PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
EC1 Łódź - Miasto Kultury ogłasza wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego na rok 2021. Spośród 24 zgłoszonych projektów wytypowano te, które otrzymały najwyższą liczbę punktów według trzech kryteriów: walorów artystycznych, przygotowania produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efektu regionalno-promocyjnego dla Łodzi i regionu. Fundusz finansowany jest w całości ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Tegoroczny budżet konkursu, w kwocie 1 500 000 zł brutto, zostanie podzielony na realizację 10 filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.

- Choć ostatni czas jest trudny dla wszystkich - w tym także dla budżetu Miasta - podjęłam decyzję, że Łódzki Fundusz Filmowy dostanie w tym roku wsparcie finansowe w wysokości 1 500 000 zł. To najwyższa kwota w dotychczasowej historii funduszu. Te pieniądze będą bezpośrednio wspierać łódzkich twórców, producentów, specjalistów i lokalne firmy – powiedziała Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Wśród najlepiej ocenionych tytułów znalazło się 5 projektów animowanych, 2 dokumentalne oraz 3 fabularne.

Po zawarciu umów EC1 Łódź - Miasto Kultury zostanie koproducentem następujących filmów:

FILMY ANIMOWANE

1. Innego końca nie będzie, reż. Piotr Milczarek
producent Fumi Studio Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 15 300, 00 zł netto
Najnowszy projekt Piotra Milczarka to lekka, krótkometrażowa animacja opowiadająca o głupocie. Na film składa się pięć różnych fabularnie części. W każdej z nich autor opowie o sytuacjach, które na pierwszy rzut oka nie łączy prawie nic, jednak w szerszej perspektywie stanowią spójną całość, stanowiącą komentarz do społecznych zachowań.

2. Basia 2, reż. Marcin Wasilewski
producent GS Animation Sp. z o.o. Grupa Smacznego Sp. K.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 184 700, 00 zł netto
Druga część 13-odcinkowej serii animowanej, będącej adaptacją książek autorstwa Zofii Staneckiej, z ilustracjami Marianny Oklejak. Główną bohaterką jest tytułowa Basia, rezolutna
pięciolatka, która jak tysiące innych dzieci, ma głowę pełną pomysłów, czasem bywa niegrzeczna, kłóci się albo denerwuje, ale przede wszystkim uczy się życia i świata

3. Safari Club, reż. Zuzanna Szyszak
producent Likaon Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 60 000,00 zł netto
Obraz opowiada historię dziewczyny, która pewnego wieczoru szykuje się na imprezę w tytułowym „Safari Club” – klubie, w którym ludzie upodabniają się do zwierząt zamieszkujących sawannę. Zwykłe z pozoru wyjście na miasto niespodziewanie przeradza się w walkę o przetrwanie.

4. Astra, reż. Michał Łubiński
producent Centrum Technologii Audiowizualnych
Wkład koprodukcyjny w wysokości 70 000,00 zł netto
Autorska animacja lalkowa, której fabuła skoncentrowana jest na losach 6-letniej Astry, dziewczynki o niebywałej wyobraźni. Film opowiada o radzeniu sobie ze strachem przed utratą bliskiej osoby za pomocą wyobraźni. Ukazuje perspektywę dziecka, które musi nagle odnaleźć się w świecie, gdzie śmierć jest nieuniknioną częścią życia. Nie popada jednak w przygnębiający ton, poważne tematy łącząc z atrakcyjną, pełną akcji i humoru historią.

5. Jesień, reż. Wojciech Sobczyk
producent Stowarzyszenie Kraków Film Klaster
Wkład koprodukcyjny w wysokości 80 000,00 zł netto
Metaforyczna opowieść bazująca na obserwacji natury, odnoszącej się bezpośrednio do tytułowej pory roku, zarówno w sferze obrazu i dramaturgii, jak i w sferze znaczeniowej. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego jesiennego dnia. Projekt jest kontynuacją autorskiego cyklu (po „Wiośnie” i „Lecie”), kolejną rozprawą na temat natury człowieka i świata.

FILMY DOKUMENTALNE

6. Ostatnia wyprawa, reż. Eliza Kubarska
producent Braidmade Films PL Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 100 000,00 zł netto
Historia Wandy Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych himalaistek świata, pierwszej kobiety na świecie, która zdobyła K2 - najtrudniejszy z ośmiotysięczników i pierwszej osobie z Polski, która zdobyła Everest. Wraz z reżyserką ruszamy na wyprawę śladami Wandy do Nepalu, w miejsce jej ostatniej wyprawy. Po 25-latach od zaginięcia himalaistki podjęta zostaje próba odkrycia jej tragicznej biografii.

7. Łódź Kaliska, reż. Sławomir Grünberg
producent Fundacja LOGTV Films Polska
Wkład koprodukcyjny w wysokości 144 300,00 zł netto
Zbiorowy portret jednej z najwybitniejszych grup artystycznych działającej w Polsce nieprzerwanie od ponad 40 lat - Łodzi Kaliskiej. Film jest oparty na scenach kręconych metodą „direct cinema”, formalnych wywiadach z członkami grupy oraz na wybranych archiwalnych materiałach filmowych i fotograficznych. Dla reżysera będzie to obraz o przyjaciołach, z którymi od lat 70. łączy go pasja do fotografii, sztuki oraz swoiste poczucie humoru i wzajemne zaufanie.

FILMY FABULARNE

8. Wariaci, reż. Jan Jakub Kolski
producent Wytwórnia Doświadczalna Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 300 000,00 zł netto
Najnowszy obraz jednego z najbardziej uznanych polskich reżyserów to historia Eryka i Karolki - pary złodziejaszków. Poznajemy ich w dniu, w którym wychodzą z więzienia. Pomimo dziwnej relacji starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, co z czasem doprowadza do zazdrości, ucieczki w naturę, kolejnych napadów. Wszystko to z miłości. Tylko, że ani on, ani ona nie potrafią szczerze mówić o uczuciach. „Wariaci” to klasyczne kino drogi z tłem kryminalnym.

9. Lipstick on the Glass, reż. Kuba Czekaj
producent Centrala Distribution Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 100 000,00 zł netto
Międzynarodowa koprodukcja opowiadająca o drodze do poznania samego siebie i pragnienia wyzwolenia się ze schematów. Historia koncentruje się na kobiecej tożsamości, wciąż tłamszonej we współczesnym świecie. Szansę na odwrócenie patriarchalnego porządku męskiej dominacji może przynieść tylko nowe pokolenie wychowane w duchu wolności.

10. Pierwszy dzień wakacji, reż. Piotr Szczepański
producent Anagram Film Anna Pachnicka
Wkład koprodukcyjny w wysokości 200 000,00 zł netto
Kameralna opowieść o weekendowym spotkaniu dwóch par w wynajętym domu na wsi. Cała czwórka zna się jeszcze z czasów studenckich. Z pozoru beztroski, wakacyjny wypad pod pretekstem świętowania czterdziestki, okaże się spotkaniem w sprawie zawarcia nietypowej umowy. Konfrontacja bohaterów podczas pobytu za miastem nieodwracalnie zmieni ich życie.

W ocenie artystycznej projektów uczestniczyli następujący eksperci:
Daria Kopiec i Jacek Rokosz (filmy animowane)
Paweł Łoziński i Wojciech Staroń (filmy dokumentalne)
Agnieszka Kruk i Agnieszka Smoczyńska (filmy fabularne)

Projekty te pod kątem realizacyjno-ekonomicznym oceniały:
Ewa Sobolewska (filmy animowane),
Ewa Jastrzębska (filmy dokumentalne)
Dorota Hawliczek (filmy fabularne)

Efekt regionalny i promocyjny został poddany po obrady Komisji Konkursowej składającej się z przedstawicieli Łódź Film Commission, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

Łódzki Fundusz Filmowy powstał w 2007 roku i jest najstarszym funduszem filmowym w Polsce. Podczas trzynastu lat działalności wsparł ponad 90 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród nich są takie tytuły jak nominowane do Oscarów „W ciemności” Agnieszki Holland, „Ida” oraz „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, czy ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki”. Łódzkie koprodukcje święciły triumfy podczas zeszłorocznego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dwa tytuły wsparte ze środków EC1 zdobyły w sumie aż 8 nagród, w tym najważniejsze: Złote Lwy dla „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego oraz Srebrne Lwy dla najnowszego filmu Magnusa von Horna „Sweat”.

W ramach tegorocznej edycji Funduszu kontynuowane były działania związane z promowaniem zrównoważonej produkcji filmowej. Od tego roku producenci, którzy przedstawili Plan zrównoważonej produkcji, mają możliwość pokrycia z wkładu EC1 „zielonych kosztów”, czyli wydatków poniesionych na ekologiczne rozwiązania filmowe.

Więcej informacji o Łódzkim Funduszu Filmowym można znaleźć na stronie www.lodzfilmcommission.pl

LK
Łódź Film Commission
Ostatnia aktualizacja:  9.08.2021
Zobacz również
Bronisław Modrzyński – między Łodzią a Poznaniem
Kto zdobył nagrodę publiczności na "Dwóch Brzegach"?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll