PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.12.2018
W sobotę 1 grudnia 2018 odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznej edycji 23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi, które uświetnił pokaz najnowszego filmu Agnieszki Smoczyńskiej „Fuga” oraz krótkometrażowy film w reżyserii Morgane Polański „Pieszczota”. Znamy laureatów wszystkich nagród i wyróżnień Festiwalu.
 Nagrody w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich

W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich o tytuł najlepszego obrazu i statuetkę Kryształowego Jabłka rywalizowało 11 różnych formalnie i gatunkowo produkcji: były to filmy fabularne, animowane i dokumentalne. Oceniało je Jury pod przewodnictwem Jana Jakuba Kolskiego, którego najnowszy film „Ułaskawienie” otworzył tegoroczną CINERGIĘ. Towarzyszyli mu aktorka Edyta Olszówka, reżyser i scenarzysta Marcin Borchardt i pisarz Łukasz Orbitowski.

Jarosław Kamiński_Sławomir Fijałkowski_fot. Sebastian Szwajkowski

Jury przyznało nagrodę główną filmowi dokumentalnemu „Over the Limit” w reżyserii Marty Prus, który w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki. W uzasadnieniu Jury mogliśmy przeczytać: Za głębokie i pełne taktu sportretowanie bohaterki filmu. Za umiejętność zachowania dystansu. Za prostotę i skuteczność formy. Nagrodę 5 000 pln dla najlepszego filmu ufundowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
 
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał również film „Call Me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, a nagrodą jest tygodniowa regularna dystrybucja w kinie Charlie w Łodzi. W tym przypadku Jury tak uzasadniło swój werdykt: Za poruszającą opowieść o człowieku. Za powściągliwość formalną i wiarę w widza. Za zdolność do empatii.

Specjalna nagroda dla najlepszego operatora debiutującego w pełnym metrażu ufundowana przez firmę Heliograf, została przyznana Adamowi Suzinowi za film „Over the Limit” Marty Prus. Nagroda wynosi 5 tysięcy złotych i przyznana jest w aporcie - wypożyczeniu sprzętu oświetleniowego i kamerowego do kolejnej produkcji w przeciągu 1,5 roku od otrzymania wyróżnienia. Firma Heliograf
 
jest jedną z największych niezależnych firm w polskiej branży techniki filmowej. Laureata wyłoniło Jury Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich na czele z Janem Jakubem Kolskim.

Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich obradowało pod przewodnictwem reżysera i wykładowcy Łódzkiej Szkoły Filmowej, Łukasza Barczyka, a towarzyszyli mu aktorka Katarzyna Herman, kompozytor i muzyk Mikołaj Trzaska i producent Mikołaj Pokromski.

Spośród 10 europejskich tytułów Jury Kryształową Łódką uhonorowało duński film „Winni” w reżyserii Gustava Möllera, trzymający w napięciu, pełen nieoczywistych zwrotów akcji thriller, w którym reżyser zręcznie prowadzi grę psychologiczną z widzem, budując gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków. Jak Jury tej sekcji motywowało swój wybór? Za niezwykłe pokazanie jak najmniejszymi, najskromniejszymi i szlachetnymi środkami opowiedzieć o rzeczach najważniejszych. Za pokazanie człowieka, który na naszych oczach walcząc o życie obcego, odzyskuje swoją utraconą duszę.
 
Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich przyznało też wyróżnienie 23. FKE CINERGIA duńsko-szwedzkiej koprodukcji "Granica" reż.Ali Abbasi. Jurorzy przyznali to wyróżnienie również z uzasadnieniem: Za poczucie humoru i dziką wyobraźnię. Za stworzenie magicznej rzeczywistości, za mieszanie gatunków od horrorów po baśń. Za umiejętne dotknięcie historycznych ran w intensywny metaforyczny sposób. Za odwagę.

Gabriela Muskała_fot Natalia Zdziebczyńska

Partner 23. FKE CINERGIA, firma Virako - Monopolis przyznała swoją nagrodę specjalną dla Najlepszej Aktorki 2018 za kreacje w filmach "7 uczuć" Marka Koterskiego i "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej, Gabrieli Muskale. Pokaz „Fugi”, do której aktorka napisała również scenariusz, uświetnił uroczystość zamknięcia Festiwalu.

Laureaci Złotych Glanów

Tradycyjnie już, zostały wręczone również Złote Glany - nagrody o szczególnym charakterze, ponieważ otrzymują je twórcy niezależni, artyści bezkompromisowi, często idący pod prąd i zawsze wierni swoim zasadom. Na Gali otwarcia festiwalu została ona przyznana wyjątkowemu aktorowi Piotrowi Fronczewskiemu, zaś podczas wieczoru zamknięcia nagrodę otrzymali: Jarosław Kamiński - wybitny montażysta, pedagog Szkoły Filmowej w Łodzi, współautor kilkudziesięciu polskich filmów fabularnych, seriali telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Wśród nich są takie głośne obrazy jak m.in. oscarowa "Ida" oraz „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (za montaż „Zimnej wojny” Jarosław Kamiński został uhonorowany w tym roku Europejską Nagrodą Filmową). Jarosław Kamiński otrzymał Złotego Glana za: „konsekwentne rozwijanie sztuki montażu na światowym poziomie oraz pracę dydaktyczną, które zaowocowały sukcesem kina polskiego na międzynarodowych festiwalach i zainteresowanie publiczności”.

Mikołaj Trzaska_fot Mikołaj Zacharow

Podczas finałowego wieczoru Złotego Glana odebrał również Mikołaj Trzaska - związany z Trójmiastem saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Autor muzyki do filmów m.in. Wojciecha Smarzowskiego „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”. Mikołaj Trzaska został laureatem Złotego Glana za: „niezwykłą muzyczną intuicję i talent, który z właściwą sobie uczciwością i determinacją łączy muzyczn przestrzenie zbiorowej wyobraźni Polaków i innych narodów”.
 
Swoje nagrody w plebiscycie przyznała także festiwalowa publiczność. W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich widzom CINERGII spośród konkursowych tytułów najbardziej przypadł do gustu film “Winni” (reż. Gustav Mölle). Natomiast w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich publiczność na pierwszym miejscu wyróżniła film "Córka trenera" (reż. Łukasz Grzegorzek). Konkurs Polskiej Piosenki Filmowej „Kamer-Ton” Słuchacze Radia Łódź tegorocznym Złotym KamerTonem uhonorowali piosenkę Korteza
"Stare drzewa”
, która powstała do filmu „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona. W tegorocznym plebiscycie znalazło się 5 piosenek, a w latach ubiegłych nagrodę KamerTonu zdobyli m.in. zespół Kult, Pezet i Czarny Hi Fi oraz Katarzyna Nosowska.


Ekipa filmu Córka trenera_Sławomir Fijałkowski_fot Sebastian Szwajkowski


23. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia to ponad 90 tytułów filmowych, 130 projekcji, ponad 10 premier polskich oraz 40 łódzkich. Konkursy dla twórców z Polski i Europy, spotkania z mistrzami i muzyczne wydarzenia towarzyszące. Goście z Polski i zagranicy. Za nami wizyty wybitnych artystów, panele dyskusyjne z udziałem Jerzego Stuhra - Ambasadora tegorocznej edycji, wystawa fotograficzna Janusza Gajosa, koncert wirtuoza Nigela Kennedy’ego. Widzowie mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim był pokaz dzieła filmowego wszech czasów: „Szachista” w reżyserii Raymonda Bernarda z muzyką na żywo w opracowaniu Hani Rani. Uczciliśmy trzydzieste urodziny kultowego „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore specjalnym pokazem filmu z taśmy 35 mm w obecności odtwórcy roli małego Toto, Salvatore Cascio. Widzowie mieli okazje do spotkań m.in.: z Siergiejem Dworcewojem i Samal Jesljamową - twórcami nagrodzonej w Cannes „Ajki”, Morgane Polański, Sereną Jennings, Antonio Morabito. Podczas Forum odbyła się premiera wyjątkowej polskoamerykańskiej koprodukcji „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman.
To fabularyzowany film dokumentalny o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg.

24. FKE CINERGIA odbędzie się w dniach 22 - 30 listopada. Bądźcie z nami! Hasło edycji  2019 roku to: „Gdzie jest bohater?”
 

WRÓB
Cinergia
Ostatnia aktualizacja:  3.12.2018
Zobacz również
"Mleko" z nagrodą na festiwalu Grand OFF
Ruszła I sesja II edycji warsztatów Atelier Scenariuszowe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll