PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  23.11.2015
Impreza potrwa do 28 listopada 2015 roku.

22. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2015 zainauguruje niezwykłe wydarzenie. Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się uroczystość wręczenia dorocznej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation) – ASIFA Prize. Za rok 2014 odbierze ją niezwykle wszechstronny, znany na całym świecie artysta z Południowej Afryki William Kentridge.


7 seansów filmowych etiud i 6 seansów krótkometrażowych filmów animowanych, w ramach których pokazanych zostanie ponad 100 tytułów rywalizujących o nagrody, wypełni główny trzon programu festiwalu, oceniany przez dwa składy oficjalnego jury, jury FICC oraz dwa odrębne jury studenckie. Prawdopodobnie jak co roku przyznana zostanie także nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu – Wielki Niedoceniony. Doroczny Specjalny Złoty Dinozaur, którego laureatów znamy już w dniu otwarcia imprezy, trafi do rąk dwóch kolejnych pedagogów z Łódzkiej Szkoły Filmowej – Mirosława Dembińskiego i Macieja J. Drygasa, tym razem za międzynarodowe inicjatywy w dziedzinie twórczości dokumentalnej – Świat od świtu do zmierzchu i Młodzi o młodych.


W Autoportretach twórców animacji zaprezentuje się estoński twórca animacji i muzyk, lider znanego na E&A zespołu Słoń kryminalista Kaspar Jáncis. W Autoportretach udział weźmie także amerykańska artystka  łotewskiego pochodzenia Signe Baumane, której Skały w mojej kieszeni mogliśmy podziwiać w Krakowie w zeszłym roku. Zaocznie w Autoportretach wystąpią także bracia Stephen i Timothy Quay. W ostatniej chwili zmuszeni byli do odwołania przyjazdu, ale twórczość braci przypomni wielki ich admirator Christopher Nolan (Memento, Incepcja), który podjął inicjatywę popularyzacji twórczości Quayów w USA i zgodził się na pokazanie na naszym festiwalu zestawu ich filmów oraz nakręconego przez siebie dokumentu, pod warunkiem projekcji z taśmy 35 mm.


W ramach stałych, wieloletnich punktów programu prof. Tadeusz Lubelski przedstawi drugą piątkę najlepszych filmów krótkometrażowych z kręgu francuskiej Nowej Fali, jak co roku organizatorzy zaprezentują najlepszą szkołę filmową poprzedniego festiwalu – Nederlandse Filmacademie, a także najciekawsze pełnometrażowe filmy animowane minionego sezonu: Maleńka ze sklepu rybnego Jana Baleja, Houdini Cédrica Babouche’a i Wyspa Giovanniego Mizuho Nishikuby. Wśród pełnometrażowych filmów animowanych znajdzie się także Podróż do Melonii szwedzkiego klasyka animacji dziecięcej Pera Åhlina. Projekcję tę uzupełni zestaw szwedzkiej animacji przygotowany z okazji jej 100-lecia przez Midhata Ayana Ajanovicia.


Obszernymi punktami programu będą prezentacje z cyklu Animacja na świecie, obejmująca filmy europejskie i południowo-amerykańskie, z kręgu krajów wyszehradzkich oraz francuskie, brazylijskie i kolumbijskie, a także 5 zestawów z Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii i Rumunii, zebranych pod wspólnym szyldem Europa w krótkim metrażu.


W uzupełnieniu programu pozakonkursowego warto wymienić też dwa spotkania poświęcone weneckiemu sukcesowi filmu Baby Bump, zeszłorocznego laureata festiwalu Kuby Czekaja, projekcję epizodycznego filmu  Słowacja 2.0, wieczór z reklamami szwedzkiego reżysera Roya Anderssona, a także z filmami reklamowymi i propagandowymi dokumentami wyprodukowanymi pod szyldem słynnej obuwniczej firmy Bata. Tegoroczne wydarzenia muzyczno-filmowe to projekcja niemego hiszpańskiego filmu Śnieżka Pablo Bergera z muzyką na żywo Miss God oraz kolejna kosmiczno-wizualna eksploracja Andrzeja Bronikowskiego, którą wzbogaci muzycznie Paweł Kaczmarczyk.


Program tegorocznego festiwalu domykają spotkania z pomysłodawczyniami i organizatorkami odbywającego się od 10 lat w Krakowie Festiwalu Filmu Filozoficznego oraz dyskusja wokół aktualnych migracyjnych problemów Europy, poprzedzona projekcją profetycznego filmu sprzed niemal ćwierćwiecza, nagrodzonego w 1992 r. Złotym Smokiem na krakowskim festiwalu dokumentu pt. Oblężona Europa w reżyserii Poula-Erica Heilbuthai Hansa Bülowa. Uczestników festiwalu zainteresowanych sprawami praktycznymi organizatorzy zapraszają na Forum Animacji, przygotowane przez Sekcję Animacji Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Biuro Organizacyjne MFF Etiuda&Anima oraz warsztaty filmowe, adresowane zarówno do dzieci, jak i profesjonalistów.

 

AK
Etiuda&Anima
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2015
Zobacz również
fot. Etiuda&Anima
"Moje córki krowy" dostały Złote Zęby
Rusza 25. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll