Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
2-8 czerwca 2019 roku w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się ósma edycja GRAND PRIX KOMEDA.
Do Ostrowa Wielkopolskiego przyjedzie ponad 40 gości. Z wieloma publiczność spotka się po projekcjach filmów z ich udziałem.
"Ostrowski festiwal promuje polski film i muzykę filmową. Wszystko dzięki patronatowi Krzysztofa Komedy, który w Ostrowie Wielkopolskim spędził młodość oraz konkursu na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym" - czytamy w materiałach promocyjnych. Na festiwalu nagradza się najlepszą muzykę filmową w polskim filmie fabularnych. Obok zwycięzcy Grand Prix Komeda, przyznana zostanie Nagroda Publiczności oraz Nagroda dla Młodego Artysty im. Wojciecha Jerzego Hasa. Poznamy także laureata nagrody za całokształt twórczości, którą w tym roku otrzyma Jan A.P. Kaczmarek.
- Muzyka Krzysztofa Komedy to kwintesencja kina. Trudno byłoby znaleźć nazwisko innego polskiego kompozytora który wyraziściej zaznaczyłby swoją obecność w historii rodzimego i światowego filmu. Od kilku lat, jako krytyk, słyszałem, że Krzysztof Komeda to także Ostrów Wielkopolski i doskonały festiwal jego imienia. Od ubiegłego roku, już jako dyrektor artystyczny tej imprezy, mam zaszczyt brać odpowiedzialność za programową jakość festiwalu - mówi Łukasz Maciejewski. - Wzmocniliśmy konkurs i imprezy towarzyszące. Zależało mi na tym, żeby Grand Prix Komeda stało się prawdziwym świętem kompozytorów muzyki filmowej, miejscem spotkań i debat. Stąd w tym roku, poza naszymi stałymi bywalcami – Janem Kantym-Pawluśkiewiczem i Tomaszem Lachem, pojawią się najwybitniejsi autorzy muzycznych filmowych partytur z różnych pokoleń: Mikołaj Trzaska, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Smolik, Bartosz Chajdecki, Jan A.P. Kaczmarek czy Wojciech Mazolewski. Będą filmy Komedy, spotkania z gwiazdami (Ewa Wiśniewska, Gabriela Muskała, Jacek Braciak, Agata Buzek), znakomite koncerty, wystawy, promocje książek, poważne debaty i bardzo prywatne wspomnienia. Tak jak w filmie, jak w muzyce Komedy. Od wyrafinowania po intymność. I to właśnie jest jazz!
Na festiwalu zobaczymy także pozakonkursowe filmy fabularne, dokumentalne i muzyczne. Większość będziemy oglądali razem z twórcami. Publiczność zobaczy filmy, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda. Inne akcenty związane z patronem festiwalu to wystawa zdjęć m.in. Marka Karewicza, debata z udziałem gości dotycząca spuścizny muzycznej Krzysztofa Komedy czy plenerowa akcja ,,Spacer ostrowskimi śladami Komedy".
W tym roku filmy będą prezentowane w pięciu sekcjach: ,,Konkurs",
,,Panorama", ,,Dokument", ,,Komeda na Komedzie" oraz ,,Kino plenerowe". O nagrodę podczas ósmej edycji walczą
autorzy muzyki do siedmiu wybranych filmów: ,,Fuga" – muz. Filip Míšek,
reż. Agnieszka Smoczyńska, ,,Kamerdyner" – muz. Antoni
Komasa-Łazarkiewicz, reż. Filip Bajon, ,,Kler" – muz. Mikołaj Trzaska,
reż. Wojciech Smarzowski, ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna" –
muz. Marcin Stańczyk, reż. Borys Lankosz, ,,Krew Boga" – muz. Jerzy
Rogiewicz, reż. Bartosz Konopka, ,,Nina" – muz. Smolik, reż. Olga
Chajdas, ,,Słodki koniec dnia" – muz. Daniel Bloom, reż. Jacek Borcuch.
W programie obok innych atrakcji znalazły się także znakomite imprezy muzyczne - recital Soni Bohosiewicz ,,10 sekretów Marilyn Monroe" i L.U.C. - projekt Rebel Babel Film Orchestra.
Organizatorem przedsięwzięcia, którego dyrektorem artystycznym jest Łukasz Maciejewski, a szefuje mu Sebastian Górski, jest Ostrowskie Centrum Kultury. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą salach: OCK, kina Komeda, w Klubie Stara Przepompownia oraz na Rynku.
Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na: www.grandprixkomeda.pl, www.ockostrow.pl, na profilu Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy na Facebooku.
Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na: www.grandprixkomeda.pl, www.ockostrow.pl, na profilu Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy na Facebooku.
WRÓB
Grand Prix Komeda
Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019
72. MFF Cannes. Polskie filmy na New Horizons' Polish Days
72. MFF Cannes. Premiera filmu z Dawidem Ogrodnikiem i Anną Próchniak
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025