PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W tym roku już po raz ósmy będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska temu, co aktualnie dzieje się w świecie animacji. W Poznaniu odbędzie się bowiem 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, a wraz z nim Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych.
Do konkursu zgłoszono w tym roku ponad 750 filmów, z 60 krajów. Komisja selekcyjna, w składzie: Hanna Margolis, Jerzy Armata i Piotr Muszalski, wybrała 41 filmów krótkometrażowych, które powalczą o statuetkę Złotego Pegaza. Wśród filmów, które przeszły selekcję konkursową znalazły się obrazy wyreżyserowane przez znanych publiczności Animatora autorów takich jak: Steven Subotnick, David Ehrlich, Priit i Olga Pärn, jak również filmy młodych, debiutujących dopiero twórców i twórczyń.

- Jesteśmy dumni, że i w tym roku nadesłali nam swoje dzieła nie tylko twórcy młodzi, zaczynający dopiero karierę, ale również ci uznani i nagradzani na innych festiwalach - mówi dyrektor Marcin Giżycki.

Do konkursu zaproszonych zostało ponadto 8 filmów, w tym nowe produkcje Jerzego Kuci, Suzan Pitt – której retrospektywę obejrzymy na tegorocznym festiwalu oraz Theodore'a Usheva – bułgarskiego twórcy, mieszkającego na stałe w Kanadzie, którego filmy zachwyciły widzów Animatora 2013.

W konkursie filmów pełnometrażowych o główną nagrodę, w wysokości 45 000 zł, powalczy 5 filmów: wykorzystujący motyw Kalifornijskiej pustyni „Eden's EdgeGerharda Tremla i Leo Calice'a, zrealizowany na podstawie „Małej syrenki” Hansa Christiana AndersenaLittle from the Fish ShopJana Baleja, opowiadający historię tancerki flamenco – Trini i jej ośmioletniego, opętanego przez złe moce, syna Damiana - „Possessed” Samuela (Sama) Orti, polityczny thriller o walczącym o prawa człowieka we współczesnej Kolumbii adwokacie, czyli „Sabogal” Sergio Mejía Forero i Juana Jose Lozano oraz będący biografią kanadyjskiego twórcy „Seth's Dominion” Luca Chamberlanda.

Zwycięzców poznamy na Gali zamykającej festiwal, która odbędzie się 16 lipca 2015 roku w CK Zamek w Poznaniu. Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie pokaz zrealizowanych w konwencji czarnej komedii filmów z „Psiej” serii Billa Plymptona, czyli: „Guard Dog” (nominowany do Oscara w 2005 roku), „Guide Dog”, „Hot Dog” i „Horn Dog”, do których muzykę na żywo wykona Marcin Masecki – pianista, kompozytor, absolwent prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, laureat wielu nagród, w tym "Mateusza Trójki" oraz Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Rozrywkowa.

Filmy krótkometrażowe oceni jury w składzie Marek Wilczyński – mieszkający w USA kompozytor i wykonawca, współpracujący z takimi reżyser(k)ami, jak Ryszard Antoniszczak, Jerzy Kucia, Marek Serafiński, czy Alina Skiba, Giannalberto Bendazzi – włoski teoretyk filmu animowanego, autor wielu książek, w tym tłumaczonej na kilka języków „Cartoons − 100 Years of Cinema Animation”, laureat Award for Outstanding Achievement in Animation Theory na Animafest w Zagrzebiu i Katarina Minichova – dyrektorka programową Bienniale Animacji w Bratysławie. Pełnometrażowe produkcje ocenią: polski krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta Tadeusz Sobolewski, związany z "Gazetą Wyborczą" oraz miesięcznikiem "Kino", Kathy Rose – wybitna amerykańska animatorka, łącząca animację z tańcem oraz David Dinnell – dyrektor artystyczny Ann Arbor Film Festival.

Najlepszy film krótkometrażowy otrzyma nagrodę GRAND PRIX/ Złotego Pegaza w wysokości 45 000 zł. Przyznane zostaną również takie nagrody, jak: Srebrny i Brązowy Pegaz (odpowiednio: 25 000 zł i 15 000 zł) oraz nagrody specjalne: za film muzyczny/ muzykę (10 000 zł), za film pełnometrażowy  (45 000 zł) oraz za najlepszy polski film krótkometrażowy - Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich (10,000 zł) i za szczególne walory artystyczne - Nagroda Specjalna im. Wojciecha Juszczaka (5,000 zł) oraz Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za Najlepszy Film Studencki.

AK
Animator
Ostatnia aktualizacja:  9.06.2015
Zobacz również
fot. Animator
"Lato z polskim dokumentem" w TVP1
Paulina Skibińska Talentem Trójki 2015
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll