PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
23. edycja Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi to blisko 90 tytułów filmowych, 130 projekcji, ponad 40 łódzkich premier oraz 10 premier polskich. Konkursy dla twórców z Polski i Europy, spotkania z mistrzami i muzyczne wydarzenia towarzyszące.

Forum Kina Europejskiego otworzy "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego (trzy nagrody na tegorocznym Festiwalu w Gdyni: najlepszy scenariusz - Jan Jakub Kolski, najlepsze kostiumy - Monika Onoszko, nagroda za główną rolę kobiecą - Grażyna Błęcka-Kolska). A zamknie „Shoplifters” Hirokazu Kore-edy (laureat Złotej Palmy w Cannes). Festiwal potrwa od 23 listopada do 1 grudnia.Myślą przewodnią tegorocznej edycji twórcy festiwalu uczynili temat Odwagi. Konstruując program, organizatorzy chcą sprawdzić, na ile odwaga rozumiana jako przejaw indywidualnej wolności jest nadal interesująca dla kolejnych pokoleń. Odwaga stanowiła również inspirację dla festiwalowego plakatu autorstwa Marty Frej, w którym autorka nawiązuje do kadru z filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Film będzie można obejrzeć w ramach pokazu specjalnego 29 listopada, w Szkole Filmowej w Łodzi. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z udziałem Jerzego Stuhra, który jest tegorocznym Ambasadorem FKE CINERGIA.


Widzowie Forum będą mieli okazję zobaczyć wyjątkową polsko-amerykańską koprodukcję filmową „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman. To fabularyzowany film dokumentalny o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg. Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce, w tym także w Łodzi. Za produkcję ze strony polskiej odpowiadają Anna Różalska i Tarik Hachoud z firmy Match&Spark. Pokaz specjalny z udziałem twórców odbędzie się 25 listopada o g. 20:00 w kinie Helios - Sukcesja.


W programie Festiwalu nie zabraknie również imprez muzycznych, a wśród nich odbędzie się koncert wybitnego wirtuoza, Nigela Kennedy'ego. Muzyk zaprezentuje swoją najnowszą kompozycję »Magician of Lublin«, która zrodziła się z inspiracji książką autorstwa Issaca B. Singera o tym samym tytule. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, w ramach Kamer-TONu, czyli muzycznej odsłony FKE CINERGIA. Zapraszamy do Filharmonii Łódzkiej 24 listopada o g.19:00.


Wszystkim fanom wybitnego talentu aktorskiego Janusza Gajosa chcemy przybliżyć jego pasję do fotografii. Od wielu lat wybitny aktor ogląda świat przy pomocy aparatu fotograficznego i – jak sam mówi – „fotografia jest dla niego sposobem patrzenia na życie”. W trakcie 23. FKE CINERGIA oraz przez dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu, wystawę prac artysty będzie można oglądać w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi im. E. Hanemana.


Powstałe w 1992 roku Forum od początku swojego istnienia związane jest z Łodzią, na dobre wpisało się do kalendarza jej wiodących imprez i stało się jedną z wizytówek jej filmowej kultury, będąc jednocześnie jedynym w Polsce festiwalem poświęconym głównie kinematografii Starego Kontynentu. Na atrakcyjność Forum wpływa jego oryginalna formuła, a program festiwalu podzielony jest na sekcje tematyczne, wydarzenia towarzyszące i konkursy.


Podobnie jak w roku ubiegłym, w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich rywalizować ze sobą będą będą pełnometrażowe fabuły, z dokumentami i animacją. W sumie 11 filmów, różnorodnych formalnie i gatunkowo, a wśród nich m.in.: „Wilkołak” reż. Adrian Panek (Konkurs Główny na MFF w Tallinnie), „Jeszcze dzień życia” reż. Damian Nenow i Raul de la Fuente (nominacja do nagród Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza Animacja) oraz „Graniczne cięcie” reż. Igor Chojna (premiera światowa na Warszawskim Festiwalu). Przewodniczącym Jury, które przyzna najlepszemu filmowi nagrodę Kryształowe Jabłko, jest Jan Jakub Kolski.


Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich zobaczymy filmy, które już zdobyły rozgłos i nagrody na międzynarodowych, prestiżowych festiwalach oraz świetne recenzje zarówno krytyków jak i publiczności. O główną nagrodę powalczą m.in.: „Girl" reż. Lukas Dhont (laureat nagrody FIPRESCI, Nagrody Specjalnej, Nagrody dla najlepszego aktora w sekcji Un Certain Regard oraz Złotej Kamery na MFF w Cannes 2018, a także Nagrody Publiczności i Nagrody Specjalnej na MFF w San Sebastian), „Granica”reż. Ali Abbasi (Najlepszy Film sekcji Un Certain Regard na MFF Cannes 2018), „Touch Me Not” reż. Adina Pintilie (Złoty Niedźwiedź w Konkursie Głównym Berlinale 2018). Nagrodę Kryształowej Łódki dla najlepszego obrazu przyzna Jury pod przewodnictwem Łukasza Barczyka.


- Ten konkurs to swego rodzaju przekrój, i mam nadzieję, że odzwierciedla on chociaż w jakimś małym procencie twórcze poszukiwania europejskich filmowców na początku ich drogi - komentuje Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna Festiwalu.


Inne cele stawiać sobie będą przekrojowe sekcje takie jak Panoramy Kina Europejskiego. Pojawią się tu filmy mistrzów, będą produkcje nagradzane i powszechnie cenione, ale też skromne filmowe perełki, dla których nie ma miejsca w programach polskich dystrybutorów. Panorama podzielona została na trzy bloki: Odkrycia, Mistrzowie iFestiwalowe Przeboje. W pierwszej z nich znalazły się filmy wyłącznie z polską lub łódzką premierą: „Rodzina” reż. Rok Bicek (łódzka premiera), „Berlin, Barcelona” reż. Elena Trapé (polska premiera), „Michael Inside” reż. Frank Berry (polska premiera). W sekcji poświęconej mistrzom zobaczymy najnowsze dokonania Anci Damian („Moon Hotel Kabul”), Alice Rohrwacher („Szczęśliwy Lazzaro”) czy Ivana Tverdovsky'ego („Podrzutki”). W sekcji z przebojami zobaczymy same premiery łódzkie, a wśród nich m.in. filmy „Arktyka” reż. Joe Penna, zwycięzcę Nowych Horyzontów we Wrocławiu „Holiday” reż. Isabela Eklof„Kobieta idzie na wojnę” reż. Benedikt Erlingsson.


Najnowsze filmy w konkursach najważniejszych festiwali filmowych na świecie coraz częściej realizowane są przy współudziale polskich twórców. W sekcji Polonicazaprezentujemy filmy prosto z Cannes, Berlina, Sundance, czy Toronto, m.in. „High Life” Claire Denis, „The River” Emira Baigazina„Dowłatow” Aleksieja Germana Jr, czy „Ajka” Sergieja Dworcewoja.


Po kilkuletniej przerwie powraca na Cinergię kino spoza Europy. W Panoramie Kina Światowego postawiono na emocje i różnorodność, które z powodzeniem znajdujemy także poza naszym kontynentem. W tej sekcji znalazły się filmy, które zelektryzowały publiczność na całym świecie, m.in. reżyserski debiut Paula Dano „Kraina wielkiego nieba”, który pokażemy widzom w Łodzi premierowo oraz „Kafarnaum” reż. Nadine Labaki.


Podczas najbliższej edycji nie zabraknie na Forum również europejskich filmów dla młodych widzów, specjalnej sekcji poświęconej kinematografii z Finlandii: Pierwszy Śnieg, w której chcemy sięgnąć po tytuły mniej oczywiste, oryginalne i twórczo szczególnie wartościowe (kuratorką sekcji jest Anna Serdiukow) oraz klasyki z okazji obchodów stulecia polskiej państwowości: Con Bravura. Dziesięć Dekad Niepodległości w Polskim Kinie.

 


JURY KONKURSU EUROPEJSKICH DEBIUTÓW I FILMÓW DRUGICH

 

Łukasz Barczyk [przewodniczący]

Urodzony w 1974 roku w Olkuszu reżyser, scenarzysta, producent i montażysta. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w 1998 roku ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. W 2000 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył nagrodę za debiut reżyserski „Patrzę na ciebie Marysiu”, film ten został też uhonorowany nagrodą im. Andrzeja Munka przyznawaną przez Szkołę Filmową w Łodzi. Jego drugi film „Przemiany” zdobył kilak prestiżowych nagród, m.in. Specjalną Nagrodę Jury i Nagrodę FIPRESCI na MFF w Turynie. Autor głośnych filmów, m.in.: „Nieruchomy poruszyciel”, „Italiani”, „Hiszpanka”. Wykłada reżyserię w Szkolę Filmowej w Łodzi.

 

Katarzyna Herman

Urodzona w 1971 roku w Mrągowie aktorka filmowa i teatralna. Dzieciństwo spędziła w Białymstoku. Uczęszczała do szkoły baletowej, w 1994 roku ukończyła Wydział Aktorski PWST w Warszawie. W 2011 roku uhonorowana Jantarem za główną rolę kobiecą w filmie „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Grała u najważniejszych polskich reżyserów: Łukasza Barczyka („Przemiany”), Izabelli Cywińskiej (obie części serialu „Boża podszewka”), Agnieszki Holland („Janosik. Prawdziwa historia”, „Pokot” i serial „Ekipa”), Jacka Borcucha („Wszystko co kocham”), Juliusza Machulskiego („Volta”), Filipa Bajona („Panie Dulskie”), Marcina Wrony („Demon”), Agnieszki Smoczyńskiej („Córki dancingu”) i Ryszarda Bugajskiego („Generał Nil”). Mieszka w Warszawie.

 

Mikołaj Trzaska 

Urodzony w 1966 roku w Gdańsku polski kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy.  W 1988 roku rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa. W tym samym czasie zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana, podjął samodzielną naukę na saksofonie altowym. Wkrótce potem dołączył do zespołu basisty Tymona Tymańskiego „Sni Sredstwom Za Uklanianie”. Grupa ta stanowiła zalążek późniejszego największego fermentu w polskim jazzie przełomu lat 80. i 90. – Miłości. W 1991 roku definitywnie porzucił uczelnię, całkowicie poświęcając się muzyce. W latach 1990-2001 współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość. Zespół współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką, nagrali wspólnie pięć albumów.W 1993 r. zadebiutował jako kompozytor i lider, założył zespół Łoskot, który zainaugurował swoją działalność na pierwszym festiwalu Gdynia Summer Jazz Days. W kwietniu 1994 r. wspólnie z Ryszardem Tymańskim stworzył duet Masło, znany z purenonsesowego poczucia humoru. Wykonywali swoje ulubione rockowe i jazzowe standardy w rozmaitych, często kontrowersyjnych wersjach.
W 1995 r. nagrał swoją pierwszą solową płytę pod tytułem „Cześć, Cześć, Cześć”. W 1996 roku rozpoczął współpracę z krakowskim zespołem Świetliki. Od tego czasu nieprzerwanie tworzy: daje koncerty, wydaje płyty, pisze muzykę, także do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych (często współpracuje z reżyserem Wojciechem Smarzowskim). Razem z żoną Aleksandrą prowadzi wydawnictwo Kilogram Records. Laureat wielu nagród w kraju i za granicą.

 

Mikołaj Pokromski

Producent, ukończył niemiecko-francuski program Masterclass 2004/2005 na Akademii Filmowej Baden-Württemberg w Ludwigsburgu i La Fémis w Paryżu. W swoim dorobku ma m.in. kontrowersyjny film dokumentalny „Fuck for forest” Michała Marczaka, jak i polsko-belgijsko-niemiecko-francuską koprodukcję „Marie Curie” w reżyserii Marie Noëlle. Obywa filmy zostały wyróżnione wieloma nagrodami w kraju i za granicą. Mikołaj Pokromski został uhonorowany w 2017 roku nagrodą Krakowskiego Klastra Filmowego za projekt filmu „Wieloryb z Lorino” na Doc Lab Poland odbywającym się podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Współprowadzi Pokromski Studio, które specjalizuje się w usługach i koprodukcji filmów dokumentalnych i fabularnych z partnerami z Europy Zachodniej, przede wszystkim z Niemiec. Członek Europejskiej Nagrody Filmowej.

 

Festiwal potrwa od 23 listopada do 1 grudnia 2018 roku.

MR
CINERGIA
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Kamera Akcja!, czyli kiedy krytyk stanie za kamerą. Mikurda a Borowczyk
„Dotknięcie Anioła” nagrodzone w Moskwie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll