PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
MFFA Animator to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. 10. odsłona festiwalu odbędzie się od 7 do 13 lipca w Poznaniu. Przedstawiamy program wydarzeń, spotkań i warsztatów.

Otwierając konferencję zapowiadającą 10. MFFA Animator Patrycjusz Tomaszewski opowiedział o trzech kluczowych powodach, dla których warto przyjechać do Poznania. - Po pierwsze ponad dekadę festiwal gości w Poznaniu. Po drugie mamy piękną rocznicę, bo to 70 lat polskiej animacji. Po trzecie od tego roku Animator, jako jeden z trzech polskich festiwali, nominuje do Oscarów – mówił  Tomaszewski, dyrektor promocji i marketingu. Do stworzenia tegorocznej identyfikacji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych organizatorzy zaprosili trzech artystów – Phila Mulloy'a, Zbigniewa Czaplę i Wacława Zimpla.


 Zbigniew Czapla na podstawie zwiastunów Mulloy'a stworzył główny plakat festiwalu, fot. materiały organizatorów

 


Jednym z głównych motywów 10. edycji Animatora będzie animowana polityka. Konferencja naukowa towarzysząca festiwalowi będzie poświęcona kontekstom społeczno - politycznym, na które reaguje środowisko animatorów i animatorek. Polityka właśnie była punktem wyjścia przy projektowaniu przez artystów motywów przewodnich Animatora 2017.- W tym roku obchodzimy 70-lecie polskiej animacji. To jest umowna rocznica, gdyż wtedy powstał  film Zenona Wasilewskiego „Za króla Krakusa”. To była pierwsza animacja rozpowszechniana po wojnie w kinach. Powinniśmy obchodzić też setną rocznicę filmu animowanego, bo w 1917 roku Feliks Kuczkowski zrealizował pierwszy polski film rysunkowy. W związku z 70 rocznicą honorujemy nestora polskiej animacji Witolda Giersza, zasłużonego i wybitnego artystę, któremu przyznajemy Kryształowego Pegaza za całokształt twórczości. Wspominany również zmarłego w tym roku Marka Serafińskiego – wspominał Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny festiwalu.

 

Festiwal odwiedzi m.in. David Silverman, który za pracę przy Simpsonach otrzymał nagrodę Emmy oraz nominowany do Oscara reżyser słynnej „Gnijącej Panny Młodej” – Mike Johnson. Wśród wielu muzycznych wydarzeń nie można przegapić projektu Kobieta z Wydm, czy występu KinoManual oraz Kena Fielda.


Poza Międzynarodowym Konkursem, w którym twórcy rywalizować będą o Grand Prix festiwalu – Złotego Pegaza Animator pokaże prawdziwe skarby ze szkół i festiwali animacji z Czech, Rumunii i Francji. W sekcji Młoda Polska Animacja zaprezentowane zostaną poczynania nowego pokolenia animatorów. Specjalny program dla najmłodszych przygotuje Centrum Sztuki Dziecka: warsztaty, pokazy zestawów krótkometrażowych animacji i projekcje pełnometrażowych produkcji.


 


Animator PRO to towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Animowanych Animator spotkanie branżowe skierowane do profesjonalistów – zarówno tych, którzy w branży audiowizualnej działają od wielu lat, jak i tych, którzy dopiero stawiają w niej pierwsze kroki. Tematem rozmów będą zarówno różnorodne sposoby na opowiadanie historii, jak również kwestie produkcji, finansowania i promocji filmów, głównie krótkometrażowych. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni przedstawiciele i przedstawicielki najważniejszych instytucji filmowych w Polsce, jak również zagraniczni twórcy i twórczynie. Do Poznania przyjadą m.in. nominowany do Oscara Maciej Szczerbowski i Chris Lavis z Kanady, współtwórca „Gnijącej Panny Młodej” - Mike Johnson oraz laureatka wielu nagród, w tym Grand Prix Festiwalu w Annecy Anca Damian. W czasie Animatora PRO odbędzie się również pierwsze w Poznaniu spotkanie społeczności StoryCode, w trakcie którego głównym tematem będzie Wirtualna Rzeczywistość (VR).


- Porozmawiamy też o filmie pełnometrażowym na przykładzie „Loving Vincent”. Producent Sean Bobbitt opowie o procesie powstawania filmu. Chciałabym wspomnieć o istotnym wydarzeniu branżowym, czyli Konferencji Animatorów Stowarzyszenia Filmowców Polskich, która po raz pierwszy odbędzie się na festiwalu Animator. Poświęcona będzie animacji autorskiej – mówiła Joanna Stankiewicz, koordynator Animator Pro. - Organizacja konferencji dla animatorów jest uznaniem. Dla nas to doskonała okazja, aby się zebrać i porozmawiać – podkreśliła Hanna Margolis, reprezentująca Sekcję Filmu Animowanego SFP.

 

 

 

MFFA ANIMATOR to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką. 10. MFFA Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 7-13 lipca 2017. Konferencja prasowa odbyła 28 czerwca w siedzibie FINA.


Szczegóły programu na stronie: www.animator-festival.com

 

 


 

Marcin Radomski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  29.06.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Letnie tanie kinobranie w Kinie Pod Baranami
Nowa odsłona "Transformersów" na topie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll