Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
1996
Panna Nikt
psychologiczny, Fabularny, Polska, 98 min
Obsada aktorska
pokaż wszystkich (19)
zwiń listę
Ekipa
pokaż wszystkich (18)
zwiń listę
Opis filmu
Marysia jest piętnastolatką pochodzącą z biednej śląskiej rodziny. W jej życiu zachodzi istotna zmiana, kiedy przenosi się z rodziną z małej osady do dużego miasta. Trafia do nowego liceum, gdzie zaprzyjaźnia się z ekscentrycznymi koleżankami - manifestującą niezależność Kasią i urodziwą Ewą. Nowe przyjaciółki pochodzą z bardzo dobrze sytuowanych rodzin i początkowo traktują Marysię z chłodną wyższością. Kasia zafascynowana jest muzyką, pisze pierwsze własne kompozycje i wprowadza Marysię w świat sztuki i ulotnych doznań, które wiejskiej dziewczynce były do tej pory obce. Nowe doznania coraz bardziej oddalają Marysię od religijnej rodziny. W chwili opamiętania zrywa z Kasią i wtedy jej miejsce zajmuje sprytna, cyniczna Ewa, która postanawia całkowicie zawładnąć duszą i ciałem koleżanki. Oferuje jej świat materialnego dostatku, pięknych strojów i szampańskich przyjęć. Marysia z Kopciuszka zmienia się w księżniczkę, ale bezwzględną i okrutną. Wie, że musi pójść albo za Kasią, albo za Ewą. Tymczasem one dwie jednoczą się przeciwko „obcej” i, szydząc z jej pochodzenia, obwołują Marysię „panną Nikt”. Dziewczyna wraca do domu, być może z postanowieniem, że musi poszukać sobie innej drogi i innych wzorów.
Najbardziej kontrowersyjny film w dorobku Andrzeja Wajdy. Stonowana, prezentująca optymistyczną dydaktykę adaptacja równie kontrowersyjnej „tajemniczej powieści o dojrzewaniu” młodego pisarza.
Najbardziej kontrowersyjny film w dorobku Andrzeja Wajdy. Stonowana, prezentująca optymistyczną dydaktykę adaptacja równie kontrowersyjnej „tajemniczej powieści o dojrzewaniu” młodego pisarza.
J.Sł.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1996
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
psychologiczny, Fabularny
PREMIERA POLSKA:
03 październik 1996
TYTUŁ ORYGINALNY:
Panna Nikt
PRODUKCJA:
Studio Filmowe PERSPEKTYWA, Telewizja Polska
Dane techniczne
CZAS:
98 min
OBRAZ:
kolor
Nagrody i nominacje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024