PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Krzyk” ze znakomitą rolą Doroty Stalińskiej nie powstałby, gdyby nie brutalna ingerencja cenzury w treść „Debiutantki”. Premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu Barbary Sass odbyła się 8 września 2014 w warszawskim kinie Kultura.
Marianna (Dorota Stalińska) – wychowana na Pradze dziewczyna z przeszłością (i odsiadką w więzieniu) – chce wreszcie „mieć kawałek jakiegoś domu”, z dala od podejrzanych kolegów, matki-alkoholiczki (Iga Cembrzyńska), jej konkubenta i swojej przeszłości. Praca sprzątaczki w luksusowym domu starców zdaje się dawać szansę na zmianę, zwłaszcza że bohaterka zakochuje się w młodym pielęgniarzu Marku (Krzysztof Pieczyński).

- Miałam ogromne szczęście, które rzadko dane jest naszym aktorom, że scenariusz ten powstał z myślą o mnie – wspominała Dorota Stalińska. "Krzyk" to trzeci – po "Bez miłości" i „Debiutantce” wspólny film jej i Barbary Sass. Po raz kolejny aktorka zagrała wyrazistą bohaterkę, współczesną młodą kobietę, ale w tym przypadku, w przeciwieństwie do poprzednich dwóch, stawką w walce, jaką toczy, nie jest wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej, ale nowe życie.


Za realizację „Krzyku” Barbara Sass musiała zapłacić bardzo wysoką cenę. - Pozwolono mi zrobić "Krzyk" pod warunkiem, że zgodzę się na wycięcie z „Debiutantki” kilkunastu scen odnoszących się do Solidarności. Zastanawiałam się bardzo długo czy sobie na to pozwolić. Ostatecznie uznałam, że nie robię filmów „historycznych” tylko „aktorskie” i przystałam na tę ingerencję. Ogromny sukces „Krzyku” potwierdził, że była to dobra decyzja – wspominała Barbara Sass.

Dorota Stalińska za swoją kreację – jedną z najciekawszych kobiecych w polskim kinie lat 80. –  została nagrodzona na festiwalach w Gdyni, Koszalinie i San Sebastian, a czytelnicy „Filmu” przyznali jej Złotą Kaczkę. - Nas już nie będzie, a kolejne pokolenia będą "Krzyk" oglądać. Takie kino nigdy się nie zestarzeje. To opowieść o ludziach pozbawianych możliwości wyboru, szukających swojego miejsca w życiu, a ponieważ świat robi się coraz bardziej chaotyczny to na pewno tego typu filmy będą przez inteligentnych ludzi szanowane. Dlatego bardzo się cieszę, że film ten został poddany cyfrowej rekonstrukcji - mówiła Dorota Stalińska.


Wiesław Zdort, Iga Cembrzyńska, Barbara SassDorota Stalińska podczas premiery cyfrowej „Krzyku”, fot. Żelazna Studio/SFP

Gośćmi specjalnymi cyfrowej premiery „Krzyku” byli m.in.: Barbara Sass - reżyseria, scenariusz; Dorota Stalińska – odtwórczyni roli Marianny „Perełki”; Iga Cembrzyńska - odtwórczyni roli matka Marianny; Małgorzata Rożniatowska - odtwórczyni roli kelnerki; Irena Tarasow - II reżyser oraz Wiesław Zdort – autor zdjęć.

Organizatorami premiery zrekonstruowanego cyfrowo „Krzyku” byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe KADR i Kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP.

Premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Krzyku” odbyła się 8 września 2014 w warszawskim kinie Kultura, którego operatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Grzegorz Wojtowicz / Albert Kiciński
Artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  10.09.2014
Zobacz również
fot. Żelazna Studio/SFP
Zakończył się Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski
„Okiem Młodych” startuje już dzisiaj
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll