PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  12.07.2019
Przez ostatni tydzień Poznań był stolicą światowej animacji. Festiwal odwiedziło ponad 300 gości z Polski i zza granicy, wśród nich animator Tim Allen, znany ze współpracy z Timem Burtonem i Wesem Andersonem. Za nami ponad 300 pokazów filmowych i ponad 120 wydarzeń specjalnych. Według wstępnych danych, z programu ANIMATORA skorzystało ponad 16 tys. osób.
Festiwal zakończyła Ceremonia Wręczenia Nagród. W Scenie na Piętrze przyznaliśmy Pegazy, Animusze i nagrody specjalne. Wydarzeniu towarzyszył projekt ANIMOWANA CZTERDZIESTKA w wykonaniu zespołu ANIMATIK. Występem artystów ze Zbigniewem Kozubem na czele uczczono 40-lecie Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych 12. MFFA ANIMATOR w składzie: Ewa Borysewicz, Franziska Bruckner i Bret Battey przyznało:
- Grand Prix - Złotego Pegaza - i 45 tys. zł Osmanowi Cerfonowi za francuską produkcję „Je sors acheter de cigarettes” („I’m going out for cigarettes”). Film uhonorowano „za unikalne użycie animacji w celu ujawnienia ran rodziny, ukrytych w codziennym życiu”.
- Srebrnym Pegazem i 25 tys. zł nagrodzono rosyjski film „Piat minut do moria” („Five minutes to sea”) Natalii Mirzoyan.
- Brązowy Pegaz i 15 tys. zł powędrował w ręce Martiny Scarpelli za francuską produkcję „Egg”.
- Kryształowego Pegaza - Nagrodę za Całokształt Twórczości przyznano Georges'owi Schwizgebelowi.

Jury przyznało także nagrody specjalne. Najlepszym filmem muzycznym uznano niemiecki film „Machtspiel” („Power Game”) w reżyserii Iriny Rubiny. Nagrodę rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki dla reżysera/ki przyznano Sigi Song za chiński film „Sister”. Nagrodą specjalną im. Wojciecha Juszczaka za Szczególne Walory Artystyczne uhonorowano film „Rok” Małgorzaty Bosek-Serafińskiej. Z kolei publiczność nagrodziła film "Egg" Martiny Scarpelli.

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Pełnometrażowych w składzie: Aneta Ozorek, Julie Roy, Georges Sifianos przyznało główną nagrodę w wysokości 45 tys. złotych Anji Kofmel. Jurorzy docenili szwajcarsko-niemiecko-chorwacko-finlandzką produkcję „Chris the Swiss” za to, że „bezkompromisowo i uczciwie dąży do ukazania prawdy, opowiada osobistą historię, która staje się świadectwem naszych czasów, mistrzowsko łączy animację z dokumentem”. Nagroda Publiczności za najlepszy film pełnometrażowy powędrowała do Milorada Krstića za węgierski obraz "Ruben Brandt, kolekcjoner".

"Ostatnia wieczerza", reż. Piotr Dumała, fot. Animator.

Zwycięzcą Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL jest Piotr Dumała. Jury w składzie: Hanna Margolis, Jacek Spychalski, Gunnar Strøm - zdecydowało o przyznaniu mu: Grand Prix konkursu, Kryształowego Animusza i Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 10 tys. złotych. Jego film „Ostatnia Wieczerza” zyskał uznanie za „uniwersalny język i błyskotliwość w prowadzeniu narracji”.

Złotego Animusza za Debiut i nagrodę SFP w wysokości 2 tys. zł przyznano Piotrowi Milczarkowi za produkcję „Deszcz”. Złoty Animusz za Film Autorski i nagroda SFP w wysokości 2 tys. zł wędruje w ręce Izabeli Plucińskiej za obraz „Portret Suzanne”. Nagroda CeTA została przyznana Julii Orlik za „Quidquid Latine dictum sit, altum videtur”. Publiczność doceniła film „Rok” Małgorzaty Bosek-Serafińskiej.    
AK
Animator
Ostatnia aktualizacja:  12.07.2019
Zobacz również
fot. Animator
Filmy w Konkursie Głównym 44. FPFF
Strartuje 9. Transatlantyk
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll