PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni na odnowionym Placu Grunwaldzkim funkcjonować będzie scena muzyczna Nowe idzie od morza.
Po raz pierwszy z nowym materiałem w Gdyni zagra Trupa Trupa, Rimbaud pojawi się tu po raz pierwszy w ogóle, a Enchanted Hunters po raz pierwszy odwiedzą Trójmiasto w nowym, czteroosobowym składzie. Wydarzenie jest organizowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Scena muzyczna na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni to uzupełnienie programu wydarzeń towarzyszących o serię koncertów trójmiejskich artystów. Podczas trzech festiwalowych wieczorów pod egidą Nowe idzie od morza, wykonawcy zaprezentują swoje najnowsze kompozycje, które spotkały się z zainteresowaniem zarówno słuchaczy jak i krytyków.

Warto dodać, że część poniższych muzyków jest związana z polskim filmem – Mikołaj Trzaska tworzy muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego (rok temu dostał Złotego Lwa za muzykę do „Pod Mocnym Aniołem"), Michał Jacaszek przygotował ścieżkę dźwiękową do "Sali Samobójców" Jana Komasy, a Enchanted Hunters do filmu "Małe stłuczki" Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba.

Na Placu Grunwaldzkim wystąpią:

•    15 września 2015 roku: Trupa Trupa,
•    16 września 2015 roku: Rimbaud (Mikołaj Trzaska, Michał Jacaszek, Tomasz Budzyński),
•    17 września 2015 roku: Enchanted Hunters.

Koncerty zaczynają się o godz. 22:00. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Scena Muzyczna jest organizowana przez Narodowe Centrum Kultury.

TRUPA TRUPA to trójmiejski kwartet, który w swojej twórczości łączy fascynacje rock’n’rollem i psychodelią. Zespół ewoluuje z płyty na płytę, a ich nowe, trzecie długogrające wydawnictwo, płyta "Headache", podkreśla zamysł na tworzenie frapujących piosenek, ale też długich, odważniejszych kompozycji o bardziej nietypowej i rozwijającej się formule. Kwartet ma upodobanie w repetycjach - zarówno w warstwie tekstowej, kiedy czasem jedno słowo różni następujące po sobie frazy, ale także w muzyce, jak w tytułowym minimalistycznym "Headache", psychodelicznym "Wasteland" czy "Picture Yourself" pod względem formy wywołującym skojarzenia nawet ze Swans. Trupa Trupa przemawia także w stonowany sposób - mroczne "Halleyesonme" czy liryczne "Rise and Fall" to bardzo mocne punkty nowego albumu, który ukazał się nakładem brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records, zyskując uznanie wśród słuchaczy oraz krytyków zarówno w Polsce jak i Europie.

RIMBAUD to muzyczny trójnóg o drapieżnym instynkcie elektro-freejazzowo-punkowym, w którym swoje siły połączyli Tomasz Budzyński, Mikołaj Trzaska i Michał Jacaszek. To trzy osobowości - trzy wektory - trzy różne dynamiki. Każdy z nich podąża po innej trajektorii, jednak różne środki wyrazu i stylistyki, wyróżniające tych trzech artystów, tworzą strukturę pełną transu i zaskoczeń. I właśnie owo połączenie muzyki improwizowanej, elektroniki z wokalnymi eksperymentami może okazać się największą sensacją artystyczną na polskiej scenie muzycznej. Zespół to muzyczna odpowiedź na wizjonerskie utwory francuskiego poety, Artura Rimbaud. Jego intensywne, gwałtowne i barwne wizje literackie prowokują artystów do poszukiwania dźwiękowych ekwiwalentów bezkresnych przestrzeni, intymnego szeptu, obsesyjnych repetycji, niszczących uderzeń morskich fal. Premiera albumu miała miejsce 5 czerwca, w sierpniu ukaże się wersja winylowa wydawnictwa.

ENCHANTED HUNTERS to trójmiejsko-warszawski dream-folkowo-popowy duet, w którego skład wchodzą Małgorzata Penkalla i Magda Gajdzica. Na pierwszy rzut oka w nagraniach zespołu dominuje kobiecy pierwiastek: dziewczęce chórki, delikatne tony fletu i dzwonków, rozmarzone jazzujące akordy. Nostalgiczną atmosferę utworów przełamują jednak akcenty psychodeliczne, czy nawiązania do amerykańskiego indie rocka z lat ’90. Interakcja z publicznością jest istotnym elementem ich występów, jednakże Enchanted Hunters pozostają projektem bardzo osobistym. Chwytliwym aranżacjom bliżej do sypialnianych projektów lo-fi, niż do masowych produkcji. Debiutancka płyta zespołu, "Peoria" ukazała się w 2012 roku nakładem Anteny Krzyku. W międzyczasie duet skomponował muzykę do filmu "Małe stłuczki", wystąpił na polskich i zagranicznych festiwalach, a aktualnie przygotowują się do wydania drugiego albumu i grają w nowym, rozbudowanym składzie.
PZ
FFG
Ostatnia aktualizacja:  8.09.2015
Zobacz również
fot. FFG
European Filmmakers: Pomóżmy imigrantom!
"Czerwony pająk" pojedzie do Izraela
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll