PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.05.2015
Roman Polański został laureatem nagrody POD PRĄD. Zdobywca Oscara i reżyser słynnego "Dziecka Rosemary" odebrał statuetkę podczas Gali otwarcia 8. edycji Festiwalu PKO OFF CAMERA 1 maja 2015 roku. „W długą podróż pod prąd modom i schematom wyruszył właśnie z Krakowa, gdzie mieszka”, piszą w komunikacie organizatorzy.
Twórca „Noża w wodzie”, „Matni”, „Dziecka Rosemary”, "Chinatown", „Tess” czy „Rzezi” wymyka się etykietom. Roman Polański nigdy nie schlebiał modom, nie dopasowywał się do otoczenia. - Do kina amerykańskiego wniósł swoje europejskie wątpliwości i niespełnienia. Do kina europejskiego — amerykański szacunek dla publiczności, dyscyplinę i profesjonalizm. Jest jednym z nielicznych twórców Starego Kontynentu, którzy godzą artyzm z komercją - podkreślali organizatorzy Festiwalu. Nagrodę reżyserowi wręczył Andrzej Seweryn.

Roman Polański na zawsze zostanie w Krakowie - jego gwiazda dołączy do Krakowskiej Alei Filmowej. 2 maja 2015 roku w ramach 8.PKO OFF CAMERA publiczność zobaczy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo  "Noża w wodzie".

Agnieszka Odorowicz i Roman Polański, fot.  Łukasz Marek Łuszczek

Statuetkę przyznawaną za szczególne osiągnięcia w rozwoju kina niezależnego odbierze w tym roku również Stellan Skarsgård, aktor grający u Larsa von Triera, Miloša Formana, Stevena Spielberga czy Kennetha Branagha.

Ponad 500 gości z całego świata, 100 filmów w 10 dni, 100 000 dolarów w konkursie "Wytyczanie drogi" - tak zapowiada się trwający od 1 maja Festiwal PKO OFF CAMERA. Program tegorocznej edycji PKO OFF Camera opiera się na idei przekraczania granic; zarówno filmowych, jak i obyczajowych, a nawet przestrzennych. Kto powiedział, że projekcje muszą się odbywać tylko w salach kinowych? Na pokazy filmowe organizatorzy zapraszają do kin studyjnych, specjalne projekcje odbędą się na dachach krakowskich kamienic i na barce rzecznej. Nowością jest "Kino nad Wisłą" -  codziennie od 20:30 wyświetlane będą tytuły, które przeszły do historii kina.

Międzynarodowy Konkurs „Wytyczanie Drogi” to główna sekcja festiwalu. Publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy najnowsze filmy, o których obecnie gorąco dyskutuje się na świecie; obrazy które wywołały zachwyt widzów na największych imprezach filmowych, na czele z festiwalami Sundance, w Toronto i Rotterdamie. Podczas PKO OFF CAMERA młodzi filmowcy będą walczyć o nagrodę główną w wysokości 100 000 USD. Do kogo trafi Krakowska Nagroda Filmowa, zdecyduje jury pod przewodnictwem Sławomira Idziaka. W konkursie Polskich Filmów startuje 10 obrazów.

Programerzy festiwalu wracają do ulubionych sekcji, takich jak „Odkrycia”, „Nadrabianie zaległości” czy „Amerykańscy niezależni”. Nie zabraknie również nowości. Sekcja „Głośne obrazy” opowiada o najciekawszych osobowościach muzycznych i o emocjach, które towarzyszą im w procesie twórczym. „Moda na ekranie” to zestaw filmów, dzięki którym lepiej poznamy kulisy tego bardzo atrakcyjnego, ale niewątpliwie skomplikowanego, świata. Będzie z klasą, ale nie zawsze grzecznie. Wśród festiwalowych nowości znalazły się też   „Zjednoczone kolory ludzkości” swoista oda do różnorodności, dzięki której świat jest ciekawszy, lepszy i bardziej intrygujący. W programie widzowie znajdą filmy, które opowiadają o ludziach z różnych kultur i zakątków świata. Bohaterowie tych obrazów -  na przekór stereotypom - udowadniają, że porozumienie ponad podziałami jest możliwe. Kolejne granice filmowcy przekraczają dzięki „Wiekowo (nie)adekwatnym”. Sekcja kwestionuje konwenanse i stawia pytania, kto decyduje o tym, co wypada, a czego robić nie należy “w pewnym wieku”.



Roman Polański, fot.  Łukasz Marek Łuszczek

Wspólnie z Instytutem Kultury Włoskiej oraz Apulia Film Commission PKO OFF CAMERA zaprasza na pokazy filmów: "La Prima Neve" (reż.Andrea Segre), „Bertolucci on Bertolucci” (reż. Luca Guadagnino, Walter Fasano), „Black Souls” (reż. Francesco Munzi), „In grazia di Dio" (reż. Edoardo Winspear). Wydarzeniem festiwalu jest najnowszy film  z Claudią Cardinale -  "Ultima fermata".  Gwiazda będzie gościem PKO Off Camera.

Kolejny punkt festiwalowego programu to OFF SCENA, w ramach której wystąpi ponad 20 zespołów podczas 9 festiwalowych wieczorów. Festiwal PKO OFF CAMERA prezentuje nie tylko uznane projekty, ale przede wszystkim postawi na promocję nowych, świeżych brzmień. Podczas Gali otwarcia wystąpił Skubas, a koncert Skalpela zakończy 8.edycję Festiwalu.

Nowe sekcje filmowe i OFF SCENA są częściami projektu „Oblicza współczesności” w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego" finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii oraz środków krajowych.

Od 04 do 06 maja 2015 Festiwal już po raz trzeci zaprasza na spotkania przygotowane przez profesjonalistów z myślą o branży. W ramach OFF CAMERA PRO INDUSTRY odbędą się warsztaty dotyczące m.in. koprodukcji, z kolei „1: 1” to specyficzny „market” polskich projektów, które poddawane są ocenie za granicznych ekspertów.

Nowość 8. edycji to również Miasteczko Filmowe na Placu Szczepańskim, gdzie każdego dnia będą odbywać się spotkania z gwiazdami, warsztaty filmowe, zajęcia edukacyjne.

Festiwal PKO OFF CAMERA w Krakowie trwa do 10 maja 2015 roku.


WRÓB
PKO OFF Camera
Ostatnia aktualizacja:  2.05.2015
Zobacz również
fot. Łukasz Marek Łuszczek
Marcin Koszałka – z punktu widzenia nocnego portiera
Muzeum Kinematografii – łączenie sił
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll