PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.04.2015
Zmarła jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek i scenarzystek filmowych, twórczyni takich filmów jak "Pokuszenie" czy też "Dziewczęta z Nowolipek". Miała 78 lat.
Barbara Sass urodziła się 14 października 1936 roku w Łodzi. Jest absolwentką Wydziału Reżyserii tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej. W latach 1991-94 wykładała na tej uczelni. Pracę w filmie zaczynała jako asystentka takich reżyserów jak: Andrzej Wajda, Jerzy Skolimowski czy też Wojciech Jerzy Has. Jaklo samodzielna reżyserka zrealizowała m. in. takie filmy jak: "Bez miłości", "Debiutantka", "Dziewczęta z Nowolipek", "Krzyk", "Pajęczarki", "Pokuszenie" oraz "W imieniu diabła".

Jeszcze niedawno, we wrześniu 2014 roku, Barbara Sass-Zdort była honorowym gościem na cyfrowej premierze jednego z najlepszych swoich filmów pt. "Krzyk". -  Pozwolono mi zrobić ten film pod warunkiem, że zgodzę się na wycięcie z „Debiutantki” kilkunastu scen odnoszących się do Solidarności. Zastanawiałam się bardzo długo czy sobie na to pozwolić. Ostatecznie uznałam, że nie robię filmów „historycznych” tylko „aktorskie” i przystałam na tę ingerencję. Ogromny sukces „Krzyku” potwierdził, że była to dobra decyzja – wspominała wówczas reżyserka. Natomiast Dorota Stalińska (ulubiona aktorka reżyserki) za swoją wybitną kreację w tym filmie – uznaną za jedną z najciekawszych kobiecych w polskim kinie lat 80. –  została nagrodzona na festiwalach w Koszalinie i San Sebastian, zaś czytelnicy magazynu „Film” przyznali jej Złotą Kaczkę.

Była członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (od 1972 roku), a w latach 1983-87 przewodniczącą Koła Reżyserów tej organizacji. Zmarła 2 kwietnia 2015 roku w Warszawie. Jej mężem i wieloletnim współpracownikiem był wybitny operator filmowy Wiesław Zdort.
Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.04.2015
Zobacz również
fot. SFP
Wesołych Świąt!
"Krew z krwi 2" powraca razem z Agatą Kuleszą
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll