PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  5.02.2015
Impreza potrwa do 15 lutego 2015 roku. Do festiwalu zakwalifikowały się cztery polskie filmy, w tym dwa do Konkursu Głównego.
Na tegorocznym Berlinale można zostanie zaprezentowanych łącznie 441 filmów. Siedmioosobowemu jury przewodniczy amerykański reżyser Darren Aronofsky. "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej będzie walczyć o Złotego Niedźwiedzia, rywalizując m.in. z „Knight of cups” Terrence'a Malicka, "Queen of the Desert” Wernera Herzoga i “Kopciuszkiem” Kennetha Branagha. To już drugi film Małgorzaty Szumowskiej, który będzie reprezentował Polskę w Berlinie w Konkursie Głównym. "Body/Ciało", tak jak w 2013 roku „W imię…”, będzie miał tam swoją światową premierę. Do polskich kin trafi 6 marca 2015 roku. Warto wspomnieć, że jedynie dwóch polskich twórców prezentowało pod rząd swoje filmy na Berlinale. W latach 1965 i 1966 Roman Polański przyjechał do Berlina z „Matnią” i nagrodzonym wówczas Srebrnym Niedźwiedziem „Wstrętem”. Natomiast w 1996 i 1997 roku w Konkursie Głównym znalazły się dwa filmy Andrzeja Wajdy"Wielki tydzień" i "Panna Nikt".

W Konkursie Głównym pokazany zostanie również film Rosjanina Aleksieja Germana jr. "Pod elektrycznymi chmurami". To rosyjsko-ukraińsko-polska produkcja, w której jedną z głównych ról zagrał Piotr Gąsowski. Z polskiej strony film powstał przy udziale producenta Apple Film Production, TVP oraz Studia Filmowego TOR. "Pod elektrycznymi chmurami" to przeplatające się wzajemnie historie o Rosji na przestrzeni ostatnich 20 lat. Gorzka opowieść, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nieustannie się przenikają.

Na Berlinale w sekcji Generacja pojawi się również fabularna etiuda Jakuba Michnikowskiego "Maja". To historia małej dziewczynki, która za pomocą bluesowej piosenki ożywia zmarłego dziadka.  Michnikowski jest studentem Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, zrealizował w 2014 roku film "To tylko marzenia" w ramach programu „Pierwszy dokument”.

Do prestiżowej sekcji Forum Expanded zakwalifikował się film Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy „Performer” wyprodukowany przez Wajda Studio. Forum Expanded skupia się na styku sztuki współczesnej i kina. "Performer" jest wyjątkowym projektem, który jako pierwszy w historii polskiego kina stanowi połączenie wystawy dzieł sztuki z filmem pełnometrażowym. Maciej Sobieszczański i Łukasz Ronduda tematem swojego filmu uczynili wybitnego polskiego artystę performance'u Oskara Dawickiego, który pracuje obecnie nad swoim opus magnum - projektem „Mowa jest srebrem”.



AK
Berlinale
Ostatnia aktualizacja:  2.02.2016
Zobacz również
fot. Berlinale
Plejada gwiazd w "Zjednoczonych Stanach Miłości"
Zgłoś się na Script Pro 2015
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll