PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
- Gdynia kocha film, film kocha Gdynię. Gdynia ma film w DNA - powiedziała wiceprezydent miasta Katarzyna Gruszecka-Spychała na konferencji 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Po pandemicznej przerwie organizatorzy festiwalu 6 września 2021 roku spotkali się z dziennikarzami w warszawskim kinie Kultura.
- Do selekcji zgłoszono 42 filmy, przy standardzie około 50. Nie był więc to rok stracony dla produkcji. W konkursie znalazły się filmy, które już zaistniały w obiegu międzynarodowym, w Toronto, w Wenecji. Jak co roku, Gdynia będzie miejscem, gdzie te i inne tytuły będzie można obejrzeć. Zapraszamy widzów, dziennikarzy i krytyków na święto kinematografii - powiedział na wstępie dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.

- Pogoda ma być ładna - bez cienia wątpliwości poinformował dyrektor FPFF Leszek Kopeć. - Jesteśmy w świecie realnym i bardzo się z tego cieszymy. Mimo naszych minorowych nastrojów w grudniu zeszłego roku, jakieś korzyści z tych doświadczeń widzimy. Część tegorocznego festiwalu odbędzie się online.  I faktycznie. Tegoroczna wirtualna część Festiwalu obejmuje wszystkie filmy z Konkursu Filmów Krótkometrażowych i Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. Filmy z Konkursu Głównego nie będą dostępne online. Posiadacze akredytacji online będą mogli natomiast obejrzeć również wybrane filmy z sekcji pozakonkursowych, m.in. z Czystej Klasyki, bliskie sercu organizatorów Filmy z Gdyni, film laureatki Platynowych Lwów Agnieszki Holland . Dostępne na youtube FPFF będą także wszelkie spotkania, konferencje, rozmowy z twórcami.


Fot. Fot. Tadeusz Mirosz FPFF

Z 42 zgłoszonych filmów wycofano dwa, w tym słynne już "Wesele 2" Wojtka Smarzowskiego. Do Konkursu Głównego zakwalifikowało się szesnaście filmów. Wśród nich jest sześć pełnometrażowych debiutów reżyserskich i trzy drugie filmy reżyserów. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowały się 24 filmy wyprodukowane przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a  także w  ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W trzeciej sekcji konkursowej znalazły się filmy mikrobudżetowe zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

- Nie było widać pandemii, poziom był bardzo wysoki. Są filmy premierowe, jest też kilka po premierach międzynarodowych, jak "Prime Time", "Mosquito State", "Żeby nie było śladów" - zwrócił uwagę dyrektor artystyczny 46. FPFF Tomasz Kolankiewicz. - Jest dużo debiutów i drugich filmów - zwróciła uwagę prowadząca konferencję Magdalena Jacoń, rzeczniczka FPFF. - A także filmy trzecie - jak tytuły Łukasza Rondudy i Łukasza Guta, Piotra Domalewskiego, Konrada Aksinowicza. Od kilku lat widoczny jest trend zmiany pokoleniowej, pojawiają się na scenie nowi twórcy- odpowiedział Tomasz Kolankiewicz.

W programie jak zwykle znalazło się sporo klasyki. Agnieszka Holland jest pierwszą kobietą po 18 mężczyznach z Platynowymi Lwami. Będzie można obejrzeć nagrodzoną Złotymi Lwami "Gorączkę". - To bardzo ciekawy film, po rekonstrukcji cyfrowej zyskał nowe życie. Będzie spotkanie z Agnieszką Holland, a także zarejestrowana rozmowa w formie alfabetu - twórczość reżyserki od A do Z.  

Radosław Śmigulski, fot. Fot. Tadeusz Mirosz FPFF
 
Rocznica urodzin Andrzeja Munka stała się okazją do pełnej retrospektywy jego fabuł ("Zezowate szczęście" jest filmem otwarcia) i wyboru krótkich metraży. Do tego filmy In Memoriam, czyli poświęcona Zygmuntowi Malanowiczowi projekcja "Noża w wodzie" i Barbarze Sass-Zdort "Tylko strach" (plus rozmowa o kreacjach kobiecych w filmie). Obejrzymy zarówno "Na srebrnym globie" Żuławskiego jak i najnowszy dokument Kuby Mikurdy "Ucieczka na srebrny glob". Wspominać Krzysztofa Kieślowskiego będziemy zarówno poprzez projekcję jego "Bez końca", jak i zwiedzając fragment słynnej wystawy z Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.  Obejrzymy film o Barbarze Krafftównie, aktorka będzie też gościem FPFF. Festiwal uczci także rok Stanisława Lema, prezentując cztery polskie adaptacje, jak to powiedział Kolankiewicz, "pokryte po latach szlachetną patyną".


 Leszek Kopeć, Tomasz Kolankiewicz, Magdalena Jacoń, fot. Fot. Tadeusz Mirosz FPFF

Zwraca uwagę rozbudowana sekcja Industry - każdego dnia uczestnicy zajmą się innym tematem - jak np. green filming, etyka i dobre praktyki, cyfryzacja klasyki, komiks. Stałym elementem programu staje się końcowa debata podsumowująca program festiwalu. I oczywiście - najstarsza impreza towarzysząca FPFF czyli Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Do tego - nasza sfp-owska zasłużona Gdynia Dzieciom, spotkanie z Radosławem Śmigulskim, gala Nagród PISF oraz koncerty. Klub festiwalowy, w którym toczyć się będzie życie festiwalu, to Niewinni Czarodzieje w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Można jeszcze kupować akredytacje (liczba jest mocno ograniczona) oraz karnety. Projekcje zaplanowane zostały w Teatrze Muzycznym, GCF oraz kinie Helios. 46.Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa w dniach 20-25 września 2021 roku.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / FPFF
Ostatnia aktualizacja:  7.09.2021
Zobacz również
“Antybohater” Michała Kaweckiego w kinach
"Czarny młyn": kino przygodowe z mądrym przekazem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll