PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  3.05.2015
Trwa PKO OFF CAMERA. Dziennikarze i widzowie spotkali się z wielką gwiazdą włoskiego kina Claudią Cardinale. W programie festiwalu znalazł się "Potop Redivivus" i dokument Andrzeja Sołtysika opowiadający o filmowej przygodzie. W Miasteczku Filmowym odbywają się spotkania z twórcami.
- Od premiery filmu „Potopu” - adaptacji drugiej części Trylogii Henryka Sienkiewicza -  minęło ponad 40 lat. To oznacza, że wyrosły co najmniej dwa – a zapewne trzy – pokolenia, które tego filmu nie widziały w kinie - mówi Jerzy Hoffman, reżyser. .

  - Odrestaurowany - dzięki staraniom Filmoteki Narodowej -  film został na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i operatora Jerzego Wójcika. Stworzyłem więc "Potop" na nowo, w wersji trzygodzinnej. Film, który nic nie traci z najważniejszych wątków, który nic nie traci na czytelności, a jednocześnie nabrał niezwykłego tempa. Ten właśnie „Potop Redivivus” jest „Potopem” na dziś – który ogląda się niesłychanie, a próbne projekcje pokazały, że stał się filmem na nowo atrakcyjnym i pasjonującym” - podsumowuje reżyser.  W programie festiwalu znalazł się również dokument autorstwa Andrzeja Sołtysika „Potop. Wielka filmowa przygoda”, będący połączeniem wywiadów i materiałów archiwalnych.


"Potop Redivivus", fot. Filmoteka Narodowa

3 maja, w święto narodowe, program PKO OFF CAMERA obfituje w polskie filmy.  W programie znalazły się takie tytuły jak m.in. „Miasto 44” Jana Komasy, międzynarodową koprodukcę „Pod elektrycznymi chmurami” Aleksieja Germana Jr. czy "Carte Blanche" Jacka Lusińskiego.

Wielkim wydarzeniem festiwalu była wizyta Claudii Cardinale. Gwiazda zostawiła odcisk dłoni, który niebawem stanie się częścią Krakowskiej Alei Filmowej. Aktorka odwiedziła PKO OFF CAMERA na zaproszenie Włoskiego Instytutu Kultury. "Ultima fermata” to najnowszy film z udziałem gwiazdy.  2 maja miał swoją polską premierę. To historia kilku pokoleń tradycyjnej włoskiej rodziny, której życie zostało naznaczone legendą  trasy kolejowej Avellino-Rocchetta Sant’Antonio, usytuowanej na południu Półwyspu Apenińskiego pod koniec XIX wieku. U boku Claudii Cardinale w filmie gra Nicola Di Pinto, aktor znany m.in. z obrazu „Cinema Paradiso”. Aktor również odwiedził Kraków razem z twórcami filmu - scenarzystą Francesco Dainottiim i Giambattistą Assantim, reżyserem, uczniem Sergio Leone.

Widownia wypełniona do ostatniego miejsca przyjęła twórców i panią Cardinale owacjami na stojąco. Muza Federica Felliniego i ukochana aktorka Luchino Viscontiego została uhonorowana przez Annę Trzebiatowską, dyrektor artystyczną Festiwalu PKO OFF CAMERA i Andrea Luca Lepore, przedstawiciela Ambasady Republiki Włoskiej za promowanie niezależności.


Claudia Cardinale, fot. PKO Off Camera

Na Placu Szczepańskim tymczasem działa Miasteczko Filmowe. Odbywają się tam  m.in. rozmowy z gwiazdami i spotkania z profesjonalistami.  Z widzami spotykają się m.in.  Zofia Wichłacz, Katarzyna Herman, Małgorzata Foremniak, Andrzej Saramonowicz, Paweł Małaszyński, Borys Szyc 3 maja w programie Miasteczka znalazły się także kilkugodzinne warsztaty charakteryzacji filmowej i  warsztaty ABC gatunków filmowych (temat dnia: horror).

.

   
 

WRÓB
Off Plus Camera
Ostatnia aktualizacja:  3.05.2015
Zobacz również
fot. Jacek Praszkiewicz
Jakim sponsorem i koproducentem jest TVP?
Krakowski Festiwal Filmowy – spojrzenie wstecz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll