PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  24.04.2014
Se-ma-for Latin Express rusza w podróż po Argentynie, Brazylii, Chile, Kolumbii i Meksyku.
Do pięciu krajów Ameryki Łacińskiej przyjadą animatorzy Studia i Se-ma-for Muzeum Animacji z warsztatami animacji poklatkowej dla profesjonalistów i młodzieży,  z wykładami i projekcjami klasyków polskiej animacji wyprodukowanych w Łodzi. 


Kadr z filmu "Dwa kroki za...". Fot. Se-ma-for.

Podróż rozpocznie się 29 kwietnia 2014 roku w Meksyku na tamtejszym festiwalu animacji Creativa. – Dorobek kilkudziesięciu lat istnienia Se-ma-fora będziemy prezentować obok gości ze studia Tima Burtona, Walta Disneya, Dream Works czy Warner Bros. – tłumaczy Agnieszka Kowalewska – Skowron, koordynator projektu. W każdym z pięciu krajów schemat spotkań będzie wyglądał podobnie. Wśród projekcji  animacji Se-ma-fora zatytułowanych "Historia, Mistrzowie i Młode Umysły” znajdzie się pięć godzinnych bloków tematycznych: „Początki”, „Klasycznie”, „Eksperymentalnie”, „Mistrzowie” i „Młody Se-ma-for”. Będzie to prawdziwy przekrój 66 lat twórczości „starego” i „nowego” Se-ma-fora – począwszy od pierwszej polskiej, powojennej produkcji lalkowej „Za Króla Krakusa” (1947), poprzez dzieła Rybczyńskiego, Sturlisa, Szczechury, Schabenbecka aż po prawdziwie łódzkie „Miasto Płynie” Bruszewskiej i „On/Off” Piotra Ludwika z 2013 roku.


Kadr z filmu "Ichtys". Fot. Se-ma-for.

Obok projekcji w programie znajdują się dwie formy warsztatów animacji poklatkowej – dla profesjonalistów oraz młodzieży. Warsztaty dla profesjonalistów poprowadzi Piotr Ficner - doświadczony animator na co dzień pracujący przy najnowszej produkcji studia Se-ma-for "Parauszek i przyjaciele". – Animacja poklatkowa w Ameryce Południowej nie ma tak długich tradycji jak u nas. Dominuje animacja plastelinowa, animacje lalkowe często nie są wykonywane przy użyciu profesjonalnych komponentów. Dlatego okazja do spotkania z animatorem z Polski jest przyjmowana z dużym entuzjazmem – komentuje Kowalewska – Skowron. Ciekawą formę przyjmą warsztaty dla młodzieży. Animacja poklatkowa – w tym przypadku wycinankowa posłuży tu do nauki historii i kultury słowiańskiej. Młodzi uczestnicy wspólnie z animatorką Se-ma-for Muzeum Animacji Justyną Radziej wykonają film w technice wycinankowej, będący adaptacją książki Magdaleny Mrozińskiej „Paskudki Słowiańskie”. W wyniku serii warsztatów w różnych krajach powstanie jedna animacja ilustrująca mitologię słowiańską widzianą okiem mieszkańców Ameryki Południowej; dodatkiem do niej będzie książka artystyczna zawierająca powstałe podczas zajęć ilustracje.


Kadr z filmu "Danny Boy". Fot. Se-ma-for.

W trzech z pięciu państw zostaną również wykonane prezentacje samego Studia Se-ma-for – zarówno historii, jak i działalności współczesnej, wraz z opowieścią na temat tajników pracy przy animowanym filmie lalkowym. Już 7 maja ekipa przemieści się z Meksyku do Chile na festiwal animacji Chilemonos.  Oba festiwale to młode, ale już bardzo znaczące w Ameryce Południowej wydarzenia poświęcone animacji. W Kolumbii i Argentynie warsztaty i projekcje Se-ma-for Latin Express będą osobnymi wydarzeniami. W Brazylii ponownie połączą się z Festiwalem – tym razem animacji poklatkowej, Brazil Stop Motion. Wizyta w kolejnych trzech krajach zaplanowana jest na październik i listopad 2014 roku.

Projekt organizowany jest w ramach promocji kultury polskiej za granicą, wspieranej finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

MZ
Se-ma-for
Ostatnia aktualizacja:  24.04.2014
Zobacz również
fot. Se-ma-for
Co słychać? O dźwięku w polskim kinie
Retrospektywa filmów Jerzego Kuci
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll