PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  26.01.2015
Brytyjska spółka filmowa Small Screen objęła rządy w legendarnym, łódzkim studiu filmów animowanych. Polski prezes i wiceprezes złożyli rezygnację z pełnionych funkcji. Dlaczego?
Jako pierwsze poinformowało o tym Radio Łódź. Istniejące od ponad pół wieku studio Se-Ma-For zostało przejęte przez angielską firmę Small Screen. To wynik niespłacenia, zaciągniętych przez spółkę, długów podczas produkcji serialu "Parauszek i przyjaciele". Problemy Se-Ma-Fora pojawiły się w trakcie realizacji ww. produkcji. Zabezpieczeniem należności były udziały w łódzkiej spółce. W związku z tym do Se-Ma-Fora został wprowadzony nowy zarząd. - Nastąpiło przewłaszczenie części udziałów na rzecz angielskiego studia Small Screen. To studio ma w tej chwili 51 proc. udziałów. W związku z tym wprowadzony został nowy zarząd - potwierdził na antenie łódzkiej rozgłośni radiowej Zbigniew Żmudzki, dotychczasowy prezes spółki, który wraz ze swoim zastępcą, Adamem Ptakiem, złożyli rezygnację z pełnionych funkcji. Nowym prezesem i zarazem jednoosobowym członkiem zarządu został Szwajcar Luc Toutounghi, który w przeszłości był koproducentem zrealizowanego w Se-ma-forze, nagrodzonego Oscarem w kategorii na Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany, filmu "Piotruś i Wilk".


Kadr z serialu "Parauszek i przyjaciele". Fot. Se-ma-for.

- Anglicy weszli do studia, żeby wprowadzić zmiany w polityce finansowej. Niestety, przy pracy nad "Parauszkiem ..." wpadliśmy w problemy finansowe - potwierdził Zbigniew Żmudzki w rozmowie z serwisem sfp.org.pl. I zaraz dodał: - Dla Se-ma-fora wejście Anglików jest szansą na uzdrowienie sytuacji finansowej  i porozumienie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, które od czerwca blokuje realizację projektów powstających w naszym studiu - powiedział Żmudzki, który nie rozstaje się jednak z Se-ma-forem. - Pozostaję tu jako producent filmowy. Nie rezygnuję też z pracy w Fundacji Filmowej Se-Ma-Fora - dodał były już prezes.

Se-Ma-For to najstarsze polskie studio filmów animowanych. Jego początki sięgają roku 1947. Zrealizowano w nim ponad 1400 filmów (m.in. "Tango", "Świteź", "Miś Uszatek", "Miś Colargol", "Pingwin Pik-Pok"), które zdobyły na całym świecie kilkaset nagród i wyróżnień. - Jestem dobrej myśli. Przejęcie przez Anglików to dla nas szansa na powrót do produkcji, a także na znalezienie inwestora strategicznego - przyznał Zbigniew Żmudzki, który jest związany z łódzkim studiem Se-Ma-For Produkcja Filmowa (obecna nazwa) nieprzerwanie od 1993 roku.


Marcin Zawiśliński
Radio Łódź/ Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  26.01.2015
Zobacz również
fot. Se-ma-for
"Zły" według Xawerego Żuławskiego
Wesprzyj niezależną polską produkcję
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll