PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  3.02.2022
3 lutego obchodzi urodziny Hanna Margolis – historyczka sztuki, krytyczka filmowa, a także scenarzystka i reżyserka filmów animowanych, wieloletnia członkini Koła Piśmiennictwa SFP.
Hanna Margolis jest osobą iście renesansowo uzdolnioną, to historyczka sztuki, krytyczka filmowa, kuratorka programów filmowych, selekcjonerka i jurorka festiwalowa, a także scenarzystka i reżyserka filmów animowanych. W 2019 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego jej niezwykle interesująca książka „Animacja autorska w PRL w latach 1957-1968. Ukryty projekt Kazimierza Urbańskiego". Margolis ma na swym koncie liczne publikacje na łamach m.in. „Kina”, „Znaku”, „Magazynu Filmowego”, a także w wielu wydawnictwach zbiorowych, m.in.: „Problem dziedzictwa animacji autorskiej” w „Polskim filmie animowanym” (2017), „Myślenie ma przyszłość. Pracownia Filmu Animowanego Daniela Szczechury 1968-2000” w redagowanej przez siebie „Animacji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie” (2018), „Fasadowa feminizacja. Problem współczesnej polskiej animacji krótkometrażowej realizowanej przez kobiety” w „Kinie polskim od głównego nurtu do eksperymentu” (2021). Interesuje ją głównie rodzima animacja realizowana przez kobiety i tej części polskiej kinematografii poświęciła swą pracę doktorską.

Jako reżyserka Margolis zadebiutowała w 2008 roku autorską animacją „Titanic World”, poświęconą atrofii emocjonalnych więzi między bliskimi sobie ludźmi, spowodowanych w dużej mierze postępem technologicznym, który powoduje, że świat rzeczywisty miesza się nam często z wirtualnym. W 2019 roku powstała jej kolejna animacja autorska „Mock Heroic”, tym razem przedstawiająca chylącą się ku upadkowi zdegenerowaną rzeczywistość w konwencji czarnej komedii. Aktualnie pracuje nad filmem zatytułowanym „Przyszłość”, poświęconym młodej lekarce singielce, usiłującej wyjść z pracoholizmu i poukładać sobie także prywatną sferę życia. Powodzenia!


Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  2.02.2022
Zobacz również
fot. Tomasz Korczyński/SFP
Najdziwniejszy rok. Polski box office w 2021
Barbara Kosidowska – całe życie w montażowni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll