PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.01.2019
Przedstawiciele świata kultury pożegnali Wiesława Zdorta, wybitnego operatora, pedagoga, wieloletniego członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wiesław Zdort zmarł 14 stycznia 2019 roku w Warszawie. Miał 87 lat.
Odbywające się 18 stycznia uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza żałobna w kaplicy w domu pogrzebowym na Cmentarzu Powązki Wojskowe.Następnie pochowano zmarłego w grobie rodzinnym. Wiesław Zdorta żegnała rodzina, w tym synowie Dominik i Paweł Zdort oraz liczne grono znajomych i ludzi kultury, w tym m.in. Stanisław Jędryka, Justyna Sieńczyłło, Feliks Falk, Zbigniew Wichłacz, Michał Bukojemski i Arkadiusz Tomiak.

fot. Borys Skrzyński/SFP

"Odszedł wybitny operator filmowy Wiesław Zdort, jeden z najważniejszych twórców polskiej kinematografii. Autor zdjęć do wielu cenionych filmów Kutza. Wielokrotnie nagradzany i doceniany na zawsze pozostanie w naszej pamięci" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w oświadczeniu zamieszczonym na stronie MKiDN.


*** 

W dorobku twórczym Wiesław Zdort miał około 60 filmów, wśród nich dzieła Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Wajdy. Z Kazimierzem Kutzem, Henrykiem Klubą i Barbarą Sass tworzył przez wiele lat znakomite duety reżysersko-operatorskie. Duet Kutz-Zdort, któremu polskie kino zawdzięcza dziesięć znanych filmów, w tym rewelacyjną kolorystycznie „Sól ziemi czarnej”, otrzymał nagrodę na festiwalu operatorów Camerimage 2005 w Łodzi. Zdjęcia do „Soli…” i czarno-białego filmu „Słońce wschodzi raz na dzień” – jednego z sześciu, jakie przyniosła współpraca Zdorta z Klubą – nagrodzono na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie. „Pokuszenie” – dziesiąty z trzynastu fotografowanych przez Zdorta filmów jego żony, Barbary Sass, zdobył nagrodę za zdjęcia (barwne) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Wiesław Zdort wykładał również sztukę operatorską w łódzkiej PWSFTviT. W 1995 roku nadano mu tytuł profesora. Do Stowarzyszenia Filmowców Polskich należał od początku istnienia organizacji.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.01.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Pogrzeb Agnieszki Bojanowskiej
Nie żyje Janusz Kozioł
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll