kto tak naprawdę jest jego ojcem. To także opowieść o pierwszej miłości, zdradzie i zetknięciu ze śmiercią. Scenariusz nagrodzony w konkursie Hartley-Merril. W rolach głównych m.in. Karolina Gorczyca, Antoni Pawlicki, Stanisława Celińska i Andrzej Chyra. Premiera: 11 marca.



Albert Kiciński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.01.2016
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Agnieszka Żulewska laureatką nagrody im. Zbyszka Cybulskiego
Świetne otwarcie filmu Kingi Dębskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll