PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wspominamy jednego z tuzów polskiego dziennikarstwa sportowego, ale także - o czym mało kto już dziś pamięta - człowieka filmu.
Bohdan Tomaszewski przez wiele lat był nie tylko wybitnym dziennikarzem i sprawozdawcą sportowym, znawcą lekkiej atletyki i tenisa ziemnego. Ma też na swoim koncie kilka ról filmowych. Podkładał też swój jakże charakterystyczny głos do wielu filmów i sam pisał do nich dialogi i scenariusze.

Swoją przygodę z X Muzą rozpoczął na początku lat 60. XX wieku w filmie Stanisława Barei. Zagrał samego siebie, czyli sprawozdawcę sportowego, w zrealizowanej przez niego komedii "Mąż swojej żony". W analogicznej roli wystąpił również w dwóch innych filmach: "Motodrama" Andrzeja Konica oraz "Prawo Archimedesa" Mariusza Waltera oraz w jednym odcinku kultowego serialu telewizyjnego "Wojna domowa". Co ciekawe, wcielił się również w postać polskiego oficera łącznikowego w "Krajobrazie po bitwie" Andrzeja Wajdy.

Bohdan Tomaszewski zasłynął jednak przede wszystkim jako autor scenariuszy do kilkunastu filmów. Wspólnie z Jerzym Suszko napisali scenariusze do trzech fabuł. Najpierw, już w połowie lat 50. XX wieku, do filmu "Zaczarowany rower" Silika Sternfelda (w jednej z ról wystąpił nawet Roman Polański), a następnie do dwóch kolejnych, które wyreżyserował Julian Dziedzina. Pierwszą był "Bokser", gdzie główną rolę, Tolka Szczepaniaka, zagrał młodziutki, zaledwie 21-letni wówczas, Daniel Olbrychski. Drugą - "Czekam w Monte Carlo". Potem były już tylko dokumenty, oczywiście o tematyce sportowej. Scenariusz do pierwszego stworzył już grubo ponad pół wieku temu ("Letnia spartakiada 1951 r."). Potem powstały kolejne: "Z mistrzostw Europy w boksie", "Maraton", "Zawodnicy", "Żywa piramida","Kusy i inni" (o Januszu Kusocińskim). Wystąpił również w filmie "Wunderteam. Cudowne lata", poświęconym  legendarnej drużynie polskich lekkoatletów, którzy zdobyli masę medali na mistrzostwach Europy i świata oraz na igrzyskach olimpijskich w latach 50 i 60. XX wieku. Sam jest też bohaterem biograficznego dokumentu "W biegu za życiem", jaki w 2011 roku nakręcił o nim Henryk Jantos. Bohdan Tomaszewski zmarł w Warszawie 27 lutego 2015 roku. Miał 93 lata.

Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.02.2015
Zobacz również
Teledysk z filmu "Disco Polo"
Filmowy sport ekstremalny
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll