PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa już po raz jedenasty trafiła do autorów niebanalnych scenariuszy filmów fabularnych i dokumentów o naszym regionie. W tym roku nagrodzono m.in. pomysły na produkcje o wyjątkowej grupie niewidomych przyjaciół z Krakowa czy też o nowohuckiej sprzedawczyni w sklepie mięsnym, której pasją jest kolekcjonowanie figurek Matki Boskiej.

Województwo Małopolskie wspiera przemysł filmowy na różne sposoby, dlatego jednym z wielu naszych działań jest przyznawanie od dziesięciu lat nagrody Trzy Korony. Zdajemy sobie bowiem sprawę jak ogromną siłę ma kinematografia i przemysł audiowizualny – to bowiem nie tylko rozrywka, ale też możliwość promowania naszego regionu w innych zakątkach kraju i całego świata – mówił podczas uroczystego wręczenia nagród marszałek Jacek Krupa.

 


Żaden film nie mógłby jednak powstać bez dobrego scenariusza, dlatego w ramach konkursu Trzy Korony od wielu lat samorząd województwa stara się dotrzeć do uzdolnionych, ambitnych i pełnych pasji scenarzystów. W tym roku znowu się to udało – do konkursu zgłoszono w sumie aż 66 scenariuszy filmów fabularnych oraz 10 pomysłów na filmy dokumentalne. Wśród nich, jury – w składzie którego znalazły się wybitne postaci środowiska filmowego: prof. Jerzy Stuhr, prof. dr hab. Tadeusz Lubelski oraz Łukasz Maciejewski – wybrało najlepsze.

 

 

W kategorii scenariusz filmu fabularnego przyznano jak co roku trzy nagrody. Pierwsza nagroda  i 40 tys. zł trafiła do Przemysława Piotra Pełki, autora scenariuszu filmu „Karta”. To krakowska historia złożonych relacji z innymi ludźmi, ale też przedstawienie w wyjątkowy sposób sytuacji młodzieży w dzisiejszych czasach. Co ważne, z historiami bohaterów mogą utożsamiać się nie tylko młodzi ludzie z Małopolski, ale też ci mieszkający na całym świecie. Jak napisał w recenzji filmowej konkursowy juror Łukasz Maciejewski, w scenariuszu czuje się patronat kina Mike'a Leigh – jego ostrość i czułość w portretowaniu outsiderów.

 

- Na przecięciu portretów Polaka wracającego z Wielkiej Brytanii, Sebastiana, młodego Ukraińca – geja, oraz jego przyjaciółki, udało się zawrzeć wiele z tematów współczesności, demonów codzienności i pytać o tożsamość – zaznaczył Maciejewski. Druga nagroda w tej kategorii i 30 tys. zł przyznana została z kolei Jackowi Szarańskiemu za scenariusz filmu „Dzwony”, który w ciekawy sposób przedstawia coroczną rekonstrukcję Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej z perspektywy szesnastoletniego, lekko niepełnosprawnego umysłowo Franka. To jednak nie tylko przedstawienie wielkanocnych obrzędów, w szczególny sposób kultywowanych w Małopolsce, ale też ciekawe ukazanie prowincjonalnego otoczenia nastolatka. Jak zaznaczył jednak Łukasz Maciejewski, historia to także „zręczne zestawienie ludyczności, rytuałów religijnych z przejmującą opowieścią o odmienności, o szukaniu sensu w życiu przez tych, którym ów sens trudniej jest odnaleźć".

 

Natomiast trzecia nagroda i 15 tys. zł trafiła do autorów scenariusza filmu „Maryjki” napisanego przez trzech twórców – Sylwestra Piechurę, Darię Woszek i Aleksandrę Świerk. To z kolei nowohucka opowieść o sprzedawczyni w sklepie mięsnym, kolekcjonującej tytułowe figurki Matki Boskiej. W pomyśle tym, środowisko zwykłych ludzi zostało pokazane w wyjątkowym klimacie wybitnego europejskiego twórcy Pedro Almodóvara. W kategorii scenariusz filmu dokumentalnego główną nagrodę przyznano natomiast Lidii Dudzieza scenariusz filmu „Wyzwanie”. To opowieść o trójce zaprzyjaźnionych ze sobą małych bohaterów, których ciężko doświadczył los.

 

- Uzdolniony muzyk Olaf, który urodził się bez oczu, pochodząca z Armenii Ripsi, mająca już za sobą napisanie pierwszej książki i urodzona przywódczyni Nikola – stanowi tu ludzką grupę, w której obrębie tworzy się naturalna sieć złożonych relacji emocjonalnych – napisał prof. Lubelski. Do twórczyni trafiło 20 tys. zł ze środków województwa.

 

Konkurs „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa” jest organizowany od 2008 r. przez Województwo Małopolskie, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską S.A. Oddział w Krakowie oraz od 2010 r. przez Krakowskie Biuro Festiwalowe natomiast od 2018 roku przez trzech organizatorów – Województwo, KBF i PISF. Założeniem Konkursu jest ukazanie Małopolski jako regionu o wyjątkowo bogatym potencjale dla filmowców oraz rozwój przemysłu filmowego.

 

Przypomnijmy, że do tej pory Małopolską Nagrodą Filmową wyróżniono 44 najlepsze scenariusze, a do ich autorów trafiło ponad 1,1 mln zł. W sumie w ciągu ostatniej dekady do konkursu zgłoszono ponad 800 scenariuszy. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej:  www.malopolska.pl/trzykorony.MR
Trzy Korony
Ostatnia aktualizacja:  12.10.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
BBC First w Polsce
Zakończyły sie zdjęcia do krótkich fabuł 24. Wielkiej Przygody z Filmem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll